pitäisi leipoa erääseen julkiseen tapahtumaan ja ajattelin vaihtaa normi maito tuotteet HYLAan/ Laktoosittomaan, mutta mitä eroa niillä on? eli kumpaa minun pitäisi käyttää?
HYLA ja laktoositon?
7
2248
Vastaukset
- laktoositon
Hyla (=hyvin vähän laktoosia sisältävä) tai laktoositon ovat eri tuote. Tyttäreni ei voi käyttää hyla-tuotteita kuin pieniä määriä, jogurttia jne. Maito, kerma, jäätelö jne oltava laktoosittomia.
Hyla-maito on makeaa, maistuu pahalta kahvissa ja siihen keitetty riisipuuro tulee punaiseksi/ruskeaksi.
Laktoositon maitoJUOMA maistuu maidolle, sitä voi käyttää kaikessa ruoanlaitossa ja leivonnassa, mutta puuroa keittäessä se palaa tosi helposti pohjaan jopa teflonkattilassa.
Laktoositon on paras vaihtoehto silloin kun tekee ruokaa henkilöille, joilla on laktoosi-intoleranssi.- apua?
ok, kiitos tämä oli todella valaisevaa! :D
- ööööööööööööö
Laita voita kattilan pohjalle.
- aina löytyy ratkaisu
ööööööööööööö kirjoitti:
Laita voita kattilan pohjalle.
Miksi ihmeessä, ei kaikkeen ruokaan tarvitse laittaa voita.
Jos ruoka palaa helposti pohjaan teflonkattilassa niin se tarkottaa sitä, että sitä ei saa päästää palamaan, vaan pitää sekoittaa koko ajan ja pitää levyn lämpö alhaalla, ei täysillä. Olenkin ulkoistanut mannapuuron tai helmivellin keittämisen sille, joka puuroa haluaa, eli laktoosivaivainen keittää itse puuronsa. - Haudutettu puuro
"..mutta puuroa keittäessä se palaa tosi helposti pohjaan jopa teflonkattilassa."
Ratkaisu: hanki haudeosa kattilaan, kerroskattila tai puurokattila. Eipä enää palaa puurot pohjaan.
- Mel'
Hyla on Valion tuotemerkki. Se kertoo, että tuote on vähälaktoosinen. Into on taas Arla Ingmanin käyttämä tuotemerkki vähälaktoosisesta tuotteesta. Nämä tuotteet ovat vähälaktoosisia eli niistäkin saa laktoosioireita, jos paljon käyttää.
Laktoosittomat maitotuotteet on hieno keksintö. Laktoositon maitojuoma ei maistu makealle kuten vähälaktoosinen maito. Laktoositon maitojuoma säilyy myös käsittämättömän hyvin avattunakin, joten koskaan en ole saanut sitä pilaantumaan, vaikka päiväykset ovat olleet joskus useita päiviä yli ajan. Laktoositon jäätelö on myös ihana keksintö, eikä se ole kovin paljon kalliinpaakaan, kuten ovat muut laktoosittomat maitovalmisteet.
Odottelen vielä, että joku lanseeraisi laktoosittoman maitosuklaan :), tumma suklaa kun ei ole niin hyvää.- Mel'
"Odottelen vielä, että joku lanseeraisi laktoosittoman maitosuklaan :), tumma suklaa kun ei ole niin hyvää. "
-näköjään löytyykin Brunbergiltä sellaista. Pitääpä mennä kauppaan..
http://www.brunberg.fi/tuotteet_maitosuklaa.html
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1511853
Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu121741Joensuun (kaupungin) kiusaamisongelma
Syrjitään, savustetaan ulos ja kiusataan. Pieneen piiriin ei kaikki mahdu. Tehdään elämästä mahdotonta, jolloin ainoa va351507Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa
Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu1961198- 941195
- 841114
Evoluutioteoria on varmuudella väärin - monet tutkijat irtisaunoutuvat siitä
Tutkimuksissa on löytynyt paljon näyttöä siitä, ettei evoluutioteoria ole totta. Monet tutkijat kuitenkin vielä kannatta354992- 62869
- 49831
- 50816