Kilpailuvietti

KillHannah

Voi sanoa että toisilla on suurempi kilpailuvietti kuin toisilla. Mutta se ei tarkoita että esim. pelkästään urheilijat nauttivat kilpailusta. Kyllä ihmiset, jotka eivät harrasta liikuntaa, nauttivat myöskin voittamisesta. Ja kilpailun tarkoitus on ratkaista kuka voittaja, kuka on parempi.

Kilpailu voi olla esimerkiksi koe tilanne jos mittelöidään kuka saa suuremman numeron, tai kaverit voivat mittelöidä ketkä pukeutuvat tänään hienommin. Voittaminen tällaisessa tilanteessa herättää ihmisessä itsetyytyväisiä tuntemuksia, mitä ihminen tavoittelee suuremman osan elämästään.

Kuka ei haluaisi olla sinut itsensä kanssa, kenellä ei oli ihanteita. Se riippuu ihmisestä mikä sattuu olemaan kilpailun muoto, se riippuu arvoista. Toinen tykkää pelata jalkapalloa, toinen lukea fysiikkaa.

Nykyisessä maailmassa yksilöllisyys on entistä enemmän puristunut ulos, eli arvostetaan enemmän menestymistä kuin hoivaamisesta ja välittämisesti. Vanhustenkin hoito on niin nihkeätä. Siksi kovemmat pärjäävät paremmin, rationaaliset ja ahkerat, kun taas herkät ja passiiviset saavat väistyä voittajien tieltä.

Kapitalismi antaa tilaa paljon yrittämiselle, ja kookomus voisi myös antaa, tosin nykyään se on aika sama äänestääkö oikeistoa vai vasemmistoa. Ja yrittäminen ja materia ovat nämä menestymisen merkit, sehän on jo vanha juttu, että keskiluokka matkii yläluokkaa, sitä kutsutaan puhekielessä pikkuporvarillisuudeksi.

Säätyluokka kertoo aika paljon, kuinka paljon omaa pääomaa, mutta pelkkä taloudellinen pääoma ei kerro henkisestä pääomasta, puhekielessä käytetään ihmisestä joka pääse nopeasti rahan makuun nimeä nousukas.

Aikoinaan termi status symbooli oli kovassa käytössä. tietysti kallis auto saattaa kertoa siitä kuinka paljon on rahaa, ja sivistyssanat kertovat kuinka paljon on lukenut kirjoja, näitä ilmiöitä voi kutsua status symbooleiksi.

Kilpailuvietti on kehityksen edellytys, jos kukaan ei halua voittaa niin silloin ei myöskään kenelläkään ole preferenssiä aktiivisuuteen. Vaikka kaikki eivät halua myöntää sitä että haluavat joskus voittaa.

4

835

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tyhma

      sisallani on jokin kilpaileva elain, jota yritan kesyttaa

      kilpailu on kauhea asia, ja jotenkin vaarin silla se liittyy parinvalintaan, eika kukaan kehtaa sanoa sita. jengi vaan kilpailee siita kenen kanssa ne paasee sankyyn, ja kampitus on todella verista. sitten jos on monen kanssa niin haukutaan huoraksi, mutta huoralla on kuitenkin edes rohkeutta myontaa, etta kilpailu on seksin ymparilla, ettei kilpailu ole mitaan muuta kuin seksista kilpailemista.

      huorien takia tallainen kilpailu on vaarin, parisuhde on ihmiselle parempi, on pitkalla tahtaimella hyva juttu jos ei kumppani sangyssa vaihdu koko ajan. raha ja seksi yhdessa ovat hyva performanssi mutta elamassa vaarin ja huono juttu.

      kaksinaismoraalin analysoiminen voi olla aika kilpailevaa.

    • Better Ban

      Kunnianhimolla ja kilpailuvietillä on jonkinlainen korrelaatio.

    • Laiska-vätys

      Kiitos! Tästä tuli hyvä psykan essee.

    • hei.cool.hei

      Yhdys sanojen käyttö kertoo paljon yleis sivistyksestä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      266
      4654
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      133
      3019
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      44
      2847
    4. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      23
      2590
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      76
      1791
    6. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1644
    7. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1511
    8. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      59
      1400
    9. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      95
      1282
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1169
    Aihe