G3 ferrari pizza uuni

pizzaaaaaa

2

759

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jopp-

      Kerrohan kokemuksia kun pääset kokeilemaan.

      • pizzaaaaaa

        No nyt on "peto" kesytetty... Alku oli hankalaa, aparaatti kun kuumenee _todella_ kuumaksi ja termostaatin kanssa oli opettelemista. Periaate kun on etta uunin on oltava paalla, eli vastukset paalla kun pizzaa paistaa jotta kannen vastuskin olisi kuuma ja paistaisi pizzan paalta pain. Jos paistat monta pizzaa perakkain kannattaa termostaatti laittaa nollille aina pizzan jalkeen ja avata koko vehje n. 5 minuutiksi, sitten termostaatti taas paalle ja pizza sisaan. Muuten uuni lampenee n. 500 c ja polttaa pizzan saman tien kun sen kivelle laittaa.

        Mutta... on se vaan ihana vehje! Kivi arina imee kosteuden pohjasta ja paistaa todella rapean pohjan ja kannen vastus kuumenee myos hyvin ja oikeanlaisella taikinalla saat just kivat reunat. Nyt on pakastimessa taikinaa & tomaattikastiketta pakastettuna annoksittain, uuni lampenee 5 min. kayttovalmiiksi ja nykyisin margherita on suosikki. Tuoretta mozzarellaa aina jaakaapissa ja basilikaa ikkunalaudalla. Ollaan sen verran kovia pizza-addicteja etta uuni on maksoi itsensa takaisin 2 vkossa.

        Asumme ulkomailla ja taalla ei joka asunnossa ole yleensa normaalia sahkouunia joten ostin taman. Suomessa kaytin pizzakivea, lammitin uunin niin kuumaksi kuin mahdollista 20 min. extraa ja sitten pizzat kiven paalle. Hyvaa tulee noinkin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      61
      1189
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      42
      891
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      334
      678
    4. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      51
      651
    5. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      116
      636
    6. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      618
    7. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      93
      610
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      605
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      75
      576
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      564
    Aihe