Koulussa kasvisruokaa

......

En ole vielä täysin kasvissyöjä vaan ollut kasvispainotteinen sekasyöjä. Haluaisin siirtyä yhä enemmän kasvisruoan puolelle. Tiedän paljon kasvissönnistä ja ravitsemuksesta, koska olen hyvin perehtynyt aiheeseen.

Mietin, jos ilmoittaisin koulussa itseni kasvissyöjäksi. Mutta jotenkin se "pelottaa", siis syödä eri ruokaa kuin muut ja joutua kyselyiden kohteeksi. Ja vielä kun kuitenkin syön lihaakin, niin muut ihmettelevät, miksi syön koulussa kasvisruokaa ja mikä kasvissyöjä muka tuollainen sitten on. Voiko muille vaikka selittää, että haluan mahdollisimman paljon syödä kasvisruokaa, vaikka olen sekasyöjä, tai jotain vastaavaa.

Olen täysi-ikäinen, joten en tarvitse kenekään lupia tähän (jos vaaditaan vanhempien lupaa tms.). En vain tiedä, miksi olen tästä muodostanut tällaisen "ongelman". Ajattelen aina liikaa muiden sanomisia ja ajatuksia.

6

766

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nature75

      Rohkeasti vain siirto kasvisruoan puolle! Saat varmasti kuulla, varsinkin aluksi, ihmettelyjä ja analyysejä siitä miksi olet kasvissyöjäksi alkanut, mutta uskoisin ainakin lähimmän tuttavapiirisi hyväksyvän vegetarismisi hyvinkin nopeasti.

      • jou vihannekset

        Nykyään helpompaa. Lehdet ja media pursuaa tietoa siitä, miksi lihansyöntiä pitäisi ekologisin perustein vähentää.

        Ja on koulusssasi varmasti muitakin jotka ovat kasvissyöjiä? Nykyään se on kasvussa.
        Monesti minullekin on sanottu, että minun syömäni kasvissvaihtoehto on parempaa kuin tarjolla ollut liharuoka.


    • rohkeasti vaan!

      Sanot niin kuin asia on, haluat syödä kasvispainotteisemmin. Voit selittää tarkemmin tai jos haluat niin et selitä mitään - sinulla kun ei ole tilivelvollisuutta ruokavaliostasi kenellekään. Aika usein tuollaiset pelot ovat turhia, sillä kasvissyönti alkaa olla yhteiskunnassa melkoisen yleistä ja ihmiset tottuneet. Itse en ole kuullut ihmettelyä enää aikoihin, vaan reaktio on "aijaa" ja keskustelu jatkuu normaalisti. Ja vaikka joku mätämuna kohdalle osuisikin niin kannattaa pitää mielessä sanonta " fiksuille ei tarvitse selittää ja typeryksille se on turhaa." Toisesta korvasta sisään ja toisesta ulos, sinun on turha jarrutella itseäsi jonkun päänaukojan takia koska homma ei tule koskaan toimimaan heidän osaltaan toiseenkin suuntaan. Koskee elämää yleensäkin.

      Tai no, jos et ole vielä luopumassa lihasta niin kasvissyöjä-sanaa kannattaa välttää - juuri se saattaa aiheuttaa hämminkiä ja joskus kiusallisiakin uteluita jos kategorisoit itsesi sekä kasvissyöjäksi että sekasyöjäksi yhtäaikaa. Asia harvemmin menee perille jos sen selittää monimutkaisemmin kuin tarvitsee.

    • keittiön täti

      Yleensä koulussa kasvisruuan saa ihan pyytämällä. Varaudu lähinnä ilmoittamaan käytätkö kasvisten lisäksi maitotuoteita, eläinperäisiä tuoteita (esim. livate), munaa, kanaa tai kalaa. Aika monissa kouluissa tehdään kahdenlaista kasvisruokaa toinen vaihtoehto on vegaaninen (eli ei mitään eläinperäistä) ja toinen sisältää munaa ja maitoa ja valinta on tehtävä näiden väliltä. Pienemmissä kouluissa voidaan valmistaa yksilöllinen annos jokaiselle kasvissyöjälle tai tehdä vain yhdenlaista kasvisruokaa (periaatteella ei ole pakko syödä, jos ei kelpaa)

      Useimmissa kouluissa vaaditaan sitoutumaan sitten tähän valintaan. Eli jos tilaat kasvisvaihtoehdon, et voi ottaa minään päivänä ns. normaalia sekaruokaa, vaikka se näyttäisi kuinka paljon paremmalta (tai sisältäisi vain. esim. kalaa, jota syöt), koska erikoisruuan valmistaminen on aina työläämpää ja olisi harmi että kasvisruokaa tehtäisiin 20 ja vain 5 ottaisi sitä, jolloin loput menisi roskiin ja taas "tavallisesta"ruuasta tulisi pulaa. Usein yksikin lipsahdus tarkoittaa, että kasvisruokaa enää ko. oppilaalle tehdä. Sen sijaan sillä mtä syöt kotona ei pitäisi olla merkitystä.

    • kiiira

      Tuskin tulet katumaan, jos tämän valinnan teet. Oman kokemukseni mukaan suurtalouskeittiöissä kasvisruuuat tuppaavat olemaan liharuokia parempia. Itsekin sekasyöjänä valitsen yliopistoruokalassani esim. linssikeiton mieluummin kuin lihakeiton (jossa lihat usein liian sitkeitä). Varmasti on myös terveellisempää syödä kasvisruokaa esim. makkararuuan sijaan.

      Ymmärrän "ongelmasi". Itsekin ajattelen liikaa muiden sanomisia. Perustele niille samalla lailla kuin meillekin: että et ole vielä täysin kasvissyöjä mutta haluat siirtyä yhä enemmän kasvisruoan puolelle. Sanoit olevasi täysi-ikäinen, joten tuskin ne muutkan enää niin lapsellisia/keskenkasvuisia ovat, että tekisivät suuren numeron syömisistäsi.

      • vege-jari

        On mielestäni erittäin hyvää ja monipuolista kunhan asiaan paneutuu.
        Päätin viime syksynä etten syö lihaa ennenkuin Ministeri Anttila jättää pestinsä. Minulle on yhdentekevää
        istuuko Anttila viimeistä kautta tai ei.Terveellinen ja monipuolinen ruokailu sopii kaikille.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      179
      1766
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      108
      987
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      94
      874
    4. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      19
      693
    5. 52
      674
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      42
      578
    7. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      166
      531
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      45
      518
    9. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      25
      497
    10. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      193
      466
    Aihe