Nokialle pitäisi ehdottomasti antaa Nobelin arvoinen palkinto maapallon luonnon ja ilmaston saastumisen vähentämisestä !
Ai mitenkä niin - no sitenkä niin että Nokia antaa ilmaiseksi Ovi portaalin kautta ladata puhelimiin Nokia maps sovelluksen eli navigaattorin !
Tämä pelkästään tulee vähentämään polttoaineenkulutusta maailmanlaajuisesti satoja miljoonia litroja vuodessa - ja sen myötä päästöt vähenevät huomattavasti !
Ai mitenkä niin - no sitenkä niin että Nokia antaa ilmaiseksi Ovi portaalin kautta ladata puhelimiin Nokia maps sovelluksen eli navigaattorin !
Tämä pelkästään tulee vähentämään polttoaineenkulutusta maailmanlaajuisesti satoja miljoonia litroja vuodessa - ja sen myötä päästöt vähenevät huomattavasti !
Vastaukset 20
Vanhimmat
Nobelin palkinto on luvassa sille, joka kumoaa sen fysiikan lain, että hiilidioksidi absorboi lämpösäteilyä.
ei absorbointi kyvyllä ei ole sitä vaikusta ilmakehään mitä alarmistit kuten sinä olette fantasioineet ilman mitään luonnontieteelistä perustaa.
"Nobelin palkinto on luvassa sille, joka kumoaa sen fysiikan lain, että hiilidioksidi absorboi lämpösäteilyä."
Nobelin palkinto on luvassa sille, joka pystyy muuttamaan säiliöautollisen vettä viiniksi pelkästään sillä, että lisää veteen lasillisen viiniä.
Ihmisen hiilidioksidipäästöt ilmakehään lisäävät ilmakehän hiilidioksidipitoisuutta suhteessa tasan saman verran, kuin lasillinen viiniä lisää nesteen kuutiopitoisuutta säiliöautollisessa vettä. Ja sen verran lisää hiilidioksidia sitten riittää nostamaan maapallon keskilämpötilan kuusi astetta?!!!
Opettele hohheli hieman suhteellisuudentajua noihin juttuihisi, äläkä enää viljele tuota typerää Nobel-heittoasi, please? Se kun ei ole edes mitenkään nokkela.
Tälle kaverille:
http://www.youtube.com/watch?v=qTrreN4aGF8&feature=related
Vain sinä vaikutat hölmöltä. Sivistäpäs itseäsi vaikka tuolla:
http://www.ilmasto.org/ilmastonmuutos/perusteet.html
http://www.ilmasto.org/ilmastonmuutos/perusteet/kasvihuonekaasut.html
http://www.ilmasto.org/ilmastonmuutos/perusteet/kasvihuonekaasut/hiilidioksidi.html
Koko maailman tiedeyhteisö on jo kumonnut nuo hohhelin linkeissä olevat jutut. Kaikki maailman tiedemiehet vaativat Pachaurin eroa IPCC:stä, koska IPCC hänen johtamanaan on saanut kaltaisesi hohheli-typerykset uskomaan ihmisen aiheuttavan hiilidioksidipäästöillä luonnonkatastrofeja.
Miksi raapustat tuollaista paskaa tänne tiedepalstalle?
Kun oon kumonnut sen jo monta kertaa.
Hiilidioksidi sitoo kylmää.
eikä mikään muukaan firma ei tässä vaiheessa koulutusta halua tulla enää yhditettyä tähän AGW ja Co2 päästöihin sitä kautta.
Niistä co2 päästöistä ei ole mitään haittaa luonolle eivätkä ne aiheuta lämpötilan nousua maapallon ilmakehässä tai merissä.
Kyllä ne vaan aiheuttavat lämpötilan nousua.
eli ihmisen aiheuttaman co2 päästöjen aiheuttama lämpötilan nousu on niin pieni, että se ei ole mitattavissa. Kelpaako?
Kyllä tuo on ollut ihan mitattavissa:
http://data.giss.nasa.gov/gistemp/graphs/Fig.A2.lrg.gif
ihmisen aiheuttamien co2 kaasujen vaikutusta ilmastoon, vaan auringon aiheuttamia lämpotilan muutoksia. Kuten jokainen voi itse todeta. Laita nyt linkki missä on mitattu tämä ihmisen aiheuttamien co2 kaasujen vaikutus lämpötilan nousuun maapallolla.
Ei löydy veikkaan.
Tiedoksesi, että aurinko ei ole osallinen nykyiseen ilmaston lämpenemiseen. Haluatko muutaman linkin vai meneekö tieto umpiluuhusi ihan pelkästään näin?
siihen tutkimukseen jossa ollaan tutkittu kuinka paljon ihmisen aiheuttamat co2 päästöt ovat vaikuttaneet ilmakehän läpenemiseen ja koska kyseessä on luonnontapatuma niin luonnotieteelisiä vertaisarvioituja linkkejä.
Tuossa pari nyt ensi alkuun:
http://arxiv.org/abs/physics/0610115
http://arxiv.org/abs/1001.4988
Siinäpä niitä todisteita tuli.
Noista ei kuitenkaan Nobelin palkintoa saa. Sen saa noiden tutkimustulosten kumoamisesta.
eli tätä play station tiedettä joka ei nyt enää kelpaa, sille on nyt käynyt samalla tavalla kuin Marksísmi- leninismille.
Absorvoi mitä absorboi mutta aivan simppeli ja helppo vastaus tähän Nokian ilmaisen navigaattorin jakamiseen ja maailman ilmaston paranemiseen on tietenkin se - jonka kaikki ovat jo sisäistäneet että ei ajeta autoilla turhia kilometrejä etsimässä osoitetta kun se Nokian kännykän kautta löytyy joka maassa joka paikassa ja paikallisella kielellä !
Itseasiassa nostan tuota säästyneen polttoaineen määrää - nimittäin se tulee olemaan useita miljardeja litroja per vuosi ja autojen päästöt vähenevät samassa suhteessa !
Eikä siinä kaikki. Polttoaineen lisäksi hyötyä syntyy myös ihmishengissä liikennekuolemien vähentymisen vuoksi, samoin voiteluöljyt sun muut kulutustarvikkeet autoissa vähenee ja teiden kunnostustarve vähenee yms.