Kuka rakensi

...

Puma Punkun Boliviassa? Itse veikkaan että maapallolla on käynyt muukalaisia jostain muualta taikka sitten ihmisellä on joskus ollut sittemmin tuhoutunutta tekniikkaa jota ei ole tänä päivänäkään.Googlettakaa puma punku ketä kiinnostaa..

12

1027

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Huh, kylläpäs tuli ufoteorioita ja atlantista kun googlaili, mutta yleensä se yksinkertaisin ratkaisu on oikein. Miksi etsiä rakentajia ulkoavaruudesta kun sen voi löytää paikallisten asukkaiden keskuudesta. Wikipediassa arvioitiin että ympäröivällä alueella on asunut 400 000 ihmistä. Paikalla on ollut todennäköisesti jokin uskonnollinen merkitys joten motivaatiota rakentamissen on löytynyt, ja kun tuollainen ihmismäärä ahertaa tarpeeksi kauan niin kyllähän sitä pikkuhiljaa valmista tulee.

      Isoimmat hiekkakivilohkareet (131 ja 85 tonnia) oli raahattu 10 km päästä ja pienemmät andesiittilohkareet 90 km päästä järven yli. Jossain linkissä joku ihmetteli että millä nuo saatiin raahattua pientä ylämäkeä pitkin kun ei pyörää tunnettu eikä puita kasvanut lähistöllä. Jos jollain on intoa raahata tuollaiset lohkareet kaukaa niin kait nyt muutaman puukuorman hakee vielä vähän kauempaakin, ja mistä me tiedämme millaisia puutarhoja ja metsiä siellä on ollut rakentamisaikana.

      Ja mitä taas tulee palapeliin millä lohkareet laitettiin yhteen niin pitää muistaa etteivät ihmiset olleet yhtään tyhmempiä kuin nytkään vaikka heillä ei ollutkaan kirjoituskieltä, ainakan sellaista mistä me tietäisimme.

      Mutta täytyy harmitella ettei siellä ole säilynyt enempää rakenteita. On ollut varmaan upea ilmestys kukoistuksensa aikana.

      • rakensi..

        Pietarinssa olevan monoliitin?

        Se painaa sentään 740 tonnia.


      • Sellu Liitti
        rakensi.. kirjoitti:

        Pietarinssa olevan monoliitin?

        Se painaa sentään 740 tonnia.

        Kerropas, mikä monoliitti. En ole kuullutkaan. Linkki olisi kova sana!


      • Sellu Liitti kirjoitti:

        Kerropas, mikä monoliitti. En ole kuullutkaan. Linkki olisi kova sana!

        Nimimerkki "rakensi.." tarkoittaa varmaan Nikolai II:n teettämää pylvästä, mikä seisoo Talvipalatsin edessä.


      • Michelarkangelo kirjoitti:

        Nimimerkki "rakensi.." tarkoittaa varmaan Nikolai II:n teettämää pylvästä, mikä seisoo Talvipalatsin edessä.

        Siis Nikolai I:n teettämää


    • jokhain vain

      tekemhäsä. Ekkö sie raukka ees sitä tiijä

    • lukenut

      Kuningas Salomo lähetti taitavia kreikkalaisia laivureita israelilaisten kanssa etsimään maailman aarteita ympäri maapallon!

    • joh. 14:6

      Puma Punku on voitu rakentaa ennen Vedenpaisumusta. Silloin nimittäin eli vielä jättiläisiä Maan päällä. Suuret kivet on voitu helposti kuljettaa jättiläisten voimilla. Näin lienee rakennettu myös pyramidit ja Stonehenge.

      Ennen Vedenpaisumusta eli myös enemmän isoja elikoita, esim. dinosauruksia ja mammutteja. Niitä on voitu myös käyttää hyväksi monumenttien rakentamisessa. Suurella sauropodille tuskin tuotti ongelmia kiskoa isojakin järkäleitä. Etelä-Amerikassa eli myös jättiläislaiskiaisia, joiden voimat on voitu valjastaa ihmisten käyttöön.

      Ihmiset olivat teknisesti hyvin kehittyneitä ennen Vedenpaisumusta, vaikka olivatkin moraalisesti rappeutuneita. Puma Punku on saattanut olla atlantislaisten siirtokunta, joka on saattanut tuhoutua sodassa. Puma Punkussa on nimittäin jälkiä suuresta tuhosta, joka viittaisi tehokkaisiin aseisiin. Vedenpaisumusta edeltäneet degeneroituneet kansat ovat hyvinkin voineet kehittää tykkien ja pommien kaltaisia tappovehkeitä. Tämä selittäisi Puma Punkunkin katastrofaalisen tuhon.

      • Pilailet kai? Ethän sentään ole tosissasi? Jos olet, niin huomautan, että "arkeologia ja muinaiset kulttuurit"-palsta sijoittuu TIEDE-osioon...


      • ...
        Michelarkangelo kirjoitti:

        Pilailet kai? Ethän sentään ole tosissasi? Jos olet, niin huomautan, että "arkeologia ja muinaiset kulttuurit"-palsta sijoittuu TIEDE-osioon...

        eikö muka jättiläisiä ole joskus elänyt

        http://www.youtube.com/watch?v=B-8bVEIVUh8

        tämä jos mikä on TIEDETTÄ



    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois

      Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie
      Maailman menoa
      292
      6076
    2. Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia

      Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta
      Maailman menoa
      56
      3957
    3. Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat

      Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom
      Maailman menoa
      41
      3312
    4. Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?

      Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole
      Maailman menoa
      75
      3217
    5. Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa

      Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava
      Maailman menoa
      81
      3137
    6. Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!

      Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut
      Maailman menoa
      180
      3069
    7. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      93
      2847
    8. Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki

      Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin
      Maailman menoa
      102
      2536
    9. Abdullah iski Citycenterin vessassa

      Miksi näitä juttuja pitää lukea lähes päivittäin? https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011913632.html
      Maailman menoa
      205
      2180
    10. Dannysta tulee isä 83-vuotiaana

      Huh huh sentään sellaista naista, joka laitattaa itsensä paksuksi ikälopulle papalle ! Ajatellaanko lapsen oikeuksia oll
      Maailman menoa
      45
      2115
    Aihe