Lidl on alkanut myymään pakasteena Atlantilta pyydettyä villilohta. Hintakin on alle 10€ kilo. Tämä on hyvä juttu, kun Finduksen vastaavaa tuotetta ei enää ole kaupoissa.
Luomulohta
6
1529
Vastaukset
- se tästä tekee
........... luomun - kasvatuslaitoksessa rehulla kasvatettua.
Kuten "jäämerenlohi" ja muutkin "islannin villilohet" jne - kasseissa ne kasvatellaan ja jollakin kalajäterehulla ruokitaan.
Juu... onhan se klan ALKUPERÄINEN laji ehkä villilohi, mutta näistä on villi ja luomu K A U KA N A.- 8+12
Mikä on tiedon lähteesi?
- kiiira
Kävin Lidlissä. Siellä pakasteena myytävä lohifilee oli kyllä villiä, mutta ei Atlantilta pyydettyä eikä edes samaa lohilajia kuin Atlantin lohi. Kyseessä oli Tyyneltämereltä pyydetty koiralohi.
Joku on näköjään ihmetellyt asiaa: http://igs.kirjastot.fi/fi-FI/iGS/kysymykset/kysymys.aspx?ID=58f92d0c-1bdc-49c7-bee0-1f84b3004cda - luonnon ystävä
Kannattaa muistaa, että lohen syönti on kestämätöntä. Juuri siksi sitä on alettu kasvattaa keinotekoisesti, ja lohikannat ovat merkittävästi kärsineet paitsi liikakalastuksesta, myös villipopulaatioihin karanneista kasvatusyksilöistä.
Aivan samat lohen positiiviset terveysvaikutukset löytyvät kotimaisesta pikkukalasta, joita kannattaa ehdottomasti suosia lohen sijasta!- Siika pyhä kala
Luonnon ystävän kanssa, lisäksi saa kotimaisista pikkukaloista ihan ilmatteeksi kaikki ympäristömyrkytkin, sekä tietyistä vesistöistä pyydetyistä kaloista vielä aimo annoksen ceciumiakin!
Kannattaa siis ehdottomasti suosia kotimaisia pikkukaloja, etenkin kaupan tiskiltä ostettuina, onhan hintakin reilu verrattuna norjan loheen. Jopa kotimaista naudan sisäfilettä saa 2 kiloa 1:n kuhakilon hinnalla!
Kalan terveysvaikutukset saa halvimmillaan kapseleina terveyskaupasta! - etiäppäin
Siika pyhä kala kirjoitti:
Luonnon ystävän kanssa, lisäksi saa kotimaisista pikkukaloista ihan ilmatteeksi kaikki ympäristömyrkytkin, sekä tietyistä vesistöistä pyydetyistä kaloista vielä aimo annoksen ceciumiakin!
Kannattaa siis ehdottomasti suosia kotimaisia pikkukaloja, etenkin kaupan tiskiltä ostettuina, onhan hintakin reilu verrattuna norjan loheen. Jopa kotimaista naudan sisäfilettä saa 2 kiloa 1:n kuhakilon hinnalla!
Kalan terveysvaikutukset saa halvimmillaan kapseleina terveyskaupasta!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Omakotitalossa väkivaltaa ounasrinteellä
Kertoo iltalehdet Mitä lienee Tapahtui. Verinen ihminen kannettu lanssiin111308Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait3061200Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka3811150Ethän leiki kanssani J- mies
Jos oletkin joku pelimies, jolla monia vaihtoehtoja, katkon kylmästi yhteyden. En jaksa sellaisia miehiä.100863Miesmäinen vanha nainen joka kulkee lastenvaunujen kanssa
Mikähän kaheli tämä yks kaupungilla karvahattu päässä kulukeva vanha eukko on joka työntää lastenvaunuja. Onhan sitte13761Molemmat päät
aivan tulessa😫 Miksi pitää ihmisen tällaisesta kärsiä??? Jos koko ajan pnettaa, niin miksi sitä seksiä ei voi sitten s113760- 34702
Kasteen merkityksestä ihmiselle
Jeesuksen hyvä ystävä Nikodemus meni heti Jeesuksen kasteen jälkeen kysymään häneltä kasteen merkityksestä ihmiselle. J371690Liikenne onnettomuus
Luin juuri Ampparista Konneveden kauheasta onnettomuudesta jossa menehtyi 60-luvulla syntynyt mies. Onko kellään tarkemp6690kukaan ei pakota kasteeseen..
Kommentointi estetty, joten kommentoin tähän.Kukaan ei pakota pakkokasteesta puhuvaa kastamaan lastansa.Noloa edes ehdot222671