Miksi pakkauksien nimen suunnittelijat laittavat yhä useampaan tuotteeseen "mummo"-sanan, esim. mummon perunamuusi, mummon pyttipannu, mummon makkarakastike, mummon lihapullat, mummon karjalanpiirakka jne. Tuo on loukkaus mummoja kohtaan, koska mikään kaupan teollinen"mummonmössö" ei maistu ainakaan minun mummoni tekemien ruokien veroisilta.
Minusta pitäs lailla kieltää mummo ja samalla vaikka äiti-sanan käyttö jos ruoka ei ole oikesti mummon tai äidin tekemää, joka tarkoittaisi käsityönä tehtyä ns. kotiruokaa. Kaikki kaupan moska on teollista tuotantoa, joten rehellisyyden nimissä pakkauksessa saisi lukea enintään "teollisesti tehtyä keinotekoista perunamuusia" jne., eikä suinkaan liittää näitä kemiallisilla lisäaineilla kyhättyjä tärkkeleitä esim. mummo-sanaan.
Mummoa pannaan halvalla
62
8271
Vastaukset
- 38
Mummo sanaa käytetään vähänkuin karkeissa lepakkomiestä ja teräsmiestä. Luomaan houkuttelevaa mielikuvaa.
HK:n lihapyöryköissä tuo oli jotenkuten hyväksyttävää, koska sama firma teki myös heikompilaatuisia lihapyöryköitä. Mutta jotenkin vaan tuntuu että nyt käyttävät sitä sanaa vaan luomaan imagoa. En ole tosin varma, kun en syö oikeastaan muita eineksiä kuin maksalaatikkoa,pinaattikeittoa ja kananugetteja.- gulinarsisti
Viininviljelijä ja TV-kokki Sukula keksi (oletettavasti hän) hyvän tuotenimen, joka vetosi ainakin minuun, nimittäin paketin päällä luki EHTA, joka tarkoittaa siis aitoa.
Valitettavasti nuo valmisteet olivat kuitenkin jotain muuta ja niiden makukin jotain muuta kuin ehtaa! Hintansa puolesta olisin odottanut todella korkealaatuisia valmisteita, etenkin kun superkokki itse niitä telkkarissa estoitta kehui.
Vaan hävinneetpä ovat kauppojen hyllyiltä ehdat, ei tullut myyntimenestystä niistä, ei vaikka gurmeekokki oli ohjaksissa!
Siinä meni vain Sukulan maine, ei mummon. Saarioinen on pilannut jo kaikkien äitien maineen ruuantekijöinä aikaisemmin! - mummoli
Mihin menevät Ylen mediamaksut?
Yleisradio törsää surutta rahaa Tangomarkkinoihin, saippuasarjaan ja jättimäiseen henkilökuntaan.
Yleisradion rahoituksesta on kiistelty tällä viikolla kiivaasti. Iltalehti selvitti mihin kaikkeen Ylen jättibudjetti oikein kuluu.
Ylen liikevaihto vuonna 2008 oli 380 miljoonaa euroa. Yhtiön kulut ja poistot olivat puolestaan yhteensä 400 miljoonaa euroa.
Henkilöstökulut olivat 190 miljoonaa euroa, eläkekulut 16 miljoonaa euroa, esitysoikeuskorvaukset 71 miljoonaa euroa ja muut kulut 114 miljoonaa euroa.
Suurin menoerä olivat siis palkat. Niissä riittääkin maksamista, sillä vuoden 2008 lopussa Ylessä työskenteli täyspäiväisesti yli 3 200 ihmistä ja viime vuonna keskimäärin lähes neljätuhatta. Pelkästään toimitusjohtaja Mikael Jungnerin palkkapussiin kilahti viime vuonna 190 000 euroa. Muu johtoryhmä tienasi yhteensä noin 1,3 miljoonaa euroa.
Ylen henkilökuntamäärä on Suomen oloihin suhteutettuna suorastaan jättimäinen. Väestömäärään suhteutettuna esimerkiksi Britannian yleisradioyhtiö BBC on jopa puolet pienempi kuin mammuttitaudista kärsivä Suomen Yle.
Kun Yle ei saanut tällä viikolla toivomaansa neljän prosentin korotusta ensi vuoden tv-maksuun vaan ainoastaan kolmen prosentin korotuksen, Jungner hermostui ja väläytteli julkisuudessa reilun 300 ihmisen vähentämisellä. Kansainvälisesti vertailtuna Ylellä olisi siis kuitenkin varaa potkia pellolle pikemminkin yli tuhat henkilöä.
Outoja rahareikiä
Sekavasta organisaatiosta kärsivä Yle on täynnä toinen toistaan erikoisempia rahareikiä, ja miljoonia valuu omituisiin hankkeisiin. Tänä vuonna Yle otti esimerkiksi hoitaakseen Seinäjoen tangomarkkinoiden sponsoroinnin. Siihen uppoaa arvioiden mukaan noin miljoona euroa. Yle alkaa myös tuottaa uutta päivittäistä saippuasarjaa, joka kilpailee selvästi kaupallisten kanavien vastaavien kanssa.
Kun otetaan vielä huomioon esimerkiksi paljon kohuttu kauppa, jossa Yle osti esitysoikeudet amerikkalaisen kaapelikanavan HBO:n viihdesarjoihin, niin Yleisradio näyttää kilpailevan yhä selkeämmin kaupallisten kanavien kanssa ja unohtavan sivistävän tehtävänsä.
Esimerkkejä löytyy myös toisesta ääripäästä, sillä toisaalta Yle tukee isoilla rahoilla myös niin sanottua korkeakulttuuria. Esimerkiksi Radion sinfoniaorkesteri lohkaisee vuosittain noin 7 miljoonaa euroa Ylen rahoista. Televisiossa orkesteria nähdään keskimäärin kerran kuukaudessa.
Ruotsinkielistä törsäystä
Kohtuuttoman suuri osa rahoista valuu myös suomenruotsalaisiin ohjelmiin, kun varat suhteutetaan suomenruotsalaiseen väestöön saati sitten ohjelmia katsovien määrään. Peräti 15 prosenttia tv-kanavien kustannuksista palaa ruotsinkieliseen FST5-kanavaan, vaikka sen katsojaluvut rämpivät pohjalukemissa.
Ylen miljoonia palaa lähivuosina roppakaupalla myös surullisenkuuluisaan Musiikkitaloon. Ympäri Suomea asuvat tv-lupamaksun maksajat kustantavat siis korkeakulttuurin areenan pääkaupunkilaisille.
Tällä hetkellä Yle saa tulonsa tv-maksuista. Yhden tv-maksun hinta on 224,30 euroa vuodessa. Maksu on eurooppalaista keskitasoa. Tv-maksuja maksettiin viime vuonna lähes kaksi miljoonaa kappaletta.
Tuoreen päätöksen mukaan Yleisradion toiminta rahoitetaan kuitenkin vuodesta 2012 lähtien jokaiselta kotitaloudelta ja yrityksiltä karhuttavalla Yle-maksulla. Sen tarkasta summasta päättää vasta seuraava hallitus, mutta Yle-maksun arvioidaan voivan olla 2012 jopa lähes 200 euroa vuodessa.
Toisin kuin tv-maksun, Yle-maksun joutuvat maksamaan myös he, jotka eivät omista televisiota. Yle-maksu on herättänyt suomalaisissa voimakasta kritiikkiä
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2009100410354473_uu.shtml
Muissa maissa, mm. nyt kreikassa kansa nousee barrikaadeille ja mielenosoituksissa on satoja tuhansia ihmisiä,mutta suomessa tyhmä kansa vaan alistuu hiljaa kotonaan kaikkeen.
- tuo ole
mitenkään uutta. Noin on tehty jo vuosikymmeniä - todennäköisesti jo aloittajan vanhempien ollessa lapsia.
- 098231750938745
Itse ostin apteekista juuri tuotetta nimeltä "hyvä salva", joka tuli markkinoille alunperin vuonna 1925 ja jonka valmistus sittemmin lopetettiin.
Paketissa tuli tämän alkuperäinen mainos, jossa sanottiin "kyllä äiti tietää", viitaten siihen, mitä salvaa pitäisi käyttää eri ongelmiin (ts. olet paha ja tyhmä lapsi, jos et osta tätä isona!). Paketissa oli myös seloste tuotteen historiasta, jossa oli ne kliseiset "henkilö X (pitäähän tuotteella olla kasvot?) keksi tämän vuonna nakki ja makkara" ja "tästä lähti käyntiin suuruus...bla bla bla...pikkuhiljaa tuote vaipui unohduksiin uuden tuotteen tieltä...mutta nyt yhtiömme henkilöt tehtaalla X tuovat wanhan kunnon tuotteen takaisin!".
Vittu mitä paskaa. Tehtaan koneet ne tuotteet tekevät, ei ihminen. AINA bisnesmielessä, ei siksi että kemistisetää oikeasti kiinnostaisi pikku-Jonin persruvet. Mutta mielikuvillahan sitä myydään, eh?
- pannaan pannaan
....siitä mummon panemisesta paljoa maksaisi, kun tuoreempaakin lihaa on uutisten mukaan saatavilla. Jopa Afrikasta ja Etelä-Amerikasta tuotua.
- Ei haise hiki
Niin miksei mummiakin, ainakin kainaloon, ennenvanhaan!
- sdfadfas
teki ainakin ihan hirmusen suolasta ruokaa. :)
- yxäxä
on ennen ollut aika epäterveellistä, sillä niissä on käytetty runsaasti rasvaa ja suolaa ihan olosuhteiden pakosta, kun ei ole ollut kunnollisia säilytystiloja.
Niinpä sitten papat ovat kuolleetkin valtimonkovettumatautiin ym. sydänsairauksiin. niinkuin varmaan kuolevat teollisiin ruokiinkin.
Minulle mummon ruoka ei ole mikään tae hyvästä, enkä juuri ostakaan niitä tuotteita. Mutta moneen se varmaan tehoaa, kun eivät ajattele tai tiedä nenäänsä pidemmälle ja muistavat vain sen ajan , kun lapsena aina oli nälkä ja kaikki maistui. Mummojen luonahan oltiin yleensä kesällä ja paljon ulkona, mikä lisäsi ruokahalua. Sitä teollisuus nyt hyödyntää. - dfhkjl
yxäxä kirjoitti:
on ennen ollut aika epäterveellistä, sillä niissä on käytetty runsaasti rasvaa ja suolaa ihan olosuhteiden pakosta, kun ei ole ollut kunnollisia säilytystiloja.
Niinpä sitten papat ovat kuolleetkin valtimonkovettumatautiin ym. sydänsairauksiin. niinkuin varmaan kuolevat teollisiin ruokiinkin.
Minulle mummon ruoka ei ole mikään tae hyvästä, enkä juuri ostakaan niitä tuotteita. Mutta moneen se varmaan tehoaa, kun eivät ajattele tai tiedä nenäänsä pidemmälle ja muistavat vain sen ajan , kun lapsena aina oli nälkä ja kaikki maistui. Mummojen luonahan oltiin yleensä kesällä ja paljon ulkona, mikä lisäsi ruokahalua. Sitä teollisuus nyt hyödyntää.miksei tehdä sedän perunamuusia. kyllä miehetkin osaa tehdä ruokaa.
- ...halvalla
dfhkjl kirjoitti:
miksei tehdä sedän perunamuusia. kyllä miehetkin osaa tehdä ruokaa.
..ne "äitien" tekemät "einesherkut"? Ketä pannaan vielä lisää
- finger pori
...halvalla kirjoitti:
..ne "äitien" tekemät "einesherkut"? Ketä pannaan vielä lisää
namut, tädin munat, siskon makkarat, vaarinhousut, enon vadelmaveneet, kälyiset jäädykkeet ja hyytelöt....
- kokki3japuol
finger pori kirjoitti:
namut, tädin munat, siskon makkarat, vaarinhousut, enon vadelmaveneet, kälyiset jäädykkeet ja hyytelöt....
Yleensähän ne miehet on parhaita kokkeja.Kunnon ÄIJÄRUOKA kunniaan,maistuvaa ilman vihannesroskaa,tästähän on se roskaruoka nimi tullut.
- linaan perskutiralla
...halvalla kirjoitti:
..ne "äitien" tekemät "einesherkut"? Ketä pannaan vielä lisää
loukataan tekijäoikeuksii
- että näin
...halvalla kirjoitti:
..ne "äitien" tekemät "einesherkut"? Ketä pannaan vielä lisää
On siellä Saarioisen tehtaalla varmaan monen äiti töissä, että sinällään mainos pitää paikkansa. Ja einisten käytö on lisääntynyt hurjasti viimeisen 20 vuoden aikana että nykyään syödään niin paljon eineksiä että siksikin osuva mainos.
- homemadeland
yxäxä kirjoitti:
on ennen ollut aika epäterveellistä, sillä niissä on käytetty runsaasti rasvaa ja suolaa ihan olosuhteiden pakosta, kun ei ole ollut kunnollisia säilytystiloja.
Niinpä sitten papat ovat kuolleetkin valtimonkovettumatautiin ym. sydänsairauksiin. niinkuin varmaan kuolevat teollisiin ruokiinkin.
Minulle mummon ruoka ei ole mikään tae hyvästä, enkä juuri ostakaan niitä tuotteita. Mutta moneen se varmaan tehoaa, kun eivät ajattele tai tiedä nenäänsä pidemmälle ja muistavat vain sen ajan , kun lapsena aina oli nälkä ja kaikki maistui. Mummojen luonahan oltiin yleensä kesällä ja paljon ulkona, mikä lisäsi ruokahalua. Sitä teollisuus nyt hyödyntää.Hei kyllä niitä oikeita säilytystiloja on ollut jo mummojenkin aikaan. Ei se voin liikakäyttö ole niin varmasti todistettu. Minun mummoni eivät ainakaan tehneet mitään "myrkkyruokaa" eli epäterveellistä. Raaka-aineet olivat tuoreita ja hyvässä säilössä eli jääkaapissa, pakasteessa säilytettyjä ja kasvikset kasvimaalta, pakasteesta tai kellarista.
Ja on niitä äitejä vielä nykyaikanakin, jotka valmistavat kaikki ruoat alusta pitäen kotona eli homemade ilman terveysriskejä ja muuten meidän suvussa on miesten yleinen kuolinikä yli 90- vuotta.
Minulle mummojen ja isomummon ja äidin tekemä ruoka on ollut kunnia-asia. Ei saa yleistää, jos ei tiedä faktoja, sinä mummojen ruoka-otsikolla kirjoittava.
Niin ja minä asuin lapsuuteni maatilalla ja ruoka oli hyvää ja terveellistä silloin kotonani kuten nykyäänkin itseni ollessa äiti, joka ruoan valmistaa alusta alkaen itse. - onko ruoka muka puhd
yxäxä kirjoitti:
on ennen ollut aika epäterveellistä, sillä niissä on käytetty runsaasti rasvaa ja suolaa ihan olosuhteiden pakosta, kun ei ole ollut kunnollisia säilytystiloja.
Niinpä sitten papat ovat kuolleetkin valtimonkovettumatautiin ym. sydänsairauksiin. niinkuin varmaan kuolevat teollisiin ruokiinkin.
Minulle mummon ruoka ei ole mikään tae hyvästä, enkä juuri ostakaan niitä tuotteita. Mutta moneen se varmaan tehoaa, kun eivät ajattele tai tiedä nenäänsä pidemmälle ja muistavat vain sen ajan , kun lapsena aina oli nälkä ja kaikki maistui. Mummojen luonahan oltiin yleensä kesällä ja paljon ulkona, mikä lisäsi ruokahalua. Sitä teollisuus nyt hyödyntää.oo ollut kun ihmiset eläneet jotkut yli 100vkin.Kun osaat syödä oikein mutta osaako nykyihminen??eiiiii..se mättää 10min ruokaa napaansa kolmen ihmisen edestä! kiire!ruoka tunti pitäs kestää tunnin mutta kellä siihen aikaa???työssä??ei kellään..Itse kun käyn raflassa tunnin varaan ja enempikin aikaa,aivot ei kerkee saada ruoasta tietoo perille kun mahalaukku täys moskaa.Ennen työhön on kulunut energiaa ja säännöölliset ruoka ajat olleet.Pitkän elämän salaisuushan on niukka ruoka ja jotain muita..ylen syönti on kielletty.Mutta empä tahtos nähä mitää 100v kärsiä tääl helvetissä maanpäällä.Ennen ihmisiä kuollut sairauksiin samalla tapaa ja jotkut mättäneet suolaa sokeria rasvaa sairastumatta.Geenit hyvät varmaan olleet.
Itse lopetin epäterveellisen ruoan syönnin sairastuin ihottumiin,pahat astma kohtaukset lisäaineista ja myrkyistä vaikka pesis/kuoris hedelmiä. jne.Eli hedelmistä suurin osa pitää jättää kauppaan ja vihanneksiet,koska lisäaineet pilanneet ne.Missäs moskassa ne espanjassa kasvaa ja saasteissa monessa maassa ja me syyän ne?? Meidän lapsuuden kodissa syötiin ruokaajoilla, lihaa, riistaa, perunaa, marjoja, omenaa,omat leivät jauhot,pulla,oma varais taloutta.Ne maistui mummon tekemille kaikki!kaupan perunamuusi on kauheeta jauho mössöö...en syö perunaa lainkaan mun maha ei siedä jotain.
- suomimummo
se on valheellista prokandaa eli sen avulla voidaan luoda asiakkaille valheellista mielikuvaa tuotteesta. Lakien mukaan se kuuluu siihen kiellettyyn markkinointikeinoon. Ei siis tarvitse hyväksyä ketjukauppiailtakaan mitä tahansa. Vaatikaa perusteluja sille, kenen mummon lihapullia ne ovat. Me mummot nimittäin valmistamme niin erimakuisia lihapullia kuten muitakin ruokia. Hyvä pointti asian kyseenalaistavalle! Siitä 10 pistettä.
- kokki3japuol
Mummelin muusi ja lihapullat on skeidaa, kun niissä on sikanaudan tilalla jotain kananpaskaa.Luulin sitä pilaantuneeksi,kunnes luin mitä se sisältää:Broilerinkakkaa,hyvä ettei saanut hullun kanan tautia.
- Vaarin housut
kokki3japuol kirjoitti:
Mummelin muusi ja lihapullat on skeidaa, kun niissä on sikanaudan tilalla jotain kananpaskaa.Luulin sitä pilaantuneeksi,kunnes luin mitä se sisältää:Broilerinkakkaa,hyvä ettei saanut hullun kanan tautia.
Jonkinasteinen lukihäiriö etenkin jos tuoteselosteen tekstin on lukenut ja löytänyt sieltä kohdan, että mummon lihapullat sisältävät muunmuassa broilerin kakkaa?!
- nbnvbnbvngg
kokki3japuol kirjoitti:
Mummelin muusi ja lihapullat on skeidaa, kun niissä on sikanaudan tilalla jotain kananpaskaa.Luulin sitä pilaantuneeksi,kunnes luin mitä se sisältää:Broilerinkakkaa,hyvä ettei saanut hullun kanan tautia.
vähä meni yli sun juttus et lihapullat sisältää kanan kakkaa kannattais opetella lukemaan oikein ne pussin tekstit!
- kokki3japuol
nbnvbnbvngg kirjoitti:
vähä meni yli sun juttus et lihapullat sisältää kanan kakkaa kannattais opetella lukemaan oikein ne pussin tekstit!
URPO hanki kunnon sikanautaa,aivotoiminnat loppuu vegeiltä.Sanonta pitää paikkansa.Vihanneksia syömällä,olet täysin vihannes!!!!!!Tämä kanan "paska"on jäteruokaa,jota ei saisi myydä ollenkaan.Opettele vitun idiootti sisäistämään lukemasi mielummin itse!!
- dfghjkl
Mainonnalla halutaan tuottaa positiivisia mielleyhtymiä millä keinolla tahansa. Esim. vauvoja käytetään täysin surutta auto- ja vakuutusmainoksissa, mikä minusta ainakin on aika halpaa. Eikä nämä mummotuotteet minuun tehoa: mummoni sattui olemaan aika hemmetin ikävä ihminen =D
- huolimaton lukija
tulee helposti kun kaksi asiaa liittyy ajallisesti toisiinsa. Kun olin lukenut "mummon ruuista" ja hyppäsit omassa jutussasi vauvoihin... tuli mielleyhtymä että teollisissa ruuissa käytetään jollaintapaa vauvoja.
Nojaa... Olet oikeassa siinä, että noita termejä käytetään väärin.!
Olen kyllä oikein ylpeä Äidin Lihapullistani. - Hitsi soikoon. Tyttäreni on nyt 32 v., ja asunut itekseen &
parisuhteessa monta vuotta. Vie-lä-kin, kun kutsun hänet luokseni syömään, ja kysyn: "Mitä laitan?",
tulee heti: "Lihapullia!" :-) :-). - Hänen samanikäinen lapsuudenystävänsä muistelee myös lihapulliani
vielkäin....
Älä Sinä ärsyynny typeristä mainoksista, vaan tee ITSE niitä mummon ja äidin ruokia!!
Lihapulla-Ria- rammse
ihan hirvee on munnon ramskalaiset!! oma äitinikääm ei ole ikinä'tehnyt ' ranskalaisia, vaikka on 70v. saati mummo...
- 2547484848848
Eipä se omaa maailmaani kaada, jos paketissa lukee mummon tai äidin tekemää. Mutta outoa on tietysti, että ne einekset on oikeasti ihan järkyttävän pahan makusia. Kun yhtä "mummon" tuotetta syö, niin itselleni muodostuu mielikuva, että nämä mummon tuotteet ihan järkyttävän pahaa, jolloin katson vaihtoehtoisesti vaikka lihapullat toiselta tuottajalta.
Tosin olettaisin, että mummo/äiti "brändiä" haluttaisiin ylläpitää hyvänmakuisena ruokana, oli se mitä tahansa. Koska se on helposti muistettavissa ja ruoka voisi olla maultaan vähän tasokkaampaa...Kukaan isovanhemmista ei toki ole tehdasympäristössä elävä mekaaninen kone, joka valmisti paskaa ruokaa.
Ehkä tämä kertoo markkinointi ja suunnittelusta jotain näissä firmoissa...Heidän perhesuhteistaan ja mitä yleensä on tarjolla ollut. "Äitien tekemää ruokaa"....Jotkut äidit eivät ole mestari kokkeja ja se harvinaisen hyvin näkyy kyllä näissä lihapullissa ja roiskeläpissä, mitä tuolla tarjoillaan. :)- turhaselli
ja makkaratehtaiden makumestareiksi hakeutuu vain ja ainoastaan tyyppejä joilla on mitä karsein maku.
Kuinka kauan muuten mahtaa riittää maalaisia kun niistä koko ajan tehdään kinkkuja sun muita paisteja? - verbatim71
Sanalla "Mummon" erotetaan toisistaan saman firman lihaton ja hitusen lihaa sisältävä jauhopallo toisistaan :D
- kalma pullat
Pallukat, olisi osuvampi nimitys. Lisä maininta voisi olla vaikkapa: tuote saattaa sisältää mitä hyvänsä koskaa kokkimme unohtelee ainesosien sopivuuden ja mittasuhteet...
- 23sm
Minä en panisi mummoani halvallakaan, kuten avaaja kerto tietävänsä otsikossaan. Saattaahan mummot nauttia siitä.
- leijaavaan
itse en muiden vastauksia lukenut mutta voin tehdä jopa parempia ruokia kuin mummoni
vaikka en kokki olekaan. vanhempien ruoka maut on aina karkeampia johtuen iän
tuomasta patinasta kun ei enää niin maista kuin nuorena. pienille lapsille se on jo
kokemus sinällään kun saa tai joutuu syömään mummon silmien alla ja on pakko
ns tykätä.en kyllä itsekään ole niin hapanta ja hyvää leipää saanut ole kuin mitä
mummoni teki. nyt vaan sen tajuaa ettei se muuta kuin pieretti kovemmin.
- kun mummo
KAUPASSA:
-Gogacolaa, 1,5l pullo
-Mämmiä saatana! (saatavana) mainos kaupan ikkunassa
-Gifu -aski (Sisu -aski)
-Mansi- ja mustikoita
-Äidinpakastus pusseja
-Roilerinleike
-Naistennahka hanskat
-Kodinkoneliike mainostaa: Pakastinarkku ja ruhonleikkaaja
-lasten päästä vedettävä sänky
-Abbelsiinit
-Joulukusimyynti
-Mahdolliset puutteet ja virheet hinnassa huomioitu
-Tamppoonitarjous, koot mini, maxi ja meedio
-Äitiys-hortsit
-Kissanliha pullia
-Torin kalamyyjä mainostaa: Tuoretta mulkkua (muikkua)
-Torin kahvilanpitäjä mainostaa: Luteeton piirakka(Gluteeniton)
-Kukkiva ruukkupervo, pekonia (kukkakaupassa)
-mainos tienvarressa: "Poikkeaville kukkia"
KIRPPARIMYYJIEN KOOTUT:
-Lasten pori, lasten podi (Body)
-Fleesy-paita, fliitsi-pusero (Fleece)
-golitsi -pusero
-rotteepyyhkeitä
RAVINTOLA- JA KAHVILASANASTOA
-Kasvisgranaatti (gratiini)
-Reindeer Balls (Poron pallit!! Eli siis lihapullia haettu)
-Mummonliha pullia lapsille
-Välilihapihivi (välikyljyspihvi)
-Pitsalaissi ja cocis (pizza slice)
-pitsa-clisee (pizza slice)
-Jättipäivän pizza (Päivän jättipizza)
-Ilmoitus turkkilaisten ravintolan ikkunassa: "Sulettu, ei kanata!"- Ahlaisten Heikki
Vaan porista tampereelle johtavan maantien varressa sijaitsevan romuliikkeen portissa joskus vuosia sitten, kyltissä teksti "Liike suletu, ei kanata".
Porilainen liikkeenharjoittaja ilmoittaa jalkineliikkeensä ikkunassa: "Talvikenkät 120 e." - -Kissanliha pullia
Ahlaisten Heikki kirjoitti:
Vaan porista tampereelle johtavan maantien varressa sijaitsevan romuliikkeen portissa joskus vuosia sitten, kyltissä teksti "Liike suletu, ei kanata".
Porilainen liikkeenharjoittaja ilmoittaa jalkineliikkeensä ikkunassa: "Talvikenkät 120 e."-Joulukusimyynti
-Välilihapihivi (välikyljyspihvi) - oujeeesss
-Kissanliha pullia kirjoitti:
-Joulukusimyynti
-Välilihapihivi (välikyljyspihvi)mummon muusin rinnalla puliukon maksalaatikko olisi myyntimenestys :)
- hihityttää
70-luvulla Turun Sanomissa eräs kelloliike mainosti: Seinäkello lyönnillä
- Ynjevi koalikääryl
oujeeesss kirjoitti:
mummon muusin rinnalla puliukon maksalaatikko olisi myyntimenestys :)
En ole vielä nähnyt kauppojen hyllyllä namusedan makeisia. Myös neuvostoliitokansalaisen lihakaalilaatikko olisi terveellistä. Se sisältäisi kaalia veteen keitettynä. Etnisissä kaupoissa voisi myydä kannibaaliheimon lähessaarnaajan paistia nopesti tiristennynä, laatikossa olisi varoitus " saattaa sisältää jäämiä virsikirjasta"
- kotiruokaa
Ei kai nyt kukaan tosissaan usko, että einekset maistuisivat kotiruoalle tai yleensäkään herkulliselle. Oli siinä myyntipakkauksen nimessä mummo, äiti tai isänäidinkaima tms. ei sillä ole mitään tekemistä ruoan maun kanssa. Eines on eines ja sillä siisti. Teollisesti ei pystytä tekemään hyvää ruokaa. Kuitenkin suomalaiset ovat kärkijoukossa teollisesti valmistettujen ruokien ostamisessa. Kertoo jotain tästä kansasta ja ruoan arvostuksesta. Valmisruoat eivät kuitenkaan ole halpoja, ainoastaan helppoja. Se miksi syömme teollisesti valmistettuja ruokia on pelkkää laiskuutta. Ei viitsitä tehdä kunnon kotiruokaa. Sen tekeminen on helppoa, siis perusruokien. Uskoisin että valmisruokaa syöjien joukossa on vain murto-osa niitä ihmisiä, jotka eivät osaa oikeasti laittaa ruokaa. Kiirettä on turha syyttää, koska meillä on vapaa-aikaa enenmmän kuin koskaan ennen. Jos vain viitsii nähdä vähän vaivaa saa uskomattoman hyvää ruokaa ja halvalla. Ohjeita pursuaa tuutin täydeltä joka kanavalta ja lehdistä niitä saa myös ja netti on täynnä helppotekoisia ohjeita.
- LG83
Olen täysin samaa mieltä,olen itekin miettinyt samaa jo monta vuotta.Onhan se sanomattikin tieto,että oman äidin/mummon tekemät ruuat ovat parhaita ja niillä kun ei ole mit tekemistä teollisuus sapuskan kans!T:tiina83
- Raakaa sipulia muusi
No nehän on uusavuttomille ne moskat. Minä mummona en ikinä tekisi niin kauheaa muusia ja lihapullia.
- Mummonliha pullat
Ja minuun iskee melkoinen avuttomuuden tunne jos näitä einessapuskoita joutuu syömään. Sillä vaivalla millä niistä saa tehtyä customoitua joten kuten syötäviä, tekee jo itse alusta loppuun koko sapuskan.
- kaisu 121221333
Ootteko nähny mainoksen jossa sianporsaat sanoo että sun ruoka on tehty meidän äidistä?
Siinähän äiti sanan käyttö on aivan kirjaimellisesti oikein.- lellanhettas:)
..mummojen ja vaavien käyttö siis markkinatuomioistuimessa kieltää? Sehän on ihan sama millä kukin vatsansa täyttää, kunhan ainekset on kirjattu tuotteeseen.
- yksi vastaus
..koetetaan herättää hyvästä ruuasta. Kaitpa se on käsitettävä niin mummon jälkeen kukaan ei ole enää saanut kunnollista ruokaa ja saattaahan se noinkin olla useissa nykypäivän uusavuttomuusperheissä, siksi sankat ovat jonot abc-asemilla lounasaikaan viikonloppuisin.
Ihan oikeassa olet tuossa lakikieltojutussa, harhaanjohtavaa markkinointia. - pikku myy
Olemme pienen tytön (alle 2-v.) isovanhemmat. Nuorempi tytär asuu vielä kotona, 16-v. Tyttäreni perhe ruokailee meillä noin joka toinen viikonloppu. Kysyn aina etukäteen, mitä he tahtovat syödä, sillä vaikeinta ruuanlaitossa on keksiä mitä tehdään. Saan aina toivomuksen ja valmistan sen tietenkin alusta loppuun asti itse, siis mieheni kanssa itseksemme. Heh ! Vaari on myös hyvä keittiössä ja perunamuusin teko on hänelle kunnia-asia. Vaari keittää perunat ja muussaa ne sitten lämpimään maitoon puunuijalla, ja kokkareita ei ole. Tänään oli toivottu lasagnea ja se oli kuulemma sairaan hyvää. Näytti olevan, kaikki meni salaatin kanssa ja jälkkäriksi hedelmäsalaattia itse pilkottuna kaupan hedelmistä. Pikkutyttökin sanoi "lisää" pienellä sanavarastollaan.
Joka toinen viikonloppu vierailemme tyttäremme luona ja syömme siellä hänen itsensä valmistamaa ruokaa. Olen niin iloinen siitä, että hän on omaksunut tavan tehdä ruokaa itse, hän ei ikinä lankeaisi valmisruokiin ja eineksiin. En ole koskaan opettanut tyttäriäni ruuanlaitossa, vaan he ovat kokeneet sen ja maistelleet ja huomanneet, että se kaikki tehdään itse. Eikä se edes ole vaikeaa.
En ole muistaakseni koskaan syönyt mummuni ruokapöydässä, hän oli aika erikoinen, mutta äitini teki mielettömän hyvää ruokaa, isäni oli myös kova laittamaan ruokia.
Kyllä jotkut mummojutut ja einekset toimivat jossain mökki-ja lomaolosuhteissa, ei niissä mitään vikaa ole, mutta kotioloissa syödään kotona tehtyä ruokaa. Olen itsekin työssä käyvä mummi ja teen pitkiä päiviä, mutta ruokaa voi tehdä kerralla pariksi päiväksikin. - keinohavainto
Koska tyhmät haluavat pelkkiä mielikuvia ja tunteellisia elämyksiä sisällön ja toiminnallisuuden sijaan, niin sitä heille tullaan tarjoamaan. Tyhmät ostavat keinotekoisia tunteita ja mielikuvia, eivätkä katso ominaisuuksia tai parametrejä tai edes mieti tarvitsevatko he sitä. Sittenpähän saavat halvinta mahdollisinta paskaa, mikä on kääritty säihkyviin ja huomiota herättäviin kuoriin.
Ostopäätöksen tekohetkellä kaikkein tärkeintä on pakkauksen luomat sekä mainonnan ja muun viihteen sitä ennen ohjelmoimat mielikuvat. Tunnistakaa teihin kohdistuvat vaikuttaminen. Miettikää aina mistä johtuu mielihalunne, johtopäätöksenne tai reagointinne ärsykkeeseen. Kognitiivisen psykologian mukaan 85-90% ihmisten havainnoista ja päätöksistä on alitajuista. Se tarkoittaa sitä, että te reagoitte ympäristöön viihdekoneiston ohjelmoinnin perusteella.
Valmisruoat, valmisviihde ja valmiit mielipiteet lamaannuttavat oma-aloitteisuuden, tahdon ja oman ajattelun. Sekä keho että mieli tarvitsevat laadukasta ravintoa kehittyäkseen. Ekonoomisten prinsiippien mukaisesti koottu korvikemoska ja käsikirjoitettu viihdehömppä eivät sitä ole.
Valmisruoat on koottu alusta asti hinnan perusteella markkinoilta haetuista raaka-aineista ja keinotekoisin väri-&aromiainein saatu täyttämään tietyt vähimmäiskriteerit. Kaikki parametrit laitetaan tuottoyhtälöön ja lasketaan paljonko on vara alentaa raaka-aineiden laatua, jotta saadaan nyhjettyä tyhmiltä tietty määrä rahaa. Koko ajan on käynnissä kehitystyö luoda mahdollisimman paljon aitoa ruokaa muistuttavaa korviketta entistä kauempana luonnollisista aineksista olevista raaka-aineista. Koko elämänsä korvikeruoan parissa eläneellä sukupolvella on toki alempi vaatimustaso kuin aitoa ruokaa syönneillä. Markkinakoneisto hakee jatkuvasti entistä halvempia ja tuottavampia raaka-ainelähteitä. Uudet tuotantoteknologiat mahdollistavat ihmiselle lähtökohtaisesti kelpaamattomien orgaanisten ainesten muuntamisen muistuttamaan edes joten kuten luonnollista ravintoa. Mainonnan mielikuvilla on tässä erittäin suuri merkitys - ne ovat osa myytävää tuotetta. Yleensä nämä (halvat) raaka-aineet itsessään ovat ihmiselle haitallisia ja rankat prosessit muokkaavat niitä entistä luonnottomimmiksi. Yleisnimikkeen taakse piiloitetut ainekset ovat halvinta mahdollisinta ja täten epäluonnollista sontaa esim. 'kasvisöljy' tai aromit.
Elämä käyttää ravinnokseen elämän itsensä kokoamia kokonaisuuksia, joissa jokainen osanen on harmonisessa yhteydessä toisiinsa. Kaiken ravintomme tulisi olla elämän kokoamaa. Tehdaskorvike pyrkii simuloimaan luontoa kemiallisesti ja tyytyy usein vain osittain samankaltaisiin molekyyleihin, jotka ovat epäsuhdassa keskenään. Marjat ja hedelmät sisältävät sadoittain kymmenien molekyylien perheitä, mitkä ovat elämän kokoamia ja muodostavat toiminnallisen kokonaisuuden. Lähes jokaisella marjalla on oma molekyyliperheensä. Niitä ei voida toisintaa täysimääräisesti, joten täytyy tyytyä muutamaan suurimman vaikutuksen omaavaan molekyyliin (tai vaihtoehtoon), mistä johtuen saamme joko ravintoköyhää tai epäluonnollisia molekyylejä sisältävää tuotetta vrt. merisuola / natriumkloridi tai jalostettu sokeri / luonnon marjat ja hedelmät.
Ravintoköyhän korvikeruoan mikroaallottaminen tuhoaa lisää ravinteita ja muuntaa molekyylejä elämälle vieraaseen muotoon, joiden poistamiseen keho joutuu tuhlaamaan resurssejaan.
Tyhmiltä junteilta tuleva halvimman mahdollisimman krääsän valitsemisesta johtuva paine muodostaa ison osan tilanteen dynamiikasta, mutta lähtökohtaisesti tilanteessa on kyse sodankäynnistä - domestikaatiosta. Elintarviketeollisuus ja 'länsimainen' lääketiede muodostavat kemiallisen sodankäynnin, ideologiat ja viihdemedia psykologisen sodankäynnin ja mamuilu biologisen sodankäynnin. Rakenteilla on globaali plantaasi, jonka hallittavat ovat viihdemaailmoissa elävää sekarotuista karjaa. - "Äitis on..."
Uusavuttomat voi kuvitella että nämä "mummo-tuotteet" on todella sellasia kuin kotiruoka,kun /jos eivät ikinä ole itse tehneet kotiruokaa. Ja sellaisiahan on nykyään todella paljon.
- Mummuilua
No, tänä päivänä ei varmaankaan laiteta ruokaa kuten ennen... joten mummon muusit ja pullat tuntuu hyvältä ja onhan niitä mummoja kuten minun lapsillani, jotka ajattelivat vain omaa napaansa ja sitä, miltä näyttvät kuin että miltä lapsenlapsesta tuntuu tai mitä se haluaa syödä......
- henrys
Mummo on mielikuvamainonnan parhaimpia symboleita.
- mummojen kuuntelija
saarioisten äideille on paljon valituksia tullut mummoilta ja pappoilta mauttomuuksistaan ja raaóiksi jääneistä raaka-aineistaan.
- Tarkkaavainen lukija
Näin 2000 -luvulla on myös pappaa pantava halvalla ! Esimerkiksi papan nakki ja munat voisivat hyvinkin olla valtaisa myyntimenestys. Ehkä myös mämmi.
- ugiugfo
klikatkaa
http://www.iltalehti.fi/cgi/worm/iines2.cgi/100307sveitsi?e - Vanhus.
Kai sitä ukillakin vois ratsastaa, esim. "Onnellisen Ukin luomumunat", tai yhdistettynä mummo/ukki "Ukin metrilenkki Mummon aidossa suolessa"
ylämummo.Kuka on ylämummo?
- mielikuvitusrajana
No kyllähän noi *Joulupukki suosittelee* tuotteet on kaikista huonoimpia, ja siitä vielä pitää maksaa, jotta voi käyttää moista tunnusta. toisaalta kyllä voisi olla enemänkin näitä ponsorointia. vaikka kirja siitä miten välttelet työntekoa voisi olla luisteluliiton suosittelema. samoin yh äitien keskusliiton suosittelemat banaanit ja kurkut. samoten suomen hiihtomaajoukkueen suosittelemat liukastusvoiteet. kumparelaskijat voisivat suositella rintaliiveejä. Myöskin lapinleuku voisi olla ponsoroimassa seipään karsintakilpailuja. uimaliitto voisi suositella hormoonihoitoja miehille. karpaasit voisivat suositella vitamiinivalmisteita. Villevalo voisi mainostaa airamia.
- pikku myy
Aika hauskaa, että tämä keskustelu sai avuttomat liikkeelle ja kirjoittelemaan ihan asian vierestä. Hmm... ei ole mikään synti eikä häpeä, ettei osaa laittaa kotiruokaa, sen oppii helposti. Olen itse ollut monta kertaa huusholleissa kertomassa, että lenkkimakkarasta saa herkullista ruokaa, eikä pelkästään pätkän kylmää makkaraa sinapin kanssa. Onhan se herkullista sellaisenaan, mutta lenkki riittää esimerkiksi parin päivän keittoon tai pataruokaan ja on paljon tukevampaa kuin kylmä pätkä. Kannattaa kysellä rohkeasti toisilta, miten he laittavat ruokiaan, meitä on monta jotka mielellään neuvovat niitä, jotka eivät ole asiaa oivaltaneet. Eikä meitä naurata toisten avuttomuus, vaan ihan vilpittömästi haluan auttaa.
Kun valmistaa ruuan itse, se on paljon edullisempaa kuin valmiina ostettu. - 19+4
Sitäpaitsi miksi tarvitsisi muusata perunoita, kun mä osaan pizzankin lämmittää!
- E333
Mun mummoni joka muni..niin söi kaikki homeiset leivät, ylijääneet ruuat sekä teki maailman parasta tomaattikeittoa tuoreista tomaateista ja mikä tärkein opetti ja kannusti mua kokkaamaan.
En lämmitä eineksiä, enkä syö valmis pöperöitä. Teen itse alusta alkaen ja pakastan loput.
Leivon leivät, pullat, kakut yms. teen voileipäkakut ,pastat, pitsat, kiinalaiset ja pihvit lisukkeineen.
Jouluruuat, pääsiäislampaat, illalliset, päivälliset, aamiaiset teen. Enkä edes ole kokki.
Ei ole mitään järkee valmista paskaa laiskuuttaan mättää mahaansa.
Et sillee.
- jenni8
NE VARMAAN LUULEE ETTÄ MUMMON RUUAT ON HYVIÄ ...MUT EI NE KAIKKI OO!!!!
- Boikotti pitää!
En minä mitään sillä perusteella osta, että mainostetaan mummolla!
Äitien tekemää ruokaa en ainakaan osta! On se niin tyhmää mainontaa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2117557
- 1176078
Olen miettinyt kauan
miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h465572Vanhempi mies
Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa323740- 643468
Ostiko maailma sinut minulta?
Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue252721- 292716
On niin vaikea olla lähelläsi
En saa ottaa kädestäsi kiinni, en saa halata. En saa silittää hiuksiasi. Enkä saa sinua koskaan omakseni. ☔ Miehelle na282555- 432460
Minne sä aina välillä joudut
Kun pitää hakemalla hakea sut sieltä ja sitten oot hetken aikaa esillä kunnes taas menet piiloon, en ymmärrä 🤔❤️ Oot ta162263