Fluorivetyhappo, vetyfluoridi/fluorivety

Lasiainen

Osaisiko kukaan sanoa mistä tai keneltä saisin muutaman millilitran/gramman (20% tai väkevämpää) otsikon mukaista ainetta lasiesineiden entisöintiä varten?

Ongelmana on lähinnä etten viitsisi hommata useiden satojen millilitrojen pulloa näin vaarallista ainetta hyllylle pölyttymään. Itse valmistaminenkaan ei kiinnostaisi, sillä siihen tarvitaan väkevöityä rikkihappoa. Puhumattakaan siitä että tarvitsen vain muutaman millilitran.

Harrastelijoille myytävät etsauspastat taas ovat aivan liian pliisuja entisöintiä ajatellen.

2

3719

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...

      Tuskin saat mistään. Etkä missään nimessä voi säilyttää sitä hyllyssä, jos joku myisikin. Vetyfluoridi on yksi kenkuimmista hapoista, jonka käyttöä välttelevät "ammattilaisetkin". Pienessä tilassa vetokaapinkin kanssa käytettynä pitäisi käyttää sensoreita jne. Muutamia kertoja olen lätrännyt ja varotoimena pitää olla erilaisia muovisuojia (menee läpi monesta muusta aineesta), koska iholta sitä ei pesemällä pois saa ja syövyttää ikävästi (tässä tapauksessa yleensä huomaamattomat pienet roiskeetkin merkitsevät). Mahdollisiin vammoihin pitää käyttää erikoisrasvaa. Ei siis mitään verrattuna esim. vetykloridihappoon, jota voi huoletta läträtä ilman pysyviä vammoja iholle (kivuliaita kyllä!).

      Tarkoituksenani siis sanoa, että haluatkin pysyä siitä erossa. Oletko lasiesineiden ammattilainen? Itse en ihan heti keksisi kuinka entisöisin lasiesineitä niitä HF:llä syövyttämällä mutta ehkä tiedät kuinka toimia.

      • Lasiainen

        Tiedän kyllä kuinka haitallisesta aineesta on kyse. Juuri siksi olisikin tarkoituksena löytää mahdollisimman pieni määrä. Normaalit yksikkömäärät kun ovat sadoissa millilitroissa, mikä meinaisi satakertaista määrää siihen nähden minkä olisin halukas itselleni hankkimaan. Yksi vaihtoehto olisi tietysti hankkia pienin normaali yksikkö, jakaa siitä tarvittava määrä ja antaa loput hävitettäväksi, mutta ei sekään kuulosta kovin mielekkäältä vaihtoehdolta.

        Käyttötarkoituksesta hieman; kyse olisi siis hapotetun taidelasin entisöimisestä. Hapotetussa lasissa on sellainen martiopinta. Pinnan saa aikaiseksi fluorivetyhappoon sekoitetuilla silikaattimineraalilla. Samaa tekniikkaa on käytetty satoja vuosia, eikä siihen oikeastaan ole taidelasin kohdalla vaihtoehtoja. Harrastelijoille myytävillä etsaustahnoilla saa aikaiseksi enemmänkin hiekkapuhallusta muistuttavan mattapinnan, kun taas klassisella happopinnassa on martioefekti mikä muistuttaa kuulapuhallettua metallipintaa. Yhden kohteen entisöintiin tarvittava määrä olisi muutaman pisaran luokkaa; olettaen että yhdessä lasiesineessä on vain muutama kolhu.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.

      Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol
      Maailman menoa
      476
      1723
    2. Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis
      Maailman menoa
      378
      1497
    3. Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden

      Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe
      Ikävä
      64
      1338
    4. Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa

      Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H
      Suomalaiset julkkikset
      15
      1299
    5. Et saa mua ikinä

      Oma vikasi. Naiselta.
      Ikävä
      100
      905
    6. JM lukkoliike

      Mihin helvetin kuuseen te olette tällä kertaa siirtäneet Lukkoliikkeenne? Sen kerran kun ensimmäisen ja viimesen kerran
      Jämsä
      19
      856
    7. Ketä ikävöit?

      Tuntomerkkejä jos täällä oikeat kohtaavat❤️
      Ikävä
      47
      804
    8. Miten kesäsi meni?

      Oletko tyytyväinen siihen? Oliko kaivattusi mielessäsi? Lähennyitkö vai etäännyitkö hänen kanssaan?
      Ikävä
      65
      736
    9. Helena Ahti-Hallberg uudessa elämäntilanteessa - Paljastaa eläkehaaveestaan Espanjassa: "Mä.."

      Oi, kuulostaa ihanalta eläkepäivillä! Helena Ahti-Hallberg on ostanut kakkoskodin Espanjasta ja hänellä on puolisonsa ka
      Eläke
      7
      722
    10. Pankin avajaiset

      Osuuspankin uuden toimitilan viralliset avajaiset vetävät väkeä. Kyllä oli outo nauhan leikkaus, kun leikkaajat pyllisti
      Kuhmo
      15
      701
    Aihe