On tässä muita kiireitä, mutta poikkesin tänne tarkistamaan, onko joku jo kumonnut sen fysiikan lain, että hiilidioksidi absorboi lämpösäteilyä.
Eipä näytä kukaan kumonneen, vaikka tiedossa olisi Nobelin palkinto.
Se on vahinko, sillä hiilidioksidin määrä ilmakehässä jatkaa nousuaan.
http://www.esrl.noaa.gov/gmd/webdata/ccgg/iadv/graph/mlo/mlo_co2_ts_obs_03397.png
Eipä näytä kukaan kumonneen, vaikka tiedossa olisi Nobelin palkinto.
Se on vahinko, sillä hiilidioksidin määrä ilmakehässä jatkaa nousuaan.
http://www.esrl.noaa.gov/gmd/webdata/ccgg/iadv/graph/mlo/mlo_co2_ts_obs_03397.png
Vastaukset 5
Vanhimmat
-seurasit Jonesin kuulustelua-?
Herra Jöns!
Ei kenenkään tarvitse kumota sinun luonnonlaiksi tituloimaasi Co2:n käyttäytymistä. Kyllähän se muovisessa kasvihuoneessa toimii. Toinen asia on maapallon ilmakehä. Väitätkö aivan tosissasi, että hiilidioksidi voi jakaantua epätasaisesti ilmakehään siten, että toisella pallonpuoliskolla viilenee ja toisella lämpenee? Näin nämä agw-ystäväsi täällä lämpötiloista todistavat. Sinähän kai oletat, että Co2 lämmittää ilmakehää. Siis miksi lämpeneminen ei sitten ole lineaarista ja miksi se on vain paikallista. Kyllä sinä jonkun palkinnon ansaitset jos selvität nämä kummallisuudet. Muussa tapauksessa kannattaa jättää tämä "luonnonlaki" rauhaan. Lisäksi voisit todistaa, että Co2 yleensä lämmittää maapallon ilmakehää. Silloin saat itse Nobelin. Kukaan muu tiedemies maailmassa ei ole nimittäin siihen kyennyt.
Miksi esität tällä tiede-palstalla tuollaista soopaa?
Kasvihuonekaasujen merkitys nykyisessä ilmastossamme on jo 33 astetta. Ilman niitä keskilämpötila olisi - 18 astetta.
Nyt kasvihuonekaasujen määrä, lähinnä hiilidioksidin, on kasvussa.
Perustietoa ilmastonmuutoksesta ihan selvällä suomen kielellä löydät tuolta:
http://www.co2-raportti.fi/index.php?page=ilmastonmuutos
Kerropas hörhö, moneenko kertaan nämä todisteet pitää postata tänne, ennen kuin ne menevät umpiluuhusi? Linkit näihin todisteisiin on postattu tänne viimeisen viikon aikana varmaankin jo kymmeniä kertoja, ja tullaan postaamaan tarvittaessa jatkossakin niin kauan kuin tarvii:
Dangerous human-made interference with climate: A GISS modelE study
http://arxiv.org/abs/physics/0610115
Man made global warming explained - closing the blinds
http://arxiv.org/abs/1001.4988
Proof of the Atmospheric Greenhouse Effect
http://arxiv.org/abs/0802.4324
Juu tsöns, kyllä me uskotaan että sinulla on muutakin elämää kuin palstajankuttaminen... heh
Siis onhan ne kelan ja sossun papyrukset kai postitettava...? Vai menevätkö ne jo sähköisenä?