Kirjolohta tänään kulmillani K-citymarket edullisesti viikonloppuun 9,95 euroa/kg, S-marketissa hiema säästän maksan vain 5,80 euroa/kg.
Sästää voi kalasta
Viinit valinnallani
14363
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Niin, K-citymarket siis myy kirjolohen fileinä ja S-market kokonaisena. Laske siitä sitten kummassa säästät, kun kirjolohesta lähtee fileoitaessa lähes puolet painosta.
Näin ymmärrän, että tiedät kokonaisen ja filen eron. Mainoksen mukaan kysymys oli molemmissa kaupoissa fileestä
aikoinaan pari kissaa. Ostin niille kerran oikein herkkua, kirjolohifilettä nääs. Molemmat katit kävivät ruokakuppia nuuhkaisemassa ja lähtivät pois eli syömättä jäi. Kissat olivat ns. ulkokissoja eli söivät kaikkea minkä kiinni saivat, eivät siis mitään nirppanokkia.
Mitä voimme päätellä tästä? Kirjolohi ei ole ihmisravinnoksi kelpaavaa ruokaa koska kissakaan ei sitä halua syödä.
Meillä kissa ei syönyr Pirkka kissanruokaa. Ilmeisesti kaikki ei sovellu kaikille.
Ihan oivaa murkinaa. Ei nyt mitään gourmeeta, mutta menettelee. Minä laitan - tai siis meillä laitetaan joskus kirjolohta fileenä ja grillataan se ylävastuksin varustetussa sähkögrillissä.
Se, mistä katti ei pidä, ei ole minkäänlainen mittari ihmisruuaksi kelpaavalle ravinnolle. Käänteisesti... söisitkö sinä hiiriä, rottia tai pikkulintuja? Täh?
kissaa ovat ihan hulluina K-kaupan silakoihin, syövät ennenkä saa paketista pois. Itselle pitää hakea uusi annos.
Hienoa, ihanaa, että kissanne tietää silakoiden olevan K-kaupasta. Oletko kokeillut miten ne reagoivat S-kaupan silakoihin.
tiedä kun S -kaupassa ei ole silakoita ollut niin edullisesti myynnissä, ja maitokin on ruottalaista mitä meidän kissat ei juo. Niille kelpaa vain paras.
kissat syövät silakkaa, tyhmäkö olet!
Mökillä (merialueella) saimme verkoilla lähes kaikkia kaloja mitä Suomessa elää ja kissat söivät. Kuten kerroin, kirjolohi jäi kuppiin. Kertoo kyllä kaiken kalan laadusta ja siihen dumpatuista lisäaineista.
Hienoa, ihanaa kissanneko tuntee myös suomalaisen maidon ruotsalaisesta.
Mikä ero on K-kaupan ja esim. S-Marketin silakoilla ? Kysynpähän vaan, kun oikein korostit että kissasi tykkää nimenomaan K-kaupan silakoista.
Ei syö kalaa eikä maitoa, eikä myöskään vihanneksia, joten voitanee päätellä, että mitkään edellä mainituista eivät ole ihmisravinnoksi sopivia! Olipa ostopaikka sitten K tai S.
S-kauppa ostaa kalaa vain keskitetysti. K-kauppa voi ostaa kalaa myös paikalliselta toimittajalta. Eli ero voi olla useita päiviä....
sehän ei paskaa syö niinkun ihminen