Englanniksi sananparsi??

suomamainen

HEi! Miten sanotaa englanniksi: pyörii kuin p**lukka pillussa?

11

660

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • suomamainen

      siis: pyörii kuin puolukka p*ll*ssa?

      • Tarvittavat sanat löytyvät kyllä sanakirjoista, mutta lopputulos on tökerö. Siitä puuttuu sekä alkusointu (p-p-p) että keskisointu (l-ll), jotka ovat olennaisia piirteitä tässä sanonnassa, ja sitäpaitsi monilla anglosakseilla ei ole aavistustakaan, millainen marja puolukka (englanniksi cowberry, mountain cranberry tai lingonberry) on. Käännös ei siis mene perille.


      • Sudeettisavolainen
        Hakro kirjoitti:

        Tarvittavat sanat löytyvät kyllä sanakirjoista, mutta lopputulos on tökerö. Siitä puuttuu sekä alkusointu (p-p-p) että keskisointu (l-ll), jotka ovat olennaisia piirteitä tässä sanonnassa, ja sitäpaitsi monilla anglosakseilla ei ole aavistustakaan, millainen marja puolukka (englanniksi cowberry, mountain cranberry tai lingonberry) on. Käännös ei siis mene perille.

        Asiaa hieman sivuten: tiedätkö, mistä tuo sanonta on lähtöisin? Mietiskelin ihan vain hypoteesina, että sanonta on varmasti ikivanha ja voisi olla kalevalaista alkuperää. Kalevalassahan Marjatalle syntyi poika puolukasta.


      • hra X
        Sudeettisavolainen kirjoitti:

        Asiaa hieman sivuten: tiedätkö, mistä tuo sanonta on lähtöisin? Mietiskelin ihan vain hypoteesina, että sanonta on varmasti ikivanha ja voisi olla kalevalaista alkuperää. Kalevalassahan Marjatalle syntyi poika puolukasta.

        Marjatta tosin vain söi puolukan ja tuli siitä raskaaksi.
        Eräs mahdollisuus on, että puolukalla on tai on joskus ollut jokin toinenkin merkitys. Minulla ei ole tässä käytettävissä mahdollisia lähdekirjoja.
        Tai sitten p***ulla on alkuaan tarkoitettu jotakin muuta rakoa. Sitähän tuonkaltainen sana yleisesti ottaen merkitsee. On jäänyt mieleeni kieliprofessorin esitelmä radiossa kauan sitten, jolloin hän esimerkkinä jostakin sukulaiskielestämme esitti lauseen "Ovi on piluullaan" tai sinne päin.


      • ulvova koira
        Hakro kirjoitti:

        Tarvittavat sanat löytyvät kyllä sanakirjoista, mutta lopputulos on tökerö. Siitä puuttuu sekä alkusointu (p-p-p) että keskisointu (l-ll), jotka ovat olennaisia piirteitä tässä sanonnassa, ja sitäpaitsi monilla anglosakseilla ei ole aavistustakaan, millainen marja puolukka (englanniksi cowberry, mountain cranberry tai lingonberry) on. Käännös ei siis mene perille.

        on kun haetaan sanatarkkaa käännöstä. Vaan asiahan voi olla niinkin, että löytyy vastaava tai vastaavankaltainen .... Mutta mitähän tuo kysyjä tuollakin alatyylin ilmauksella tekis.

        Why don't you join some british chat and ask there about this matter?


    • hei vaan, moi moi

      käyttää tuollaisia ilmaisuja?

      Juu, minun kysymykseni ei liity mitenkään kielitieteeseen - vai liittyykö - onhan kielenkäyttäjäkin kielitiedettä. Mutta siis, kuka käyttää tuollaista alatyylistä, ilmeisesti sävyltään pilkkaavan, ehkä kenties johonkin tyhmänä pidettyyn henkilöön osoittelevaa ilmaisua? Pistetäänkö pilkaksi käyttäjää: Ilmeisesti rähjäinen, partasuu, naista saamaton runkkari!

      • hra X

        Sanontaa käytetään yleensä pyörimisestä ja häärimisestä, varsinkin vilkkaasta ja päämäärättömästä, ilmeisesti sekä esineiden, eläinten että ihmisten toiminnasta. Alatyylisenä sanonta vaatii tietynlaista rentoutta ja kaveruutta ja uskoakseni rajoittuu miesten keskuuteen.


    • kas kas

      Osaatko englantia sitten muuten, ihan yleiskielenä?

      Niinpä niin, lapsethan ne opettelevat äidinkielestäänkin keskenään rappukäytävässä ensin kiroilunsalat! "Sano vittu!" - "Vittu!" - "Sano perkele, saatana!" - "Pelkele, taatana!"

    • Oonhan suomalainen

      Urban Dictionary määrittelee ilmaisun näin:

      "To be nervous or anxious or jumpy; to be unable to sit still."

      ( Siinä ei tosin ole sitä p*llua, mutta onhan siinä housut, mikä kuitenkin aika läheltä liippaa)

      • 27

        in your pants tarkoittaa hermostunutta, ei oikein sovi tahan. Dog chasing his tail, maybe but not quite.


      • 27 kirjoitti:

        in your pants tarkoittaa hermostunutta, ei oikein sovi tahan. Dog chasing his tail, maybe but not quite.

        Mielestäni sekä "ants in your pants" että "dog chasing his tail" sopivat käännöksiksi - varsinkin ensin mainittu, koska siinä loppusointu korvaa alkusoinnun.

        Alkuperäisen kysymyksen fraasia pyörivästä marjasta voidaan käyttää lähes missä tilanteessa tahansa, joten nämäkin käännökset ovat käyttökelpoisia. Yleensäkin idiomien kääntäminen on idioottimaista.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      64
      3315
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3127
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      43
      2508
    4. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      2406
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1933
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1820
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1626
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      85
      1435
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1300
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      82
      1169
    Aihe