Näin se menneisyys muuttuu. Tuossa vähän aikaa sitten hohheli hehkutti kaikkien aikojen kuuminta kuukautta ikinä. Satelliittimittauksissa tammikuu 2010 oli kuulema kaikkien lämpömittausten äiti. Niin kuumaa kuukautta ei kuulema oltu koskaan mitattu. Ja nyt se tammikuu viilenikin oudosti.
Alkuperäisessä käppyrässä tammikuun lämpötilaksi ilmoitettiin 0,72°C ja nyt se onkin sitten vain 0,27°C.
Meneeköhän nuo numerot useinkin väärinpäin? Onko helmikuun mittaus oikeasti vain 0,16°C eikä 0,61°C?
Tästä voi vertailla.
http://www.drroyspencer.com/wp-content/uploads/UAH_LT_1979_thru_Jan_10.jpg
http://www.drroyspencer.com/wp-content/uploads/UAH_LT_1979_thru_Feb_10.jpg
Tammikuu viileni?
8
162
Vastaukset
- talvi ollut
Itämerelläkään ei pitänyt näkyä jään hiventä, kaikkien aikojen vähäjäisin talvi ennustettiin.
- 5ed
Raskasta on ollut-alarmisteille.
- Vähäpaljo
5ed kirjoitti:
Raskasta on ollut-alarmisteille.
En tiedä kenelle on raskasta, mutta missä noista käyrissä näkyy se hörhöjen lupaama viileneminen?
- oikaistaan hörhöä
Kukaan ei ole väittänyt tammikuun olleen kaikkien aikojen kuumin kuukausi.
Helmikuu tai jokin lähitulevaisuuden kuukausista voi ollakin mittaushistorian lämpimin kuukausi.
Tuolla hieman Spencerin hörhöilyjä luotettavampaa dataa:
http://data.giss.nasa.gov/gistemp/tabledata/GLB.Ts dSST.txt- muka
Ja nasako muka luotetava lähde? hehehe...
- mats petter
muka kirjoitti:
Ja nasako muka luotetava lähde? hehehe...
En jotenkin jaksa uskoa että aina vaan seuraava kuukausi on edellistä lämpimämpi globaalisti, paikallisesti, maanosakohtaisesti jne.
Ja joka kuukausi rikotaan kaikki lämpöennätykset globaalisti, paikallisesti ja maanosakohtaisesti.
Ja koko ajan lämpeneminen etenee nopeammin kuin ennakoitiin. Joka sekin ennakoitu lämpeneminen oli nopeapi kuin ennakoitu. - Steurastaja
mats petter kirjoitti:
En jotenkin jaksa uskoa että aina vaan seuraava kuukausi on edellistä lämpimämpi globaalisti, paikallisesti, maanosakohtaisesti jne.
Ja joka kuukausi rikotaan kaikki lämpöennätykset globaalisti, paikallisesti ja maanosakohtaisesti.
Ja koko ajan lämpeneminen etenee nopeammin kuin ennakoitiin. Joka sekin ennakoitu lämpeneminen oli nopeapi kuin ennakoitu.et silviisii.
http://www.moonbattery.com/archives/2009/01/global_warming_88.html
- -------
Äkillinen viileneminen johtuu siitä, että Dr. Roy Spencer on keksinyt uudet korjaukset:
http://www.drroyspencer.com/2010/03/february-2010-uah-global-temperature-update-version-5-3-unveiled/
Trendeihin nuo uudet korjaukset eivät kuitenkaan näytä vaikuttaneen.
Tämä on hauskaa siitä syystä, että ilmastoskeptikot urputtavat aina korjauksista. Nyt ilmastoskeptikot itse korjaavat rankalla kädellä lämpötiloja. Jos et jo tiennyt, kepsikko, niin Dr. Roy Spencer on ilmastoskeptikko.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1791766
- 108987
- 94874
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa19693- 52674
ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann42578Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m166531Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..45518Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä25497Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä
Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;193466