Hei!
Nyt todella tarvin apua. AIvan ihana mies, ammatiltaan kokki, on tulossa pääsiäisenä koko viikonlopuksi kylään. Ihanaa. Possun sisäfile on jääkaapissa. Miten saisin sen maistuvaksi, jollain uudella tavalla? Kermassa ja juustoissa ei tarvi säästellä. Vaikutus tulisi tehdä...Vinkkejä, etten jää vanhanksi piiaksi!!!
Nyt todella tarvin apua. AIvan ihana mies, ammatiltaan kokki, on tulossa pääsiäisenä koko viikonlopuksi kylään. Ihanaa. Possun sisäfile on jääkaapissa. Miten saisin sen maistuvaksi, jollain uudella tavalla? Kermassa ja juustoissa ei tarvi säästellä. Vaikutus tulisi tehdä...Vinkkejä, etten jää vanhanksi piiaksi!!!
Vastaukset 8
Vanhimmat
http://www3.soneraplaza.fi/ellit/ideakeittio/hakutulokset/0,2511,2161,00.html?type=304_Pääruoat&ingredient=278_Porsas&origin=&difficulty=&time=
täällä löytyy paljon ohjeita.
Tässä myös google haun tuloksia: http://www.google.fi/search?hl=fi&ie=UTF-8&oe=UTF-8&q=liha ruokaohjeita&lr=lang_fi
Piä sie vaan huoli siit et väliliha o kunnossa ja sillä se homma lähtee etiäpäin...
ois.Leikkaa file pikkupihveiksi,nuiji kevyesti.Paista pannulla,mausta.Laita uunin kestävään vuokaan ne.Perään sulatejuustoo (koskenlaskia)ja kermaa.Uunin hautumaan.Tulee hyvää.Lopun ajan voitte sit valmistella ruuat yhdessä.
ei tule aina kermaisella ruoalla, vaikka jätkä onkin ammatilta kokki, se tuskin meinaa että hän tykkäis kermaisesta ruoasta. taino mistä minä tiedän, ehkä sä tiedät kuitenki paremmin, mutta tässä olis muutama ohje:):
1 (n. 500 g) Porsaan Sisäfilee
Sitruunakastike
1 dl vettä
1 prk ( 2 dl) Valio ruokakermaa
1 rkl vehnäjauhoja
1 rkl sitruunamehua
1/2 lihaliemikuutiota
1/4 tl sitruunapippuria
1 dl hienonnettua persiljaa ja sitruunamelissaa
Paista porsaan fileetä aluksi 250 asteessa 15 min, ja sen jälkeen 150 asteessa 1/2 tuntia.
Sekoita kastiketta varten kattilassa vesi, kerma, vehnäjauhot ja sitruunamehu. Murenna joukkoon lihaliemikuution puolikas. Sekoita kastiketta kuumentamisen ajan, vähennä lämpöä ja keitä pari minuuttia. Mausta sitruunapippurilla ja hyvin hienoksi silputulla persiljalla ja sitruunamelissalla.
Leikkaa kypsä filee viipaleiksi. Tarjoa kastikkeen, keitettyjen perunoiden ja salaatin kanssa.
taikkapa vaikka...
n.1 kg porsaan sisäfilettä
3 rkl voita
suolaa
1 Musta Pekka- juusto
2 dl kermaa
200 g herkkusieniä
Laita filee pakkaseen tunniksi ja leikkaa kohmeisesta lihasta noin 1/2 cm viipaleet. Ruskista viipaleet kevyesti molemmin puolin ja ripottele ruskistettuun pintaan hieman suolaa. Lado viipaleet uunivuokaan.
Sulata juusto pannussa ja lisää kerma. Viipaloi herkkusienet ja lisää ne kastikkeeseen. Kaada kastike viipaleiden päälle ja hauduta 45 minuuttia 175 asteisessa uunissa. Tarjoa lisäksi riisiä tai paistettuja perunoita.
Kitchen confidential by Stogen, free-lancer chef
Ammattikokit pitävät todellisuudessa yleensä kotiruuasta. Yleisimmin kolleegat sanovat, että esimerkiksi silakkapihvit ovat parasta, mitä he tietävät. Yllätäpä tämä kokkisi tekemällä hyvää kotiruokaa, ja jos välttämättä haluat tehdä porsaan sisäfileestä ruokaa, menettele seuraavasti:
Ota filee lämpiämään huoneen lämpöön vähän ennen, kuin mieskandidaattisi saapuu.
Suikaloi punakaalia ja ripottele päälle valkoviini-valkosipulietikkaa tai vastaavaa ja juoksevaa hunajaa. Sekoittele ja laita tekeytymään jääkaappiin.
Laita uunisi noin 50 asteeseen.
Perunamuusi:
- kuori rosamundaa tai puikulaa ja piko niitä vähän, kypsennä mikrossa (kuivaa paremmin) tai keitä
- lisää maito, jätä muusi hieman kuivahkoksi
- paista voissa erittäin pieneksi silpuksi hakkaamaasi amerikan pekonia, ja lisää tämä (sekä sula voi, että kypsyneet pekonit) muusiin
- laita uuniin odottamaan, kansi päälle, ettei kuiva (kikka, laita kattilan vesihaudeosaan muusi ja siis vain vesihaudeosa ja kansi uuniin, jos sulla ei tällaista ole, sitten jotain muuta vastaavaa, vaikka kattila)
Ensimmäinen lämmin ruoka:
- savulohivoileipä (esim. Reissumies)
- 300 g silakkafileitä, pyöritä ruisjauhoissa ja paista voissa, mausta suolalla ja valkopippurilla, paisto tietysti siten, että kaksi filettä on lihapuolet vastakkain, eli nahkat ulospäin, pari tällaista per nenä riittää
- ohessa salaattia (jossa tekeytettyä kaalia, kurkkua ja jotain sopivaa "vihreää" lehtisalaattia)
- perunamuusia sieltä uunista
Eli sitten kun siippasi on syönyt tuon ruuan, vaihdat lautaset, ja laitat hänen eteensä lautasen, jälleen tuota hyvää itse tekemääsi salaattia, pari pestyä tomaattia lohkoina, kaadat lasiin hieman punaviiniä ja pyydät häntä nauttimaan hetken sitä, leikkaat lihan poikkisyin paksummasta päästä noiseteiksi, painelet lihaa hieman käsin (älä hätäile tää onnistuu), pannu sulla onkin jo kuumana, ja pannulla kirkastettua voita tai rypsiöljyä, sammutat levyn, laitat noisetit pannulle, paistat minuutin per puoli, rouhit viherpippuria päälle (vaikka huhmaressa tai jossain kupissa teet kokonaisista viherpippureista rouhetta), pippurit pihvien päälle, kermaa perään (ei saa kiehua liikaa, eli nosta pois hellalta, jos meinaa niin tehdä)
- menet siippasi luo, laitat perunamuusia hänelle lautaselle (on lämmintä nääs tässä vaiheessa vielä) ja pannulta tarjoilet pihvit siististi lautaselle ja laitat kastiketta VIEREEN, ja sitten valkosipulivoita (tai persiljavoita) palan jokaisen noisetin päälle
Jees, jos ei tosta ammattikokki tykkää, niin ei mistään. Lopuksi tarjoilet jotain hyvää jäätelöä (vanilja, pelaa varman päälle) ja kahvit.
Juomat valitset mielitiettysi mukaan, mutta mä tässä mä yritän neuvoa sulle miten voit toimia siten, että takuulla siippasi yllättyy.
uunissa possunulkofile aina kuivu ...
Snitzeleita sen sijan ovat parhaita, erityisesti peruna mussi kanssa...NAM
Tehkää ruokaa yhdessä, viiniä nauttien, se vapauttaa myös ilmapiiriä ja on romanttista :-)
Moikka! Ei kannata mitään turhia paineita ottaa ruoasta vaik kokki tuleekin kylään. Ainakin minusta on mukavaa et "uskalletaan rohkeasti laittaa ruokaa" eikä mietitä että kokki tulee kylään.Mies tulee varmasti sinun vuoksesi kylään eikä oppimaan uusia ruokalajeja.
No sitten itse ruoasta: possusta saa monenlaista hyvää, ja yksi hyvä tapa on tehdä possusta pieniä pihvejä(n.70-90G) ja ruskistaa niitä pannulla. Maustaa ja tekee niiden päälle kuorrutteen esim. vuohenjuustosta, basiligasta ja oliiviöljystä.( jauhaa seoksen paksuksi tahnaksi) levittää kuorrutten päälle ja kuorruttaa hetken pihvejä uunissa.Juustoksi käy myös esim aurajuuto ym...
Lisäkkees käy esimerksi erinlaisia tuoreita vihanneksia pannulla paistettuna ja ja lisäksi esimerkiksi joku hyvä tumma kastike tai sinappi -kermakastike..( valmista tummaa kastikepohjaa, viiniä, sipulia, mausteita maun mukaan, ja tarvittaessa kermaa)Haudutellaan kastiketta kattilassa ja maustetaan.Perunaakin voi jossain muodossa tarjota jos haluaa´( esim. hyvin pestystä uuniperunasta leikataan noin 1/2 Cm siivuja, pinnalle laitetaan oliiviöljyä suolaa, pippuria ja esim. tuoretta tinjamia. Laitetaan uuni pellille vierekkäin maustetaan ja annetaan olla n.15-20 min uunisssa. ( kunnes peruna on kypsää)
Ruokaa on myös kiva laittaa yhdessä ja se on erittäin hyvä tapa tutustua toisiin ja viettää aikaa yhdessä.
Jälkiruoaksi vaan paljon yhdessä oloa..
Hyvää pääsiäistä ja mukavaa ruoanlaittoa..