Mikä öljy terveellisintä

mikä rasvan/ölyn laatua pitäisi olla paljon, eniten, jotta olisi terveellistä,

monityydyttämätöntä,
kertatyydyttämätöntä,
vai mitä.

Oliiviöljyn ja Aurinkokukkaöljyn käyttäjä, mutta olenko oikeilla linjoilla.
9374
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Kalanmaksaöljy on terveellisin!

Äänestä
  • ruuanlaitossa,

    totta kalanmaksaöljy on terveellistä sitä on koko suku syönyt ja edelleen syö, juo.

    Äänestä

terveellisemmäksi on todistetusti havaittu vain Oliiviöljy,
mutta eikös ne mainoksissa kaikki terveellistä ole ?

Äänestä

Väitös Turun yliopistossa:

http://domino.utu.fi/tiedotus/tiedotukset.nsf/e5ca61d05bfcde21c22573c4002f26aa/417d56043bc904adc22572bc003430f7

"Ravinnon kova rasva alentaa veren rasvapitoisuuksia"

"Ravinnon sisältämä kova rasva voi vaikuttaa edullisesti joihinkin sydän- ja verisuonitautien riskitekijöihin. FM Saska Tuomasjukan väitöstutkimuksessa todettiin, että veren rasvapitoisuus aterian jälkeen on merkittävästi matalampi silloin, kun aterian rasva on tyydyttynyttä. Aterian jälkeen verestä mitattu runsas rasvapitoisuus on äskettäin todettu tärkeäksi sydän- ja verisuonitautien riskitekijäksi. Kohonnut verenkierrossa oleva rasvan määrä todennäköisesti edistää sepelvaltimoiden ahtaumien syntyä. Hyvin pitkäketjuiset rasvahapot, joilla on korkea sulamispiste, alensivat plasman rasvapitoisuutta erityisen paljon."

"Myös kolesteroli pysyy kurissa"

Kaikki hyvä ei olekaan epäterveellistä!

Äänestä
  • kovat rasvat, voi, naudan- ja sianliha, kun iskä sai 46v iässä ensimmäiset sydänkohtauksensa.

    Lääkäri ei ainakaan täysin väärässä ollut kun iskä elää vielä 87-v kovakuntoisen, autoileekin vielä kauppaan ja mökilleen, äiti kuoli pari vuotta takaperin haimasyöpään.

    Tuosta ajasta meillä muutettiin täysin ruokailua, koko perheellä eikä siitä mitään haittaa näytä olevan, vaikka alussa olikin outoa, nyt ei enää millään maistu makkarat tms joista kansa nauttii.
    Kokonaiskolesteroli pysyy helpolla 3,5 ja alle, eikä ole koskaan ollut 4,0

    "teen tämänlaista koetta itselläni"

    Äänestä

  • on aivan hyvä ravintolisä, jos haluaa elää lopuelämänsä rennosti.

    Toki kohtuus, 2-3 kertaa viikossa 8 g voinappi ei liene vaarallista,
    jos muistaa syödä kalaa myös 2-3 kertaa viikossa.

    Äänestä

  • ihmettelen,
    kyllapas me olemme jo kotimaastamme vieraantuneet kun emme muistaneet sita hurjaa touhua voin ja makkaran ja Sauna kanssa,
    tv. ulkosuomalaine jo 41 vuotta

    Äänestä

Verenpaineen ja muiden sydän- ja verisuonitautien kannalta suositeltavin öljy on ehdottomasti rypsiöljy! Näin lääkiksessä opetetaan!!

Äänestä
  • Onkohan lääkis saanut hyvät sponssit suomalaiselta margariiniteollisuudelta...
    Miten on oliiviöljyn laita?

    Onko jotain rasvoja, joita ei ole syytä kokonaan heittää ruokavaliosta pois?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


o+a kirjoitti:

mikä rasvan/ölyn laatua pitäisi olla paljon, eniten, jotta olisi terveellistä,

monityydyttämätöntä,
kertatyydyttämätöntä,
vai mitä.

Oliiviöljyn ja Aurinkokukkaöljyn käyttäjä, mutta olenko oikeilla linjoilla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu