Mitä alueella joka nykyisin tunnetaan "Suomena" tapahtui ennen 1300-lukua?
Väestön kulttuuri (ml. veren perintö ja uskonto) ja sen jakautuminen alueella?
Suhde naapureihin?
Kuninkaita, heimoja jne?
Mitä tapahtui rannikoilla ja suhteessa idäntien liikenteeseen tai merenkulkijoihin?
Mikä ensi kontakti 1300 kirjoitetun mukaiseen historiaan ml. "ristiretket"?
Oliko rannikko autio riistamaa jopa "viron" puolelta tuleville kuten on kirjoitettu?
Miksi ritareilla, jotka tulivat Hämeeseen ja Karjalaan väitettiin olleen punainen risti rinnassaan?
Tuntuu kuin kouluhistoria olisi jopa valheellista tai ainakin se on puutteellista!
< 1300-luku
3
723
Vastaukset
Jos kysyjän tarkoituksena on tiedustella, onko Suomessa ollut oma valtakuntansa (tai muuta sellaista), minkä ruotsalaiset sitten tuhosivat, niin ei ole ollut. Ennen Ruotsin valtaa nykyisen Suomen alueella oli korkeintaan hajanaisia heimoja, ei mitään järjestäytynyttä valtiota. "Kaupungit" olivat vain suurehkoja kyliä. "Kuningas"-nimityksen olemassaolosta on viitteitä, tosin sitä käytettiin heimopäälliköistä, eli termiä ei käytetty samassa merkityksessä kuin nykyään.
Naapurien kanssa käytiin kauppaa ja tapeltiin. Mitään diplomaattisia yhteyksiä ei todellakaan ollut.
"Miksi ritareilla, jotka tulivat Hämeeseen ja Karjalaan väitettiin olleen punainen risti rinnassaan?"
En tiedä, mutta tässä arveluni: punainen risti valkoisella pohjalla kuvastaa Kristuksen voittoa kuolemasta, esim. renessanssiaikana ylösnoussut Jeesus kuvattiin usein kantamassa punarististä lippua. Ehkä ristiretkeläiset ovat halunneet ilmaista olevansa Kristuksen sotureita. Mutta tosiaan tämä on vain omaa arvailuani.
"Tuntuu kuin kouluhistoria olisi jopa valheellista"
Millä perusteella?- Aslak Kalsa
Ei kannata uskoa svedupellejen historian vääristelyä. Kristinusko rantautui Suomeen 500-luvulla ja vasta myöhemmin Ruotsiin....
http://turjalainen.blogspot.com/2010/03/suomen-kristillinen-varhaishistoria-ja.html - Horny Man
Kouluhistoria tosiaan vaikenee siitä miksi rannikot oli niin helppo asuttaa idän tien kulkijoilla ja muilla miekkamiehillä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle273475Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A122669Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?
Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.1182622Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell1132287Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.761713Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥501648Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"
Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta261586Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti4001315- 1401293
Tulipalo viimeyönä
Olipa ikävä kuulla tämä tulipalo, nyt on jatkuvasti asuinpaloja.Grillikausi alkanut.Grillit pois parvekkeilta ja asuntoj151166