Homma hanskassa, hyvältä näyttää.
Jäljellä vain alarmistien vikinää, nittä viette kuin pässiä narussa!
Hyvä!!!!
Jäljellä vain alarmistien vikinää, nittä viette kuin pässiä narussa!
Hyvä!!!!
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Katsotko siis todistaneesi, että hiilidioksidi ei absorboi lämpösästeilyä?
kertoa mikä meni pieleen kuuluisassa saunanlämmitysyrityksessä hiilidioksidin osalta?
Mahdollisesti saunan sytyttäjältä oli unohtunut foliopipo päästä?
Pelkään, että ihmiskunta on nyt vahingossa jättänyt huomiotta kaikkien aikojen lämmönsiirtoaineen, hiilidioksidin, yhden epäonnistuneen kokeen takia!
Pierupellen saunanlämmitys meni pieleen kun lämmönlähde unohtui. Näin ilmastoasioissa lämmönlähteenä toimii Aurinko. Hiilidioksidi toimii lämmön talteenottajana.
Ja hiilidioksidin määrä ilmakehässä lisääntyy.
Tässä kuva "poikien" Saunanlämmitysoperaatiosta HIILIDIOKSIIDILLA. http://irc-galleria.net/user/Heiki
Mietipäs hörhö sillä pääkopassasi olevalla rusinalla edes vähän. Jos pumppaat saunan täyteen hiilidioksidia, niin miksi se muka lämmittäisi saunan? Niin, ei se sitä lämmitä.
Entäs jos pumppaat saunan täyteen puhalluslasivillaa, lämmittääkö se saunan? No eipä sekään.
Entäs jos heität villahousut saunan lauteille, lämmittääkö se saunan? No eipä edes sekään.
Mutta silti lasivilla "lämmittää" taloasi sen seinissä ja katossa, eikö vain hörhö. Eli siis ihan tarkkaan ottaen hidastaa lämmön haihtumista talosi sisältä ulkoilmaan, eikö vain hörhö.
Aivan samoin villahousut "lämmittävät" ahteriasi, eikö vain hörhö. Eli siis ihan tarkkaan ottaen hidastavat lämmön haihtumista ahteristasi ulkoilmaan, eikö vain hörhö.
Aivan samoin hiilidioksidi "lämmittää" maan pintaa ja ilmakehän alaosaa hidastamalla lämmön haihtumista sieltä avaruuteen.
Meneekö hörhön rusinaan tällä rautalangalla?
sitten muistanut sytyttää saunan pesää tai ensin lämmittää hiilidioksidia? Kyllä minäkin sen verran tajuan, ettei se hiilidioksidi yksinään mitään lämmitä. Eikä se oikein taida palaakaan, kun siinä on jo tota happea valmiiksi.
Ja ei varmaan ollut foliopipoa päässä.
Tuossa kävi ilmi että et tiedä mikä saunan lämmittää:kiuas! Ilmankos on tuntunut että jossain viiraa.
ollaan täysin samaa mieltä vaikka sepustuksesi ei ilmastonmuutosta selitäkään.
Joku toinen kerta sitten.
kommentissa huomaa selvästi, miten foliopipo auttaa keskittymään tieteellisiin ajatuksiin.
Vähän sinne kaaliin oli tuo sana "hörhö" jäänyt pyörimään, mutta se on täysin ymmärrettävää, koska hörhöt ottaa foliopipoja ihan suunnattomasti päähän, hehehee..
Jos saunassa on iso ikkuna jonkaläpi tulee saunaan aurigonvaloa ja saunaan lisätään kokoaja hiilidioksiidia. niin eikösen pitäisi sillon lämmetä?
pitää hengittää, niin ainakaan hengitysilmassa ei sais olla kai 4 prossaa enempää hiilidioksidia.
Saunastahan voisi tehdä kasvihuoneen näköisen laitoksen, ainakin naistensaunasta.
Ja lämpöä voisi ohjailla rakennusta päin aurinkopeileillä.
Pilvistä säätä varten pitää olla erikoisakut.
Mikä ihmeen lapsellinen pentulauma tämän palstan on taas oikein vallannut?
Kyllä sauna todennäköisesti lämpenee hieman, jos aurinko paistaa sinne ikkunasta. Mutta ei se hiilidioksidi silloinkaan mitään lämmitä. Mutta jos saunan ympärille asennetaan vaikkapa iso lasikupu ja täytetään se hiilidioksidilla, niin silloin se hidastaa hieman saunan jäähtymistä auringon laskettua tai mentyä pilveen.
Ymmärsitkö pentu vai tarvitko vielä lisää rautalankaa?
rautalanka sitä saunaa lämmittää? Ja paljonko sitä tarvittaisiin?
Exxon yhtiön pääjohtaja totesi, että öljyvarantojen hyödyntäminen tulee olemaan tulevaisuudessa entistä kalliimpaa, ja jos hiilidioksidin maapallon lämpöä ylläpitävä vaikutus pitää paikkansa, niin globaali energiatase saattaa hyvinkin säilyä sen verran edullisena, että se ostaa ihmiskunnalle lisäaikaa taloudellisesti tehokkaampien energiamuotojen hyödyntämiseksi.
Ei paha, jos pitää paikkansa.