Osaako kukaan muu kuin minä kertoa, miksi kuluva talvi pohjoisen pallonpuoliskon lauhkealla vyöhykkeellä (mantereilla) on ollut viime vuosiin verrattuna poikkeuksellisen kylmä? Vihje: Minä vuosina on ollut samantyylisiä talvia (esim. viisi esimerkkiä)?
Kommenttia, pliis.
Kommenttia, pliis.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Kaikki mitä maiilmassa tapahtuu, johtuu vain ja ainoastaan ihmisen hiilidioksipäästöistä.
x-skepsiksen aloitukset ovat aina samanlaisia: pelataan jotain ihme tietovisaa jossa x-skepsis määrää säännöt ja voittajan.
Mitäpä jos joskus osoittaisit aitoa uteliaisuutta ja keskustelunhalua? Voisi ehkä tärpätä paremmin.
Ei pienessä tietovisassa ole mitään vikaa. Tässä leikissä on kaksi sääntöä:
1. Ei asiattomuuksia (vitsikkyttä ja leikillisyyttä saa harrastaa)
2. Kaikki ovat voittajia
Jääkausi etenee vastustamattomasti ja murskaavalla voimalla kuten maihinnousu Normandian Omaha Beachilla. Nyt on lumiraja jo Välimeren pohjoisrannalla, seuraavina talvina tullaan näkemään järkyttävä kylmyyden aiheuttama katastrofi Afrikan pohjoisosissa. Vahingot ja inhimillinen kärsimys tulevat moninkertaistumaan jääkauden vaikutusten vääjämmättä edetessä infrastruktuuriltaan talviolosuhteisiin lainkaan valmistautumattomiin maapallon osiin.
Inversio! Ei ollut kylmää,oli vain inversio eikä sitä lasketa kylmyydeksi.
Viime aikoina aurinko on ollut hyvin passiivinen eli vähän auringonpilkkuja ja aurinkotuulia. Auringon passiivisuus on lisännyt ilmakehään saapuvan kosmisen määrää (aktiivinen aurinko vähentää kosmista säteilyä), joka taas on lisännyt pilvisyyttä lisäten ilmakehän albedoa ja viilentänyt ilmastoa. Kosmisen säteilyn on huomattu aiheuttavan pilvisyyttä.
Sattumoisin viimevuotinen hurrikaanikausi oli viimevuosia heikompi. Tämä hurrikaanikauden heikkous on heijastunut Pohjois-Amerikan länsirannikolle kylmänä talvena, koska lämmintä kosteaa ilmaa ei ole siirtynyt tropiikista pohjoisille ilmastovyöhykkeille samassa mittakaavassa kuin aikaisempina vuosina. Lisäksi Pohjois-Atlantin polaarivyöhykkeen syklonit, jotka osittain saavat energiansa hurrikaaneista, ovat olleet viimevuosia heikompia ja siten Siperian kylmän ilman inversio Pohjois-Euroopassa on ollut viimevuosia vahvempi.
Auringolla ei ole kuin pikkuruinen vaikutus lämpötilaan;näin meille on vakuutettu.Ainoa joka lämmittää on hiilidioksiidi. Ota siis iso aksä pois ja näin pääset palaamaan takaisin skeptikkoihin .
Iso äksä näyttää hyvältä. Lisäksi se edustaa tieteellistä skeptisyyttä.
no,myönnetään...
Kulunut talvi oli keskimääräistä lämpimämpi:
http://www.usatoday.com/weather/climate/2008-03-13-global-winter_N.htm
Kiinnittäisin huomiota artikkelin päiväykseen. Lähes kaikissa aineistoissa kiinnitän ensimmäiseksi huomioni päiväykseen.
Onko tuo äksä sittenkin järkevä eikä yksisilmäisesti vain alarmismia kannattava? Täytyypä otta tarkkailuun.
Edelleenkin on vain eri tieteenalojen tiedemiesten vertaisarvioituja tutkimustuloksia ilmastosta, jotka osoittavat ihmisen olevan ainoa olento maapallon historiassa, joka omalla toiminnallaan on saanut ilmaston lämpenemään luonnottomasti. Se on tällä hetkellä tiedemaailmassa yleisesti vallitseva käsitys ja pysyy sellaisena, kunnes toisin todistetaan.
Voi olla, että vertaisarvioiduissa tutkimustuloksissa on epävarmuustekijöitä, mutta niitä ei osoiteta todeksi lööppikirjoituksissa, vaan vertaisarvioiduissa tutkimustuloksissa.
Yksi esimerkki epävarmuustekijöistä on hurrikaanikausien vaihtelut ja niiden vaikutus Euroopan ja Amerikan mantereiden ilmastoihin. Sama pätee Tyynen valtameren taifuunikauteen.
Syy on hyvin yksinkertainen, miksi tämä talvi on ollut niin kylmä: Arktinen oskillaatio ja Pohjois-Atlantin oskillaatio, ovat molemmat olleet negatiivisia. Näiden ansiosta meille (ja koko Eurooppaan) on päässyt virtaamaan hyvin kylmää ilmaa aina Siperiasta asti. Tämän takia kulunut talvi on ollut niin kylmä. Mutta kesälämpötiloihin nuo oskillaatiot eivät juurikaan vaikuta. Jos samasta suunnasta käy tuuli kesällä, niin silloin tänne tulevat kuumat oltavat. Siperiassa on nimittäin todella kuumat kesät, paljon kuumemmat kuin täällä Suomessa esimerkiksi. 30 astetta rikotaan käytännöllisesti katsoen joka ainoana kesäpäivänä, 35 astettakin on hyvin yleinen ja joskus päästään lähelle 40 astetta. Esimerkiksi Verhojanskissa on mitattu lämpöennätykseksi 37 astetta, vaikka se sijaitsee Pohjoisen napapiirin pohjoispuolella.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Verhojansk
"Korkein mitattu lämpötila puolestaan on ollut 37 °C"
Ja muistan lukeneeni jostakin, että epävirallisissa mittauksissa on päästy jopa 39 asteeseen. Jos tuolta pääsee tuuli käymään kesällä tänne, nautitaan täälläkin silloin todennäköisesti ainakin 30 asteen helteistä.
"Arktinen oskillaatio ja Pohjois-Atlantin oskillaatio, ovat molemmat olleet negatiivisia."
Kumpi ohjaa kumpaa, NAO hurrikaaneja vai hurrikaanit NAO:a? Vai ovatko nämä sittenkin kolmannen osapuolen vasalleja?
Kesäisin itätuulet puhaltavat Siperian taigalta kuivaa ilmaa. Kesäisin kuiva ilma tietää vähemmän pilvisyyttä ja enemmän auringonpaistetta. Jopas oli älynväläys! Eli jos on pilvistä, niin ilma on viileämpi.
Mitä tarvitaan pilvisyyteen? Vesihöyryä ja pölyä.
Vesihöyryn alkuperä me kaikki tiedetäänkin sekä veden kiertokulku ja sen merkitys ilmakehän kasvihuonekaasuna (elikkäs tärkein) etc. Mutta entäs se pöly? Jos vesihöyry on THE kasvihuonekaasu ja pilvet THE aurinkovarjo, niin eikös THE termostaatti ole siis pöly (tiet. suom. huom. aerosolit)? Mistä sitä tulee ja mitä sille on ammoisista ajoista lähtien tapahtunut?