Mm.Linnunrata galaksimme keskivaiheilla on musta-aukko. Kuinka kauan kestää mustanaukon kehittyminen?
Entä mustanaukon elinaika? Poistuuko se viimeisenä 'kehästä'?
Kuinka kauan?
5
283
Vastaukset
- se jeessus
Musta-aukko mielletään nykyään expotentialisesti kasvavaksi negatiiviseksi energiaksi, joka imee positiivista energiaa (maailmankaikkeuden materiaa) sisäänsä, joten tossa tapauksessa se imisi kaiken sisäänsä ja jäisi yksin jäljelle tyhjiönä, jos oletetaan, että sillä on joku määre mikä täyttyä, sitten kenties joku päivä purkautua uudelleen luoden ympärillään olevaa universumia uudestaan.
Todellisuudessa kukaan ei tiedä mitä ne on, koska kukaan ei ole eikä varmaan tule menemään sinne. Saati sitten selviytymään sieltä tulemalla kertomaan, että mitä näki ja koki. Noi on näitä ihmisymmärryksen yli meneviä mysteereitä, joita ei oikeasti voi selittää tieteellisesti koskaan.Muiselisin lukeneeni nuorempana M 87 galaksista, joka senaikaisen tiedon mukaan oli kauttaaltaan räjähdystilassa. Toisaalta.
Tiedetään, että galaksit ajautuvat painovoimansa takia päin naapurigalaksia. Andromedan ja Linnunradan galaksit joskus miljardien vuosin päästä kai sulautuvat yhteen.
Edelleen, että mustienaukkojen kohtaamiset olisivat hyvin 'väkivaltaisia' kosmisia tapahtumia.
Ns. kolmen kelvinin taustasäteily todettiin vasta v.1957. Wilson ja Penzias 'löytäjinä'. Onko 'sillä jeessuksella tietoa joko Einstein laski myös mustienaukkojen olemassaolon?- se jeessus
capt.cöpenick kirjoitti:
Muiselisin lukeneeni nuorempana M 87 galaksista, joka senaikaisen tiedon mukaan oli kauttaaltaan räjähdystilassa. Toisaalta.
Tiedetään, että galaksit ajautuvat painovoimansa takia päin naapurigalaksia. Andromedan ja Linnunradan galaksit joskus miljardien vuosin päästä kai sulautuvat yhteen.
Edelleen, että mustienaukkojen kohtaamiset olisivat hyvin 'väkivaltaisia' kosmisia tapahtumia.
Ns. kolmen kelvinin taustasäteily todettiin vasta v.1957. Wilson ja Penzias 'löytäjinä'. Onko 'sillä jeessuksella tietoa joko Einstein laski myös mustienaukkojen olemassaolon?Siis mä en ole sen enempää Einsteiniin kuin muihinkaan perehtynyt, mutta tollaset laskemiset yleensä perustuu matemaattisiin teorioihin, eli oletuksiin asioista, mutta miten laskea jotain ääretöntä toimivaksi kokonaisuudeksi ? Ei mitenkään. Parasta on vaan laskea sellaisia asioita, mitkä pystyy käytännössä todistamaan ja määrittämään joksikin kaavaksi. Kuten suhteellisuusteoria.
- teoriaa se kaikki on
"Noi on näitä ihmisymmärryksen yli meneviä mysteereitä, joita ei oikeasti voi selittää tieteellisesti koskaan."
Jos näin olisi niin meillä ei olisi olemassa lainkaan mustien aukkojen tieteellistä teoriaa. Mutta kun on.
- huomaathan tämän
Nämä galaksien (ja kvasaarien) keskustassa oletettavasti olevat supermassiiviset mustat aukothan ovat kyllä hiukan eri juttu kuin tavalliset mustat aukot jotka ovat vain yhden tähden massan luokkaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä
"Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan2018654- 605581
- 245197
Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni355084Jätä minut rauhaan
En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv384921Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"
"– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h774819- 624363
- 434027
Mitä luulet, miten Martina Aitolehti pärjää Erikoisjoukoissa?
Kohujulkkis, yrittäjä ja hyvinvointivalmentaja Martina Aitolehti on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukot on463308- 452999