Lääkärintodistuksilla parempiin arvosanoihin yo-kokeessa
http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtml/arkistot/kotimaa/2010/03/1078094
Yhä useampi lukiolainen saa ylioppilaskokeessa helpotusta kokeen suorittamiseksi. Useimmiten kokelas saa yhdessä kokeessa pykälän paremman arvosanan kuin hänelle suorituksen perusteella kuuluisi, kertoo Aamulehti. Usein kokelas saa kokeen tekemiseen myös lisäaikaa tai esimerkiksi luvan käyttää tietokonetta.
Viime vuonna jo joka kymmenes kokelas sai jonkinlaista helpotusta ylioppilaskokeessa.
Useimmiten helpotusten taustalla on lukihäiriö. Toiseksi yleisimmin syynä on vamma tai esimerkiksi paniikkihäiriö tai ahdistus.
Osa rehtoreista ajattelee, että helpotusten myöntämisessä on menty jo liian pitkälle. Aamulehden haastattelemien rehtoreiden mukaan ylioppilaita tehdäänkkin nyt myös psykiatrin- ja lääkärintodistuksilla.
(MTV3)
Yo-koe puolueellinen
4
453
Vastaukset
- Freedam
...kyse samasta asiasta kuin liikuntarajoitteisen oikeudesta invapysäköintiin lähellä kaupan ovea.
YO-kokeiden valtakunnallinen vertailukelpoisuus ei mielestäni kärsi yksilöllisesti harkitusta lisäajan myöntämisestä, tietokoneen käyttömahdollisuudesta tms. Kyse ei ole opiskelijoiden älykkyydestä, vaan suoritustilanteen muuttamisesta tasavertaiseksi. Älykkyystekijä karsii akateemisesti heikkolahjaisimmat lukiosta jo peruskoulun jälkeen.- vertaista
"vaan suoritustilanteen muuttamisesta tasavertaiseksi"
Eihän se sitä tasavertaiseksi muuta, vaan päinvastoin, tilannetta helpotetaan niille jotka eivät siitä muuten selviä. Ei se ole tasavertaista. Onko asia hyvä vai huono, se on toinen juttu.
Entäpä jos juoksukilpailussa kaatunut saisi lisäaikaa tai taitoluistelijalta ei vähennettäisikään pisteitä? Se olisi samanlaista tasavertaistamista, eli epäonnistumisesta ei sakotettaisikaan. - se jeessus
Onneksi olenkin tyhmä amis koulutukseltani. Jätän töissäkin usein ongelmanratkaisun muille, koska siitä ei varsinaisesti makseta minulle. Oma pää kumisee tyhjyyttä tai mietin aivan jotain muuta mikä ei liity mitenkään siihen ongelmaan.
- Freedam
vertaista kirjoitti:
"vaan suoritustilanteen muuttamisesta tasavertaiseksi"
Eihän se sitä tasavertaiseksi muuta, vaan päinvastoin, tilannetta helpotetaan niille jotka eivät siitä muuten selviä. Ei se ole tasavertaista. Onko asia hyvä vai huono, se on toinen juttu.
Entäpä jos juoksukilpailussa kaatunut saisi lisäaikaa tai taitoluistelijalta ei vähennettäisikään pisteitä? Se olisi samanlaista tasavertaistamista, eli epäonnistumisesta ei sakotettaisikaan.Tarkoitan "suoristustilanteen tasavertaistamisella" sitä, että kokeen suorittamisen fyysiset haitat poistetaan. Lisäpisteiden antamista en sen sijaan hyväksy minäkään. Puhun siis koetilanteen muuttamisesta yksilölle mahdolliseksi, en itse kokeen helpottamisesta.
"Fyysisiksi esteeksi" lasken liikuntarajoitteiden lisäksi mm. paniikkihäiriön. Paniikkikohtaus tai jo sen pelko voi tehdä ihmisen olon väkijoukossa niin sietämättömäksi, ettei hän missään nimessä kykene koesuoritukseen tasolla, johon hänellä olisi älyllisesti muuten täydet valmiudet. Mielestäni on aivan kohtuullista, jos paniikkihäiriöinen saisi tehdä kokeen yksin eri tilassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1651586
- 104921
- 75743
- 51635
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa16605ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann40537Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..45498Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m158486Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä
Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;187426- 26419