tähdet ja tiede lehden

salaista touhua, tai

artikkeli valon-nopeudeta maktkustamisesta on paskaa.

jopa artikkelissa itsessään mainitaan se.
Jokaisen nopeastiliikkuvan aluksen, pitää mangneettisesti hoitaa itselleen putki...
jossa ei tule vastaan mitään.
Näinpä artikkeli on paskaa!

sitäpaitsi hyppyportiteknologia ei ole niin kaukana, kuin on annettu ymärtää.
mm venäjä testää sitä avoimmesti.

Sen verran tietoa asian tutkinnasta on kuuluut että hyppyportilla vältetään avaruuden suuri säteily.
etkö ihmettele miksi sukkulat hylättiin!

3

315

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pugyouyf

      Artikkelin mukaan vetyatomit, joita on pari kuutiometrissä aiheuttavat ihmisee relativistisella nopeudella törmätessään kuolemaan johtavat vauriot melko äkkiä. Millähän magneettikentällä käännät sähköisesti neutraalit atomit, tai avaruudessa liikkuvat pienet pölyhiukkaset? Eivät ne magneettikentässä mihinkään taivu.

      Jos hyppyportilla tarkoitat teleportaatiota, niin unohda koko juttu. Teleportaatio on kuitenkin kaikkein lähimpänä scifi-kuvitelmia, mutta rajoittuu alkeishiukkaskokoon. Minkään kappaleen siirtäminen ei ole edes ennustettavissa olevassa tulevaisuudessa todennäköistä, elävästä kohteesta puhumattakaan. Pienenä lisätietona; teleportaatiokin vaatii ennen siirtoa informaation siitämistä kohteesta toiseen ja se tapahtuu aina korkeintaan valonnopeudella.

      Tämä on tiedepalsta. Juttusi sopisi paremmin tuonne UFO-palstalle. Ei toki sielläkään menisi läpi. Skepon perskeleitä sielläkin on. Todisteita vaativat ketaleet.

    • aavikkohyppyrotta

      Sukkulat joutuvat väistymään hyppyportin tieltä, selvä se, kahta rinnakkaista järjestelmää ei kannata ylläpitää. Jos tulee myöhästymisiä hyppyportin toteuttamisessa niin sitten vaan hoovetin iso stritsa ja pitkä kumi jolla singotaan astronautteja avaruusasemalle! Tsipale "Sukkula Venukseen" lanseerataan uudelleensanoitettuna "Hyppyportilla Veenukseen!"

    • Jänisistuimaassa

      Hyppää pituutta

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. No nytkö tuli lähtö Orpolle?

      Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall
      Maailman menoa
      243
      2142
    2. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      189
      1634
    3. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      46
      1282
    4. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      50
      992
    5. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      41
      816
    6. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      790
    7. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      30
      771
    8. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      21
      760
    9. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      24
      735
    10. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      647
    Aihe