Auringon aktiivisuus lisääntynyt

Pilkuttomia päiviä on tänä vuonna ollut alle 10 % ajasta. On kuitenkin huomioitava se, että Auringon aktiivisuutta ei voi tarkastella pelkkien pilkkujen ja niiden lukumäärän perusteella. Mutta myös muita kasvaneen aktiivisuuden merkkejä löytyy.
176
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

No täytyyhän sen aktiivisuuden kasvaa, kun pilkkujakso saavuttaa huippunsa jo vuoden tai parin kuluttua. Sitten taas painutaan hiljaiseloon kuin Daltonin veljesjakso konsanaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


lämpenemishörhö kirjoitti:

Pilkuttomia päiviä on tänä vuonna ollut alle 10 % ajasta. On kuitenkin huomioitava se, että Auringon aktiivisuutta ei voi tarkastella pelkkien pilkkujen ja niiden lukumäärän perusteella. Mutta myös muita kasvaneen aktiivisuuden merkkejä löytyy.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu