Tänään hesarissa mielipide Ville Similän Välihuomioon Hs 19.3. Laitoin sen Similänkin tekstin tähän. Melko onneton vastine. Usko urauttaa kyllä ajatukset niin yksiniitisiksi. Uskova ei ymmärrä, että elämän voi elää hienosti ilman Jumalaa, vieläpä teiten tahtoen. Ei siis niin, ettei ole vielä löytänyt elämäntarkoitusta.
"Jeesus vai nakkikastike
Ville Similä
HELSINGIN SANOMAT
Maanantaina Lounais-Suomen aluehallintovirasto päätti, että Seinäjoen päiväkodeissa saa yhä lukea yhteisiä ruokarukouksia.
Päätös on hätkähdyttävä, jos sitä vertaa farssiin, joka syntyi kasvisruokapäivästä Helsingin kouluissa. Helsinkiläisvaltuutetut vertasivat jokapäiväistä liha-annosta ihmisoikeuteen.
Nakkikastike ei ole ihmisoikeus. Oikeus omaan uskontoon on.
Se tarkoittaa, ettei kenenkään tarvitse rukoilla esivallan määräämällä tavalla.
Rukous on rituaali, jolla uskova tunnustaa nöyryytensä Jumalan edessä. Pään painaminen ja rukouksen mumiseminen on vain nöyryyttävää, jos ei ole tunnustettavaa.
Yhteinen rukoilu ei ole osa kulttuuriperintöä, kuten vaikkapa Suvivirren laulaminen kevään kunniaksi. Se on uskonnollista vallankäyttöä, jossa voimakkaampi päättää muiden puolesta, mitä ja miten palvotaan.
Jokainen voi kuvitella, kuinka harmittomalta tuntuisi vaikkapa yhteinen vision- ja missionlausumishetki työpaikalla. Ennen ruokailua kaikkien pitäisi painaa päänsä, liittää kätensä yhteen ja lausua yrityksen vision ja mission ydinkohdat yhteen ääneen toimitusjohtajan perässä. Joka päivä.
Perusoikeuksia ei määritellä nuppilukua laskemalla. Kenenkään ei pitäisi joutua rukoilemaan naapurin Jumalaa.
Mutta tässä ei ole kyse marginaaliryhmistä. Vuonna 2009 yli 19 prosenttia suomalaisista ei kuulunut evankelisluterilaiseen kirkkoon. Se on yli miljoona ihmistä.
Jokaisessa tarharyhmässä on ainakin yksi lapsi, joka kenties joka päivä miettii, mikä hänessä on vikana, kun käsien ristiminen ei vain tunnu oikealta.
[email protected] Kirjoittaja on HS:n ulkomaantoimittaja."
"Uskonto on osa kulttuuriperintöämme
Esko Tienhaara
Ville Similä sanaili kolumnissaan "Jeesus vai nakkikastike" (HS 19. 3.), että yhteinen rukous ei ole kulttuuriperintöä. Mitäs se sitten on?
Suomessa uskonto, se vähä mitä siitä on jäljellä, on jo ajat sitten muuttunut kulttuuriksi. Joten lapsille yleisesti opetettavan uskonnon tavat ovat kulttuuriperintöä. Näin se on muitakin uskontoja harjoittavissa maissa.
Uskoa ei voi jättää perinnöksi, se on Jumalan suvereeni lahja, mutta uskontoa on mahdollista opettaa ja toivoa, että se myöhemmin muuttuu uskoksi.
Similä kiepautti myös Seinäjoen päiväkotien saaman ruokarukousluvan (joka sinänsä on aivan naurettava lupa) rukoilupakoksi, jolla olisi haittavaikutuksia.
Kristinuskon vastustaminen valtakunnan päälehdessä menee näköjään aina vain lapsellisemmaksi.
Porvoo"
Jeesus vai nakkikastike kolumniin
5
187
Vastaukset
Eiköhän maahanmuuttajia ole tai ala olemaan töissä päiväkodeissa.
Eikö olisi ihan oikein rukoilla jonain päivinä heidän uskontojensa mukaan.
Onhan niitä mamulapsiakin päivähoitoryhmissä.- beenthere
Lisätään siihen vielä se uskonnottomien ja ateistien päivä, jolloin lapsille kerrotaan, ettei näitä jumalia oikeasti ole olemassa. Eiköhän sillä saada aikaan mukavia kysymyksiä kotona vanhemmilta kysyttäväksi. Siitä vaan vanhemmat sitten selittämään, mikä on oikein ja mikä väärin. Näin saisimme koko kansan miettimään elämänkatsomusta omalta osaltaan.
Mukava olisi myös nähdä, miten päiväkotitäti tästä selviäisi. - Kössönöm
beenthere kirjoitti:
Lisätään siihen vielä se uskonnottomien ja ateistien päivä, jolloin lapsille kerrotaan, ettei näitä jumalia oikeasti ole olemassa. Eiköhän sillä saada aikaan mukavia kysymyksiä kotona vanhemmilta kysyttäväksi. Siitä vaan vanhemmat sitten selittämään, mikä on oikein ja mikä väärin. Näin saisimme koko kansan miettimään elämänkatsomusta omalta osaltaan.
Mukava olisi myös nähdä, miten päiväkotitäti tästä selviäisi.No niin lapset, tänään on vuorossa Darwin-päivä. Katsokaas kun silloin joskus kauan kauan sitten tapahtui alkuräjähdys ja kaikki energia purkautui ja sitten miljardien vuosien kuluttua joku ötökkä ilmaantui maapallolle (joka tosiaankin on pallo, eikä lätty) ja siitä sitten alkoi kaiken eliöstön kehittyminen. Ja todellakaan lapsukaiset, me emme ole made in heaven.
Hyviä päiväunia...
- Kössönöm
Tämähän menee ihan hauskaksi koko touhu.
"Suomessa uskonto, se vähä mitä siitä on jäljellä, on jo ajat sitten muuttunut kulttuuriksi. Joten lapsille yleisesti opetettavan uskonnon tavat ovat kulttuuriperintöä. Näin se on muitakin uskontoja harjoittavissa maissa."
- Kuinka vanha jonkun tavan on oltava, jotta se muuttuu kulttuuriksi? Entä jos osaisin säveltää laulun ihan just nyt. Eikö sitä lasketa kulttuuriksi?- beenthere
Nyt täytyy sitten vaan etsiä positiivisia piirteitä tästä uudesta kulttuurimääritelmästä. Ekana tulee mieleen se, että Vesku Loirin uusi levy ei ole kulttuuria! Jotain hyvää siis tässäkin.
No, mutta tosiasiassa ei noissa vastaväitteissä ole järjen hiventä. Uskonto on kansallista kulttuuria, kuitenkin sellaista, jota ei saa pilkata tai arvostella, koska se on pyhää. Todella mielenkiintoinen ajatuksenkulku.
Minä en ymmärrä, kuinka noilta uskovilta voi olla noin hukassa loogisen ajattelun kyky ja oikeudentaju. Mitä enemmän heidän kommenttejaan lukee sen enemmän se ihmetyttää. Välillä oikein ahdistaa tuollainen asioiden spykedeeliseltä vaikuttava tulkinta, mitä uskovat minusta harrastavat. Voih...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 943682
Nainen olet minun
Olen ominut sinut itselleni, täysin itsekkäistä syistä. Haluan rakastella sinua nainen, toivottavasti sinäkin minua. Oli453063Sille ei voi enää mitään
Miten kaikki meni aiemmin. Oon aivan lukossa 🔒 Tuskin uskallat enää mitää tehdä. Ehkä pitää luovuttaa vaan.892619- 612368
Harmi jos ei enään nähdä
Ehkä se on parempi näin kuitenkin. Ehkä jotain uutta löytyy. Uskon ja toivon että olet onnellinen. Sinussa on kaikki542361Miten suhtauisitte jos kaivattunne sanoisi, ettei hänestä ole seurusteluun
mutta seksi, hellyys ja yhdessäolo kelpaa kyllä??1172317- 1182227
Vau miten upea nainen!
Näytit todella tyrmäävältä. 🤩😍 En meinannut saada katsettani irti sinusta.212224Kunpa minä tietäisin
Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv212193- 642060