Löytyisikö ketään sellaisia kallonkutistajia, jotka osaavat havaita ihmisten todelliset kasvot sekä asenteet? Sanat suusta ovat useimmiten valheellisia mutta kasvot aina paljastavat totuuden. Mikäli psykiatri olisi koulutettu valheitten havaisemisesta, se olisi parempi! Minun motiivini johtuu siitä, että olen yrittänyt puhua totta, mutta siitä huolimatta ei uskota! Eikö löydy mitään parempia ratkaisuja?
Mikä olisi hyvä ratkaisu?
valheen löytäminen
2129
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
kaikillahan on aina oma totuutensa, esim skitson harhat on todellisia sille ja kuvitelmia jollekin muulle. Ja sanat voidaan aina ymmätää väärin tai toisin.
ei se psykologi tarvitse siitä ihmisestä mitään käsitystä. Mitä hän sillä tekisi?
Ihminen tarvitsee itse itsestään sen käsityksen ja tulee psykologin luo sitä hakemaan.
Jos ihminen ei itseään näe, ei psykologikaan voi kuin auttaa häntä näkemään itse, mutta ei voi tuoda omaa näkemystään toiselle. Ei itseisarvo ole se, että psykiatri näkee, että potilaalla heittää. Jos potilas itse tajuaa, että nyt heittää, sillä on arvoa.