Vihreät kääntämässä kelkkansa

Vihreän liikkeen pääprofetta James Lovelock julistaa että ihmisen CO2 päästöt ovat
estäneet seraavan jääkauden ja saattaaneet maapallon stabiiliin tilaan.
Tosin artikkelista ei selviä, onko tämä hyvä vai paha.
Siis pitäiskö päästöt lopettaa jotta luonnollinen jääkausijakso toteutuisi, vai jatkaa
päästöjä lämpötilan stabiloimiseksi.
Mitä sanovat alarmistit, seuraavatko opetuslapset profeettaa, vai onko syntymässä ilmastolahkoja?
Mielipiteitä pyydetään, mitä sanoo hohheli.
Kumpi on nyt väärin, lisää päästöjä vai jääkausi, vihreiden oppien mukaan.
En itse esitä mitään kantaa aiheeseen.
http://tinyurl.com/ydc3pnq
5201
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Veikkaan että asia on vihreiden mielestä paha, koska kaikki mitä ihminen aiheuttaa on heidän mielestään pahaa.

Äänestä
  • Samaa mieltä, se on paha juttu jos ihminen toimillaan aiheuttaa jääkauden.

    Äänestä

Niinpä, mutta kuten sanottu, niin maapallo on röyhtäillyt muutaman kerran, mutta kohta se oksentaa.


Merenalainen Marsili-tulivuori huolestuttaa italialaisia tutkijoita.

Euroopan suurin merenalainen vulkaani voi pahimmillaan aiheuttaa tsunamin, joka voisi "niellä Etelä-Italian minä hetkenä hyvänsä", varoittaa Italian vulkanologisen instituutin johtaja Enzo Boschi.

- Marsili-tulivuorella on hatarat seinät, jotka voivat sortua. Se voi tapahtua jopa jo huomenna, Boschi kertoo.

Viimeisimmät tutkimukset osoittavat, että tulivuori ei ole rakenteellisesti kestävä, sen seinät ovat hauraat ja magman täyttämät onkalot ovat täynnä.

- Kaikki tiedot viittaavat siihen, että tulivuori on aktiivinen ja se voi purkautua milloin tahansa, Boschi sanoo.

Boschin mukaan tulivuoren aktiivisuus voi johtaa voimakkaaseen tsunamiin, joka iskisi Campanian, Calabrian ja Sisilian rannikoille.

Marsili sijaitsee 150 kilometrin päässä Napolista, eikä se ole vielä koskaan purkautunut. Tulivuori on kolme kilometriä korkea, 70 kilometriä pitkä ja 30 kilometriä leveä. Sen kraateri on 450 metriä merenpinnan alapuolella.

- Tulivuoren purkautumisen riski on olemassa, mutta sen toteutumista on vaikea arvioida, Boschi painottaa.

Äänestä
  • saa, mutta miten sen muuttaa rahaksi? Ehkä pitäisi kehittää Marsili vakuutus.
    Jos EU määräisi ko. vakuutuksen pakolliseksi.
    Sinänsä mielenkiintoinen juttu, ollut ikinä kuullutkaan, lisäksi vaikutus ilmastoon
    allaolevassa artikkelissa!
    Luulin Yellowstonen olevan ykkösuhka!

    http://cjscott30.tripod.com/id1.html

    Äänestä

Joo, Suomen vihreät huuli pyöreänä, miten tässä ilmastorahastuksessa näin kävi?? Kansa ei uskonutkaan.

Ja eduskuntavaalit tulossa!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Steurastaja kirjoitti:

Vihreän liikkeen pääprofetta James Lovelock julistaa että ihmisen CO2 päästöt ovat
estäneet seraavan jääkauden ja saattaaneet maapallon stabiiliin tilaan.
Tosin artikkelista ei selviä, onko tämä hyvä vai paha.
Siis pitäiskö päästöt lopettaa jotta luonnollinen jääkausijakso toteutuisi, vai jatkaa
päästöjä lämpötilan stabiloimiseksi.
Mitä sanovat alarmistit, seuraavatko opetuslapset profeettaa, vai onko syntymässä ilmastolahkoja?
Mielipiteitä pyydetään, mitä sanoo hohheli.
Kumpi on nyt väärin, lisää päästöjä vai jääkausi, vihreiden oppien mukaan.
En itse esitä mitään kantaa aiheeseen.
http://tinyurl.com/ydc3pnq

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu