Koululaisten kasvisruokapäivä
Meillä on olemassa yleinen ravintosuositus, joka ei ota huomioon ihmisten erilaista ruuansulatusta.
1. Suurimman ryhmän muodostavat ihmiset, joilla on ns. "herkkä" eli vähähappoinen vatsa.
2.Toisen ison / vastakkaisen ryhmän muodostavat ihmiset, joilla on ns. runsashappoinen vatsa.
Näiden ryhmän ruuansulatus on täysin erilainen. He myös vaativat / edellyttävät aivan erilaista ruokaa saadakseen ruuasta tarvitsemansa energian ym. ravintoaineet, tullakseen kylläisiksi.
Nykyinen ravitsemussuositus on lähinnä vähähappoisten ravinnontarpeeseen perustuva. He myös terrorisoivat muuta väestöä omilla kokemuksillaan ja mieltymyksillään (runsaslukuisuudellaan) ja ehkä myös tietämättömyydellään erilaisuudesta.
"Itsestään ihminen lain lukee", pätee heidän kohdallaan. Runsashappoiset taas ovat ymmällään heihin kohdistuvan rankan arvostelun vuoksi.
Vähähappoiset ovat ns. (kala-) ja kasvissyöjiä, koska heidän ruuansulatuksensa ei "riitä" kunnolla lihan sulattamiseen. Tosin kalkkunanliha on sopivaa heidänkin ruuansulatukselleen, mutta sen käyttö on valitettavan vähäistä Suomessa.
Sitä vastoin runsashappoiset kärsivät usein mm. närästyksestä, mitä pelkkä kasvisruoka ei estä pitämään kurissa. Kasvisruoka sulaa heillä nopeasti ja aiheuttaa verensokerin heilahtelua ja laskua ja levottomuutta. Runsashappoisille paras ravinnonlähde ja hyvän olon tuoja on vahva punainen liha. Liha sulaa hitaasti ja antaa energiaa pitkäksi aikaa.
Jos nyt aletaan toteuttaa kasvisruokapäivää, kannattaa kiinnittää huomiota aiheuttaako se levottomuutta luokissa juuri näiden taholta, joille kasvisruoka ei ole riittävä.
Vähähappoisuutta esiintyy jonkin verran enemmän naisten ja tyttöjen keskuudessa, mistä syystä naiset ovat äänekkäimpiä kasvisruuan kannattajia ja muiden syyllistäjiä.
Runsashappoisuutta taas enemmän miesten ja poikien keskuudessa, mistä syystä he joutuvat usein syyllisiksi.
Mm. sanonta "punaista lihaa syövä heteromies" on joskus kuultu solvaus jopa jonkun naiskansanedustajan suusta. Ihminen on joko vähä- tai runsashappoinen vauvasta vaariin.
Suomalaisesta väestöstä n. 45 % on vähähappoisia, n.35 % runsashappoisia ja loput siltä väliltä.
Olisi aika tärkeää, että opettajat alkaisivat tunnistaa ja sisäistää tätä tietoa ja levittää sitä. Silloin saataisiin jotain selkeyttä koko ruoka-ainekeskusteluun, epäasiallisen tiedon puutteesta johtuvan syyllistämisen sijaan.
Vähä- ja runsashappoinen vatsa
op.leht.
0
1052
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka1082727EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje291321- 981156
Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas162997Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana
Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta366987Empaattisuus ja suoruus.
Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi133948- 54833
Sä saat mut tuntemaan
Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne22663- 40648
Tunnettujen vanhempien lapset, tv-sarja
Tunnettujen vanhempien lapset saa tv-sarjan. Juurihan yksi heistä oli MTV:ssä 6.5.26 kertomassa ettei halua julkisuutta109625