Eli söin kerran koulussa aivan mahtavaa ruokaa, porsasta sinappikastikkeessa. Epätoivoisesti olen yrittänyt etsiä vastaavaa reseptiä netistä, mutta ei ole löytynyt. Eli kastikkeessa oli silputtua possua ja tumma, sinappinen kastike. Enempää en valitettavasti osaa sanoa. Osaisikohan joku auttaa???? Resepti siis hakusessa.
Possua sinappikastikkeessa??
tInA85_hKi
3905
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Tuo ELI sanan käyttö.
Tätäkö ne nykyään opettaa koulussa.
Lause ei voi koskaan alkaa sanalla eli.
Kieliopillisesti täysin väärin; ELI tästä jo huomaa että ollaan tekemisissä
yläasteikäisten kanssa.
Ja näitä riittää.
Kuuntelehan puhetyöläisten, ELI näyttelijöiden keskustelua, huomaat kuinka usein he käyttävät sanahirviötä "niinku" , sen sai aikaan aikanaan professori ja opettajaguru Jouko Turkka, totanoi niinku!
Pane myös merkille kirjailija ja sanavirtuoosi Jari Tervon alati toistama "tuota noin", niin ehkä hieman rauhoitut, ties vaikka tuosta ELI sanan käyttäjästä aikanaan kehkeytyisi uusi Aleksis Kivi!?
soosi lienee suht helppo:
Sianlihaa suikaleina ( sisäfileestä paras, koulussa lie jotain valmissuikaletta)
Ruokakermaa
sinappia
mustapippuria
suolaa
vehnäjauhoja vajaa ruokalusikallinen
soijakastiketta ruiskaus
paista lihat paistinpannulla öljyssä, lisää vajaa rkl vehnäjauhoja, ruskista hetki, lisää ruokakerma (tai oikea),
lisää sinappia, soija ja mausteet. Jätä hautumaan perunoiden/riisin/pastan keiton ajaksi.
Jos soosi on liian paksua lisää ruokakermaa tai vettä.
Tarkkoja lihan tai kerman määriä ei tässä tarvita - laitat sen verran kun itsestäsi hyvältä tuntuu
PS. paras tulee jos sinapissa on hiukan makeutta, hunajasinappi on mun makuun ja JOS vielä viitsii niin lisää sen sinapin jo heti jauhojen jälkeen ennen kermaa, niin siitä haihtuu etikan maku.