Äärimmäinen kuumuus?

-Mitä tapahtuu aineelle äärimmäisessä kuumuudessa?


-Voiko lämmöllä olla absoluuttista pistettä, kuten kylmyydellä? (kylmyys/lämpö on tietty sama asia,
mutta jätetään ne "hauskat" letkautukset
silti toiseen kertaan)

Eli kun absoluuttinen nollapiste saavutetaan kaikki liike on pysähtynyt, niin voiko olla vastaavasti
äärimmäinen kuumuus, jolloin kaikki materiaali on "palanut"?
6322
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Lyhyt vastaus on: kaikenlaista jännää.

Esimerkiksi alkuräjähdystä käsittelevistä lähteistä (vaikkapa http://fi.wikipedia.org/wiki/Alkuräjähdys) löytyy lyhyt yhteenveto fysiikasta kun lämpötila on tosi korkea -- mitä varhaisempi aika, sitä korkeampi lämpötila.

Palaminenhan on vain hassu kemiallinen prosessi joka voi tapahtua vain suhteellisen matalissa lämpötiloissa.

Äänestä

Huomaa aluksi, että lämpö ja lämpötila ovat eri asioita. Mitä on lämpötila? Lämpötilallahan kuvataan aineen molekyylien energiamäärää. Näin ollen kun aineeseen pumpataan lisää energiaa, niin sen lämpötila nousee. Ylärajaa ei ole, tai periaatteessa tietysti on ja se on se tilanne kun koko maailmankaikkeuden energia on käytetty loppuun.

Äänestä

Tutustu cryogeniikkaan ensin, ja lue vaikka tämä linkki :

http://en.wikipedia.org/wiki/Negative_temperature

Josta alusta lainattua on seuraava ote :
"In physics, certain systems can achieve negative temperatures; that is, their thermodynamic temperature can be of a negative quantity. Negative temperatures can be expressed as negative numbers on the kelvin scale.

Temperatures that are expressed as negative numbers on the familiar Celsius or Fahrenheit scales are simply colder than the zero points of those scales. By contrast, a system with a truly negative temperature is not colder than absolute zero; in fact, temperatures colder than absolute zero are impossible by definition. Rather, a system with a negative temperature is hotter than any system with a positive temperature (in the sense that if a negative-temperature system and a positive-temperature system come in contact, heat will flow from the negative- to the positive-temperature system). "


Tuossa siis ihan oikea vastaus kysymykseesi äärimmäisestä kuumuudesta, se on siis sama asia kuin negatiivinen lämpötila joka on ihan todellinen fysikaalinen ilmiö. Jos asia kiinnostaa niin paneudu lisää aiheeseen, tietoahan on ihan suomessakin ja paljon tästäkin aiheesta.

Äänestä

Kiitos kaikille vastaajille, nyt meneekin pari päivää lukea ymmärryksen kanssa nuo linkit.
Ai niin, lxs8,.xs 9 löytyiskö niitä suomenkielisiä linkkejä, kun noita kouluja ei saanu aikoinaan
käydä.

Äänestä
  • No tässä muutama aihetta sivuava suomeksi :
    Ainakin tuo .pdf on jo täsmällistä fysiikkaa, ja wiki artikkeli jo enemmän maallikon näkökulmnasta olevaa yleistajuista ...

    http://ltl.tkk.fi/personnel/lounasmaa/Wihuri.html
    http://fi.wikipedia.org/wiki/Absoluuttinen_nollapiste
    http://www.tiede.fi/vanhakeskustelu/ketju.php?id=1392633
    https://noppa.tkk.fi/noppa/kurssi/tfy-0.3131/materiaali/Tfy-0_3131_ismo_napari__termofysiikan_perusteet.pdf

    http://www.google.fi/search?hl=fi&q="negatiivinen lämpötila"&meta=&aq=f&aqi=&aql=&oq=&gs_rfai=

    Ja tuon jo postaamani englannin kielisen lainauksen viimeisen virkkeen vapaasti käännetty suomennos ilman tulkin tai kääntäjän tutkintoja :
    " Negatiivisessa lämpötilassa oleva systeemi on kuumempi kuin mikään positiivisessa lämpötilassa oleva systeemi siinä mielessä, että jos positiivisessa ja negatiivisessa lämpötilassa olevat systeemit joutuvat kosketuksiin keskenään, lämpö virtaa negatiivisen lämpötilan systeemistä positiivisen lämpötilan systeemiin. "

    Eli käytännössä tuo siis ainakin maallikon kannalta osoittaa negatiivisen lämpötilan systeemin olevan se kaikkein kuumin, lämpöhän virtaa itsestään kuumemmasta kylmempään eikä päinvastoin, siis itsestään, ilman lämpöpumppuja. Ja kuumintahan nimenomaan kysyit ... joten tuossa on se kaipaamasi vastaus.

    fyysikon kannalta taas kyseinen lämpöopin laki koskee entropian muutoksen suuntaa, vaikka se alemmantason opetuksessa muunnetaankin lämpöä koskevaan muotoon mikä ainakin yleensä on ihan oikeutettua ilman virhemahdollisuuksia, mutta tuo negatiivisen lämpötilan tapaus vain ei oikein istu noihin yksinkertaisuuksiin, vaan vaatii täsmällisempää määritelmää myös lämpötilalle.

    Äänestä

Aineen yksi "olomuodoista" on plasma, joksi aine muuttuu kovassa kuumuudessa. Aineen muuttuessa plasmaksi, hajoavat aineen atomien väliset sidoket, jonka jälkeen se ei tarkkaan ottaen enää olekaan ainetta, vaan kasa hiukkasia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hfdsomdiwejnwn kirjoitti:

-Mitä tapahtuu aineelle äärimmäisessä kuumuudessa?


-Voiko lämmöllä olla absoluuttista pistettä, kuten kylmyydellä? (kylmyys/lämpö on tietty sama asia,
mutta jätetään ne "hauskat" letkautukset
silti toiseen kertaan)

Eli kun absoluuttinen nollapiste saavutetaan kaikki liike on pysähtynyt, niin voiko olla vastaavasti
äärimmäinen kuumuus, jolloin kaikki materiaali on "palanut"?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu