Mistä tuhka tulee, kivestä?? Kuinka kivi voi pölistä noin paljon, ja tuhkaa tulee kun jokin palaa, kuinka sulava kivi voi tuhkautua? Tulivuoressa näkee kuinka mustaa "savu" on alussa, mutta sitten se muuttuu valkoiseksi, ilmeisesti vesihöyry tiivistyy näkyväksi ja pilvi siksi vaalenee.
Tukha ja tulivuoret??
2
698
Vastaukset
- dust and shadows
Tulivuoresta tulevaa hienojakoista kivipölyä nimitetään tuhkaksi. Se on kuitenkin kiveä eikä mitään palamistuotetta. Nimestään huolimatta se ei siis kemiallisesti ole samanlaista kuin esim. puun palaessa syntyvä tuhka.
- synty
Tulivuorien laavaan on liennut paljon kaasuja syvällä kovassa paineessa. Laavan singotessa ilmaan paine laskee nopeasti ja lienneet kaasut kuplivat. Laavan tilavuus kasvaa paljon kuplinnassa ja kupliminen räjäyttää laavan hyvin hienojakoiseksi.
Yhdeksänsataakertainen suurennus tulivuorentuhkahitusesta
http://www.avo.alaska.edu/image.php?id=17060
Se on kuin jähmettynyttä lasia, joka on aivan täynnä kaasukuplia, vähän niinkuin saippuavaahto, mikä on jäädytetty ja räjäytetty siruiksi. Yksittäinen tuhkahitunen on liian pieni nähtäväksi paljain silmin. Tavallisille säätutkille tuhkapartikkelit ovat liian pieniä havaittavaksi. Huokoisuus tekee tulivuoren tuhkasta hyvin kevyttä, vettä kevyempää. keveyden ja pienirakeisuuden vuoksi tuhkä pysyy ilmassa päiväkausia, ehkä viikkojakin ja kulkeutuu ilmavirtausten mukana ympäri maapalloa.
Islannin tulivuorten tuhkantuottotapa on hieman toinen. Yli tuhatasteinen laava purkautui veteen tai lumeen ja jäähän, jolloin räjähdysmäisesti höyrystyvä vesi räjäytti laavan tuhkaksi. Tuhkapilvi on mustaa ja höyrypilvi on vaaleaa ja ne osittain sekoontuivat harmaaksi.
Purkauksen ollessa voimakkaimmillaan tuhkaa muodostui 750 tonnia / sekunti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1077716
Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata
Manneja, vaiko matuja?1085901- 835157
- 1394526
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan113210- 552957
- 582908
Törkeää toimintaa
Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818102434- 612427
Hei........
Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.562036