Täällä Suomessa oli tavanomaista lämpimämpi huhtikuu, ja paikoin huhtikuun alku oli jopa poikkeuksellisen lämmin. Mutta tämä on vasta alkua. Seuraavaksi iskee ennätyskuuma kesä tänne Suomeen. Sitten iskee ennätyskuuma syksy ja lopuksi vielä ennätyslämmin talvi. AGW etenee.
Ilmastonmuutos etenee
ainakin suomessa
16371
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Huhtikuun alussa meillä oli pari viikkoa ilmastoa pitkän tauon jälkeen.
Mutta sitten huhtikuun jälkimmäinen puolisko oli lähes pelkkää säätä, jota ei lasketa.
vielä on vieläkin sitä säätä ja sitten on pienet mahdollisuudet siihen, että ilmasto alkaisi taas näkyä.
Terveisiä vaan "sammakkoprofessorille" varmasta sään ennustamisesta. Jos olisit viitsinyt lukea FIM:n sivuilta vertailua päivittäin tämän huhtikuun ja aivan lähimenneisyyden huhtikuiden ennätyslämpöjen välillä et ehkä kertoisi satuja poikkeuksellisen lämpimästä huhtikuusta ja pieleen menevät tulevatkin ennustuksesi.
Tänään irtosi Kemijoen jäänlähtömerkki.
Jonkun verran etuajassa taisi olla.
"et ehkä kertoisi satuja poikkeuksellisen lämpimästä huhtikuusta ja pieleen menevät tulevatkin ennustuksesi."
"Huhtikuun alku poikkeuksellisen lämmin"
http://www.fmi.fi/saa/tilastot_58.html#6
Ja mitä tuleviin ennusteisiin tulee, niin mistäs ihmeestä sä voit muka sen tietää, että meneekö ne pieleen vaiko ei? Et mistään.
Osaatko lukea niitä Ilmatieteen laitoksen käyriä vai et? Vai luetko vain pelkät otsikot? Onko huhtikuu poikkeuksellisen lämmin SUOMESSA, jos ainoastaan Sodankylässä on 11.-12.4. poikkeuksellisen lämmön raja-arvon ylittäviä lämpötiloja. Katsoisitko myös huhtikuun ennätyslämmöt vuodesta 1961 alkaen. Mikä AGW sai silloin aikaan tuollaiset lämmöt? Kysyn samalla niinkuin aikanaan eräältä Jehovan todistajalta luovutko uskostasi jos maailmanloppu ei tule hänen kertomanaan päivänä. No sitä ei tullut mutta ei hän luopunut hän vain siirsi aikataulua. Niin että luovutko AGW uskosta jos ennustuksesi ei pidä paikkaansa vai siirrätkö aikataulua?
En minä tiedä pitävätkö ennustuksesi paikkaansa mutta voin arvioida, etteivät pidä ja koska en usko sen enempää AGW:n aiheuttamaan lämpenemiseen kuin kylmenemiseenkään minun ei tarvitse luopua mistään.
Astepäivälukujen perusteella huhtikuu oli Ivalossa jakson 2001-10 keskiarvoa lämpimäpi 6,2%. Hyvin sopii huojuntaan. Laskekaapa mitä se on asteissa.
Kumma kun kukaan ei ole linkittänyt tämän päivän Aamulehteen, jossa eräs roffessori yleisönosastokirjoituksellaan oikoi käsityksiä meneillään olevasta huiiikeasta ilmaston lämpenemisestä. Kaikenkaikkiaan hyvä kannanotto.
No laitas linkkiä näkyville.
....auringonpaisteiset päivät seuraavat toinen toistaan koko kesän.
Toki joukkoon mahtuu myös sadepäiviä - joskin ne ovat poikkeustapauksia.
Vaikka kelit ovat suotuisat jo kesäkuussa, kaikkein paras vaihe kuitenkin alkaa vasta keskikesällä.
"paikoin huhtikuun alku oli jopa poikkeuksellisen lämmin. Mutta tämä on vasta alkua. Seuraavaksi iskee ennätyskuuma kesä tänne Suomeen... AGW etenee. "
No nyt tulee räntää etelässä. AGWn eteneminen taisi lopahtaa siihen.
Vappuaattona saunassa ollessani olin ihan varma, että nyt me kuollaan kaikki, mutta kun menin sieltä järveen, ajattelin, että ehkä me ei sittenkään kuolla kaikki.
Tiedä näistä nyt sitten?
auki.
Ajattelin vain ettet loukannut itseäsi!
Melkosta lämpenemistä pitelee pks. Räntää, kevyt tuuli. Ihan kiva AGW aamu.
Ai niin, tämä olikin sitä säätä. Koska se ilmasto nyt tulee?
"Seuraavaksi iskee ennätyskuuma kesä tänne Suomeen."
Noh noh. Kukas olikaan oikeassa?
http://ilmatieteenlaitos.fi/uutiset/index.html?Id=1280738095.html
No et ollut ihan oikeassa. Kesän keskilämpö ei mahtunut viiden lämpimimmän joukkoon kuin Helsingissä, missä oltiin jaetulla kolmannella sijalla vuoden 1936 kanssa. Suomen lämpimin kesä on ollut Turussa vuonna 1901 eli eipä ole agw edennyt.
Niin ja ettet väittäisi valehtelijaksi niin tuossa linkki: http://ilmatieteenlaitos.fi/kuvat/climate/kesa_lampo_www_7106.gif