Valoeetteri
Eetteri on luotu käsite, jossa painoton ja näkymätön kaikkeuden täyttävä aine luo fysikaalisen keinon selittää sähkömagneettisten aaltojen käyttäytymistä. Sähkömagneettinen säteily, valo ja muut sähkömagneettiset aallot, olivat käsityksen mukaan tämän kimmoisan tai hyytelömäisen jatkuvan väliaineen värähtelyä.
Aristoteelisessa todellisuuskäsityksessä eetteri (maailmaneetteri) oli viides elementti maan, ilman, tulen ja veden lisäksi. Taivaankappaleet koostuivat Aristoteleen eetteristä ja sitä oli vain kuunylisessä avaruudessa. 1700- ja 1800-luvulla eetterillä tarkoitettiin yleisesti oletettua ainetta, jonka arveltiin täyttävän avaruuden ja toimivan valon ja muun sähkömagneettisen säteilyn väliaineena, sekä gravitaatiovuorovaikutuksen välittäjänä. Tästä on peräisin muun muassa sanonta eetteriin "radiolähetyksenä". Isaac Newton piti eetteriä painovoiman välittäjänä. René Descartes laajensi käsitettä eetteri tarkoittamaan kaikkeuden täyttämää väliainetta, joka paitsi synnytti aaltoilmiöt, loi myös aineen pyörteilyllään.
Valoeetteri (luminiferous aether) oli oletus kaikkeuden täyttäväksi sähkömagneettisen säteilyn väliaineeksi. Nimityksen antoi James Clerk Maxwell, joka aikalaistensa tavoin oli sitä mieltä, että valon eteneminen vaatii väliaineen. Sähkö- ja magneettikenttien katsottiin aiheutuvan eetterin jännitystiloista, valon ja muiden sähkömagneettisten aaltojen taas sen värähtelyistä. Tässä muodossa eetteriteoria oli useiden vuosikymmenien ajan tieteessä yleisesti hyväksytty. Muutamat tiedemiehet tekivät yrityksiä selittää eetterin avulla muitakin ilmiöitä. Esimerkiksi lordi Kelvin (William Thomson) esitti hypoteesin, jonka mukaan tavallisen aineen atomit olisivat eräänlaisia eetterin solmuisia pyörteitä, ja hän teki alustavia yrityksiä selittääkseen tuolloin jo tunnetun alkuaineiden jaksollisen järjestelmänkin tämän hypoteesinsa avulla. [1]
Eetterihypoteesi todettiin kuitenkin jo 1800-luvun lopulla mahdottomaksi sovittaa Michelson-Morleyn kokeen kaltaisiin tutkimuksiin. Tämä vain siinä tapauksessa että eetteri oli paikallaan maapalloon ja muihin massoihin nähden. Lisäksi näytti, että se vaatisi absoluuttisen viitekehyksen, jossa yhtälöt pätisivät, sillä epätyydyttävällä ehdolla että yhtälöt ovat eri muodossa liikkuvalle havaitsijalle. Nämä vaikeudet innoittivat Albert Einsteinia muodostamaan erityisen suhteellisuusteorian, ja siinä prosessissa Einstein hylkäsi vaatimuksen valoeetterille. Mutta kuten sanottua, on mahdollista luoda absoluuttiseen eetteriin ja viitekehykseen perustuva malli, joka sisältää eri liiketiloissa oleville havaitsijoille yhtäläisen käsityksen valonnopeuden vakioisuudesta sekä aikadilataation.
Myös viime aikoina on esitetty erilaisia eetterihypoteeseja, mutta niitä pidetään yleisesti näennäistieteenä. Näissä alkuperäistä eetterihypoteesia on kehitetty edelleen, joskin pohjalla on edelleen vanha ajatus mekanistisesta kimmoisasta värähtelevästä aineksesta tai taustarakenteesta, joka sekä synnyttää aalto- ja hiukkasilmiöt että siirtää ne. Tällaisia teorioita ovat Kauko Niemisen eetteripyörreteoria[2] sekä Pekka Virtasen D-teorialähde?.
Valoeetteri olemassa
9
297
Vastaukset
- lainaus osoitettava!
Ilmeisesti olet kopioinut jutun Wikipediasta lähdeviittauksia myöten.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Valoeetteri- Etheros
Itsepä sen olen sinne laittanutkin.
- 'oijglhgvhbn
Etheros kirjoitti:
Itsepä sen olen sinne laittanutkin.
Kai sinulla on joitain matemaattisia mallinnuksia, joiden perusteella tuotettuja ennusteita voitaisiin testata.
Jos ei näin ole, niin olet taas yksi niistä hiivahatuista, jotka eivät ymmärrä edes fysiikan perusteita ja kuitenkin lähtevät muokkaamaan niitä.
Mikä siinä ei-deterministisessä niin pelottaa? - dee-
'oijglhgvhbn kirjoitti:
Kai sinulla on joitain matemaattisia mallinnuksia, joiden perusteella tuotettuja ennusteita voitaisiin testata.
Jos ei näin ole, niin olet taas yksi niistä hiivahatuista, jotka eivät ymmärrä edes fysiikan perusteita ja kuitenkin lähtevät muokkaamaan niitä.
Mikä siinä ei-deterministisessä niin pelottaa?"Mikä siinä ei-deterministisessä niin pelottaa?"
Ei mikään muu kuin se ettei maailma ole indeterministinen. - äougiohj
dee- kirjoitti:
"Mikä siinä ei-deterministisessä niin pelottaa?"
Ei mikään muu kuin se ettei maailma ole indeterministinen.Mistä tiedät? Fyysikkojen mukaan on. Onko sinulla jokin jumalainen salattu tietolähde?
- dee-
äougiohj kirjoitti:
Mistä tiedät? Fyysikkojen mukaan on. Onko sinulla jokin jumalainen salattu tietolähde?
Vain oma pelottavan järkevä mieli ja sen päättelykyky.
- vihvilähänvoi
dee- kirjoitti:
Vain oma pelottavan järkevä mieli ja sen päättelykyky.
Metsään meni päättelysi. Megalomaaninen mielesi kyllä on.
- älä jätkä hämää
dee- kirjoitti:
Vain oma pelottavan järkevä mieli ja sen päättelykyky.
Tunnusta pois että pikku-ukot sen sinulle kertoivat kun edellinen pullo tyhjeni.
- just !
>
Jaaha ? No, sitten varmasti esittelet tuon "mallin" ja osoitat, että kaikki havainnot sopivat ko. "malliin". Muutenhan tuo on tyhjänpäiväistä luulottelua, josta ei todellakaan tarvitse samasta asiasta täällä kirjoittaa useita aloituksia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Moikka rakas
Oon miettinyt meidän välistä yhteyttä viime aikoina. En ihan osaa pukea sanoiksi, mitä kaikkea tunnen, mutta halusin vaa6315440Mitä tapahtunut
Poliiseja monta autoa+panssariauto Porista kpäähän päin tänään klo n.20 kuka hurjistunut ?283489HS: Kuka vielä uskaltaa mennä sairaalan ensiapuun?
https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011212025.html Tässä on hyvin ajankohtainen mielipidekirjoitus koskien Malmin sairaa2712433- 1281763
Ökyrikas Kurkilahti mussuttaa veroistaan
Pakeni aikoinaan veroja Portugaliin mutta joutui palaamaan takaisin kun Suomi teki verotussopimuksen Portugalin kanssa.1281474Yhdysvalloissa työllisyys paranee, Suomessa työttömyys kasvaa, missä vika?
Miten tämä on mahdollista että 177 000 uutta työllistä tuli USAssa yhdessä kuukaudessa, vaikka Trump on ruorissa? Orpon3771426Jos tämän vaan sulkee ja avaa 5 vuoden päästä
Täällä on luultavasti edelleen näitä ihan samoja juttuja. On kuin kauniit ja rohkeat samat jutut junnaa. Heips. 👋🏻 E101223- 131143
Onko PS kaaoksessa?
Kuinka pahasti kulissit heiluu? Tulenarka aihe? Kyllähän vaalitappio toisensa jälkeen on vakava paikka, mutta jospa P76942- 115905