Onko jollakin hyvää kevyttä reseptiä vaikkapa suklaa(kaakao) moussen tekoon? Mitä voisi syödä iha jälkkärinä tai laittaa vaikka kakun päälle..
Vastaukset 1
- ei sokeria - hyvää
2 dl maitoa tai kookosmaitoa tai sekoistusta
hermesetasjauhetta maun mukaan ( n. 2 rkl)
kananmunan keltuainen
2 reilua ruokalusikallista kaakaojauhetta ( ei sokeroitua vaan esim. VanHoute)
2 liivatelehteä ( liotetaan ennen käyttöä kylmässä veseddä noin 5-10 min)
laita maito ja keltuainen kattilaan, vispaa hyvin, kuumenna hitaasti, vispaile ahkerasti.
Lisää kaakao ja makeutus - vispaa taasen ja kuumenna.
Lisää kuumaan liemeen liivakot, joista puristit liiat vedet pois - vatkaa ja jätä jäähtymään.
KUOHKEUTTA saa lisää, jos vispaa jo vaähän jäähtyneen seoksen vielä kertaalleen.
TÄYSIN hyytynyt mousse on noin 2 - 4 tuntia jääkaapissa oltuaan. Kakkuun sen voi kyllä lisätä jo kun "näyttää" vähän hyytyneen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa
Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja2831150Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?
Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "2811027Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä
Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔49920- 106889
- 100829
- 73818
- 108692
- 64578
Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"
Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh2561Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"
Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh11498