Tuplajuustojen suosio??

Mikä ihme?

Kävin tässä eräänä päivänä ruokatunnilla syömässä mäkkärillä. Puolenpäivän aikaan paikka oli täynnä nuoria ja jokainen tilasi siirinpiirtein pelkkiä tuplajuustoja useamman kappaleen.

Mieleen palasi oma nuoruus ja opiskeluaika. Jo tuolloin ihmettelin samaa. " joo kokis ja 9 tuplajuustoo ilman sipulia" oli monen teinin tilaus jos silloin ja näyttää olevan vieläkin.

Onko ne jotenkin katu-uskottavia vai mikä niissä on? Joskus olen sen tuplajuuston itsekin syönyt, eikä se kovin suuri makuelämys ollut. Vaikka mäkkärin mätöt ei muutenkaan mitään hyviä ole, niin tuplajuusto muistutti lähinnä sitä saarioisten kuivaa mikrohampparia.

Onko tämä tuplajuuston suosio vain jotain mitä tälläinen kolmekymppinen ei tajua vai onko ne muka oikeasti niin hyviä?

9

980

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vähä tätä fabuu

      se o skruudannu 10summerii mackis ja ei oo skagannu bamlaa jengille et mikä niis tuplacheessissä on nii goodii, et täytyy oolveis vetää keko niitä. Tuplacheessin salaisuus o kato fyrkka ja energy & maku ja zaissi, iisii mättöö, helppo ja fäästi vetää.

      Hei fabu, katu-uskottavuus on nyt iha out, ollu jo 5 summerii sit. Sit hei viel, et jos sä et diggaa mäkist ni ei sinne oo pakko mennä, mee vaik sivaa tai johki mist sä diggaat.

      Arskaa matsisti koko göörille & kesä chillaten:)

    • katu-uskottavampaa

      vetää
      2kpl 2e tuplajuustoa = 4e
      vai
      4kpl 1e juustoja = 4e?

      • syö

        4 hampparii, normit 2 xD tuplat on hyvii siin mutamassa promillessa jotenki nii rasvasii ja suolasii gräyh


      • tomaatti takaisin

        totta, kun sen noin sanoo,

        mikä vika siis McJuniorissa? eikö tomaatti kelpaa


    • toinen ihmettelijä

      Mielenkiintoinen huomio, Mikä ihme?. Olen monesti miettinyt samaa asiaa kun monet kaverit (nuoret aikuiset) vetävät noita juustihamppareita lähes pelkästään, ja on vetäny lapsesta saakka. Itsekään en hirveästi mäkkärin ruoista välitä, mutta sillon harvoin kun tulee käytyä niin syön kyllä aina mieluummin jonkun big macin tai mieluiten jonkun "uutuuden" tai kamppanjaburgerin, mikä sisältää enemmän erilaista täytettä ja joskus jotakin erikoista jopa. Yksinkertaisesti siksi että on niin paljon maukkaampaa mielestäni, verrattuna tylsään ei juuri mitään sisältävään juustohamppariin. Useat tutut kuitenkin noita vetävät enkä itsekään ole saanut siihen muuta selitystä, kun että on hyvää. No.. makuasioita sitten vissiin.. Yksi syy on varmasti se että monille se on se tuttu ja turvallinen. Porukka kun tahtoo olla niin hemmetin nirsoa ruoan suhteen.

      • tuplaa tuplaa

        juustohampurilainen voittaa aina mennen tullen tavallisen hampurilaisen, mutta miksi tuplajuusto peittoaisi McJuniorin, en ymmärrä, tuote on aivan erilainen


    • McJunior takaisin!

      sanovat jotkut, ei mitään hyvää, verrattuna Mc Junioriin, jossa oli myös tomaattiviipale.

      Joukolla vaatimaan Mc Junior takaisin!
      Tai kumpikin.
      Miksei kumpikin mahdu samaan myyntiin. Eikö riitä myyntiurat siinä valmiiden osastolla.

    • ei ymmärrä ei

      muistaakseni ei ja se on todella huono asia

      • junnuhamppari

        on ateriana ja hampparit vaihtelee kamppanjoiden mukaan.. eli välil junnuja ja välil, just nyt oli tupla. aina ne junnut takasin tulee.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      297
      1233
    2. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      308
      1166
    3. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      50
      958
    4. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      87
      924
    5. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      106
      899
    6. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      101
      879
    7. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      742
    8. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      13
      604
    9. Miten vaikuttaa

      Jos kaivatustasi on moni muukin kiinnostunut?
      Ikävä
      64
      588
    10. Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"

      Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh
      Suomalaiset julkkikset
      3
      577
    Aihe