Microsoftin ohjattu kuvien siirto?

kuwailija

Huono otsikko, sori. Asiaan:
Miten saan kansion asetuksen (?) sellaiseksi, että kun liitän digikameran piuhalla koneeseen, niin keskelle näyttöä tulee "Mitä haluat tehdä?" kysymys ja sieltä voin valita kohdan joka meni jotenkin näin: "Käytä Microsoftin ohjattua kuvien siirto-ohjelmaa"? (vähän samanlainen kuin jos lykkään tavis-usb-tikun asemaan ja siitä taas saa valita että haluanko avata ja tarkastella tietoja vai haluanko toistaa musiikin automaattisesti vai enkö tee mitään). Sitten saan valita kuvajoukolle nimen, etsiä resurssienhallinnasta kansion jonne ne haluat ja laittaa vielä ruksin "poista kuvat laitteesta siirron jälkeen".

Jostain kumman syystä tuo on kadonnut ja yhtäkkiä alkoi tulemaan sellainen valikko näytön oikeaan alareunaan, että se yritti aina ladata kuvia edelliseen kansioonsa ja nimesi kuvat jotenkin hassusti. Jouduin joka kerta muuttamaan kohdekansiota yms ja aina näiden muutosten jälkeen sen siirtotyökalun piti käynnistyä uudelleen. Se oli niin rasittavaa, että yritin asetuksista ottaa kaikki tuohon viittaavat pois, taisin sitten mennä ruksimaan jotain väärin, kun nyt ei aukene yhtään mitään valikkoa!

Tietysti saan kuvat siirrettyä kun avaan kameran aivan kuin uuden aseman ja kopioin ne sieltä haluamaani kansioon. Silti haluaisin takaisin tuon ensin kuvailemani tavan. Enpä tajua miten sen saan takaisin, osaatteko neuvoa?

Käyttis on win7 ja kamera Sony digijärkkäri tai Canon digipokkari.

1

125

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • asentanut kamerani mukana tulleen softan ja kun siirrän suoraan kamerasta usbin kautta niin menee kansiot siististi päivänmäärittäin ja silleen. tuota mikkiksen siirtoa olen käyttänyt tasan kerran (ja silloinkin vahingossa ) joten siitä en osaa neuvoa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Uskaltaako tässä luottaa siihen että

      Ehkä rakastetaan toisiamme?
      Ikävä
      101
      1001
    2. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      54
      918
    3. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      61
      820
    4. Miehen ja naisen ystävyys

      Mitä järkeä on miehen ja naisen ystävyydessä jos toinen ajattelee toisesta enemmän= on rakastunut ja toivoo yhdessä oloa
      Ikävä
      142
      751
    5. Pidätkö itseäsi varattuna

      Kaivatullesi?
      Ikävä
      65
      685
    6. 78
      541
    7. Pyydetään tiedonantoa "hyvinvointitalo"-hankkeen nykytilanteesta

      ja aikataulusta. Odotetaanko uutta hallinto-oikeuden päätöstä. Hallinto-oikeushan antoi teknisenlautakunnan lupajaosto
      Pyhäjärvi
      88
      519
    8. Mitähän meinaat

      Vai meinaatko mitään kohtaamisen suhteen?
      Ikävä
      39
      508
    9. Oletko hyljännyt minut mies?

      Toivottavasti et. 🥺🥺🥺🥺🥺
      Ikävä
      40
      506
    10. Naisten top-5 red flagit

      1. Feminismi: kertoo keskenkasvuisuudesta, välttää vastuuta tekemällä miehistä kestosyyllisen kaikkeen 2. Ylipaino: kiel
      Ikävä
      100
      504
    Aihe