Onko IPCC:n playstation-tiede onnistunut ennustamaan jotain oikein, esim. merenpinnan tai lämmönnousua? Käsittääkseni ei ole yhtään onnistunutta ennustusta ole nähty, Orimattilan sammakkoista säätä ennustavan ukonkin osumaprosentti on olla moninkertainen IPCC:hen nähden.
Mikä voisi olla syy? Sammakot pesevät playstation-tieteen? Pitäisikö IPCC:n hankkia orimattilalaisia sammakoita, jotta tuo AGW:n vaikutusten ennustaminen osuisi edes 50% luokkaan?
Mikä voisi olla syy? Sammakot pesevät playstation-tieteen? Pitäisikö IPCC:n hankkia orimattilalaisia sammakoita, jotta tuo AGW:n vaikutusten ennustaminen osuisi edes 50% luokkaan?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Niin, IPCC:n ennuste esimerkiksi arktisen merijään vähenemisestä on mennyt pahasti pieleen, jään määrä on vähentynyt selkeästi ennusteita enemmän:
http://www.skepticalscience.com/images/Arctic_models_obs.gif
Melkein samoin on käynyt merenpinnan nousun kanssa, nousu on aivan ennusteiden ylärajoilla:
http://www.skepticalscience.com/images/SLR_models_obs.gif
Eiköhän nuo molemmat korjata IPCC:n seuraavassa raportissa.
HAHAHAHAHAHA-HOHOHOHOHOHOO!!!! "Skeptical science"..? Et vittu voi olla tosissasi..? Linkitä nyt jollekin muulle sivulle, kuin jonkin CP-vammaisen kreationistin huuhaa-blogiin.
Ja mitä noihin IPCC:n jääennustuksiin tulee, ei se Himalaja sulanutkaan kymmenessä vuodessa. Eikä oikeastaan yksikään ennuste ole mennyt oikein: http://pgosselin.wordpress.com/2010/05/20/gate-blowup-come-on-in-gate-lovers/
Pelin tilanne: Orimattilan sammakot vs playstation-"tiede", 100-0
RAH RAH!!!
Taidat olla vähän yksinkertainen. IPCC:n ennusteet voit tarkistaa IPCC:n sivuilta. Havaitun jään määrän vähenemisen ja merenpinnan nousun voit tarkistaa niitä havainnoivien tutkimuslaitosten sivuilta.
IPCC:n ja muiden AGW uskonnon ennustuksia päivitellään sitä mukaa kun ne osoittautuvat paskapuheiksi. Jos näitä ennustuksia lähdetään seuraamaan tuolta 80-luvulta, niin jokainen on mennyt päin metsiä ihan järjestään. Mikään lämpenemisen ennuste ei ole pitänyt paikkaansa, mikään merenpinnan kohoaminen ei ole osunut oikeaan jne. Sitten AGW uskovaiset jälkikäteen korjailevat niitä ja inttävät että tätä me tarkotettiin sillon 89 kun me sanottiin että vuonna 2000 on niin kuumaa että ulkona palaa ilman asbestikaapua. Pistää ihan naurattamaan tosissaan.
Enemmistö tiedemiehistä on 1970-luvulla ja sen jälkeen ennustanut ilmaston lämpenevän, ja niin on tapahtunut. Tuo sinun pellen loputon hörhöily ei muuta sitä miksikään.