Kuolleesta eläimestä tehty pötkylä

grillerimestari

Hei! Minua on pitkään askarruttanut tämä ja nyt uskaltaudun kysymään tätä anonyymisti ruokapalstalla. Eli tilanne on se, että joka juhannus sukulaisperhe tuo suvun mökille kotitekoisia, luonnonsuoleen valmistettuja makkaroita, joita kohteliaisuudesta täytyy syödä. Itseäni kuitenkin vähän hirvittää tuo luonnonsuoli ja ajatus siitä, että eläin on aikoinaan ulostanut sen läpi. Onko mahdollista, että suoleen jäisi pieni määrä ulostetta kunnon pesusta huolimatta? Sukulaisperseen tädin näkö ja sorminäppäryys on heikentynyt, joten hänkään ei välttämättä huomaa, vaikka suoleen jäisi epäpuhtautta. Tähän asti on kuitenkin makkarat pureskeltu kiltisti loppuun ja kehuttu ja hyviähän ne ovat, mutta kuitenkin tämä hygieenisyysasia epäilyttää. Lieneekö kotona tehty makkara muutenkaan niin hygieenistä?

Anteeksi, että tein keskustelun ei niin elävästä ruuasta, mutta nyt on vähän kiire, niin postaan monelle palstalle, että vastaus tulee äkimmin. Elävä se sika on joskus ollut. Syökää kaikki makkaraa! Iloista juhannusta!

3

574

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kuikelo*

      Jo ajatus siitä,että suolen läpi on mennyt ulostetta,saisi ainakin minut jättämään kyseisen ruokalajin syömättä.Silläkin uhalla,ett ruoanvalmistaja nokkaantuu.

      • Omeletti

        Kuvittelehan että nuo munat ovat putkahtaneet ulos samasta reiästä josta kana paskoo!


    • kumminkaan

      se "mummos2 on itte se sian suolistanut - eikähän ne oo kaupan suolia ja niin monessa "lipeässä" liotettu, jotta on paskaa ihan varmasti vähemmän kun sun varpaanväleissä.

      LIHA ON IHANAA ja PARASTA TAPETTUNA ja vähän VERISENÄ!!!!!!!!!!!!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      112
      1639
    2. 105
      1185
    3. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      138
      1071
    4. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      49
      969
    5. Miten pääsee ujon naisen pään sisään?

      Siis tosi tosi tosi ujon...
      Ikävä
      128
      857
    6. Keitä oli kunnanjohtajan erottajat?

      Kouluja ei ole varaa ylläpitää mutta johtajasopimukseen palaa 100000 euroa ja uuden johtajan hakuprosessi maksaa kymmeni
      Ilmajoki
      50
      854
    7. Atte Harjanne usuttaa eläkeläisvihaan

      Karmeeta kuultavaa aamun uutislähetyksessä, kun Atte Harjanne, tunnettu eläkeläisvihaaja, suitsii sukupolvien välistä v
      Maailman menoa
      240
      838
    8. Helsingin Mäntymäki muuttui Kultajuhlan jälkeen kaatopaikaksi.

      Mitä se kertoo jääkiokosta ja lätkäfaneista? Saikkua huomenna huusi fani yöllä?
      Maailman menoa
      70
      745
    9. Pridekulkue kiellettävä?

      Näin täällä suoraan vaaditaan. Perusteina mitä mielikuvituksellisimmat tarinat. No, miksi ihmeessä kukaan ei ole samalla
      Luterilaisuus
      178
      719
    10. Mä oon tyytyväinen, että ei ole enää tunteita.

      Samalla tajusin, että sun kohdalla tykkäsin enemmän niistä tunteista kuin sinusta persoonana. Halusin väkisin nähdä sinu
      Ikävä
      55
      699
    Aihe