Hei! Minua on pitkään askarruttanut tämä ja nyt uskaltaudun kysymään tätä anonyymisti ruokapalstalla. Eli tilanne on se, että joka juhannus sukulaisperhe tuo suvun mökille kotitekoisia, luonnonsuoleen valmistettuja makkaroita, joita kohteliaisuudesta täytyy syödä. Itseäni kuitenkin vähän hirvittää tuo luonnonsuoli ja ajatus siitä, että eläin on aikoinaan ulostanut sen läpi. Onko mahdollista, että suoleen jäisi pieni määrä ulostetta kunnon pesusta huolimatta? Sukulaisperseen tädin näkö ja sorminäppäryys on heikentynyt, joten hänkään ei välttämättä huomaa, vaikka suoleen jäisi epäpuhtautta. Tähän asti on kuitenkin makkarat pureskeltu kiltisti loppuun ja kehuttu ja hyviähän ne ovat, mutta kuitenkin tämä hygieenisyysasia epäilyttää. Lieneekö kotona tehty makkara muutenkaan niin hygieenistä?
Anteeksi, että tein keskustelun ei niin elävästä ruuasta, mutta nyt on vähän kiire, niin postaan monelle palstalle, että vastaus tulee äkimmin. Elävä se sika on joskus ollut. Syökää kaikki makkaraa! Iloista juhannusta!
Kuolleesta eläimestä tehty pötkylä
grillerimestari
3
570
Vastaukset
- kuikelo*
Jo ajatus siitä,että suolen läpi on mennyt ulostetta,saisi ainakin minut jättämään kyseisen ruokalajin syömättä.Silläkin uhalla,ett ruoanvalmistaja nokkaantuu.
- Omeletti
Kuvittelehan että nuo munat ovat putkahtaneet ulos samasta reiästä josta kana paskoo!
- kumminkaan
se "mummos2 on itte se sian suolistanut - eikähän ne oo kaupan suolia ja niin monessa "lipeässä" liotettu, jotta on paskaa ihan varmasti vähemmän kun sun varpaanväleissä.
LIHA ON IHANAA ja PARASTA TAPETTUNA ja vähän VERISENÄ!!!!!!!!!!!!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552540Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482377Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021072- 64891
- 65829
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274717Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18717Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85700Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait203680Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22658