Muinaisista

martJP

uskonnoista ja uskomuksista. Otetaanpa vaikka tämä "ihmeellinen Liitonarkki" käsittelyyn. Muinaisina aikoina, kuten nykyisinkin, oli tapana tehdä erilaisia liittoja ja sopimuksia eri ihmisryhmien ja jopa valtioiden kesken. Ja miksipä ei, jumalien kanssakin. Juutalaisilla tämä liitonarkki-nimike esiintyy Sohar-kirjassa "Päivien alkuisä" otsikon alla. Tämä päivien alkuisä taas on juutalaisille yhtä kuin jumala itse. Raamatun mukaan ko. arkki/arkku rakennettiin 40 vuoden erämaataipaleelle lähtiessä. Voisi ehkä ajatella, että juutalaisuus uskontona kehittyi varsinaisesti tällä vaelluksella. Myöhemmin näihin uskomuksiin lisättiin erilaisia tarinoita, joita oli opittu toisilta kansoilta. Kyseessähän oli suhteellisen yksinkertainen paimentolaisporukka.
Jo siihen aikaan vallinneessa markkinataloudessa, oli "kansainvälisesti" sovittu vuodenkierron jakamisesta pienempiin osiin, viikkoihin, kuunkiertoihin ja päiviin. Markkinapäivien merkitys ohitti muutamilla kauppiaskansoilla jopa uskonnollisten päivien merkityksen. - Juutalaiset eivät vielä Egyptistä lähtiessään olleet mikään kauppakansa, vasta myöhemmin, ehkä Salomonin aikoina, he oppivat naapuriltaan foinikialaisilta kaupankäynnin merkityksen. Heimot ja kansat tekivät keskenään liittoja ja sopimuksia erilaisista asioista. Suomessakin on runsaasti liitto-alkuisia ja -loppuisia paikannimiä, joissa kylät ja heimot ovat tehneet erilaisia sopimuksia alueiden käytöstä yms.
Paikalliset väestöt näkivät päiväntasausten ym. merkittävien päivien jne. hetken ympärillään olevista maa- ym. merkeistä. (ei esim. tarvinnut rakentaa "stonehengejä" näiden asioiden toteamiseen, kuten meille on uskoteltu ns. tiedeyhteisöjen suunnalta). Martti Haavio kertoo kuinka taloissa oli arkku, johon sadonkorjuujuhlan aikana teurastetusta lampaasta, härästä tms. erotettiin 52 luuta, ja aina 7 päivän (kuunvaiheen) jälkeen arkusta poistettiin yksi luukappale. kun arkku 52 viikon jälkeen tyhjeni, vietettiin taas elonkorjuujuhlaa. Se oli todennäköisesti helpoin tapa tavalliselle ihmiselle seurata vuodenkulkua. - Nämä "arkut" olivat usein talon tärkeimpiä esineitä. Vielä nykyisinkin korurasiat jatkavat tätä perinnettä.
Erämaavaelluksella, jossa ei voinut seurata maamerkkeihin perustuvaa vuodenkulkua, oli mukana samanlainen luuarkku. Ja tietenkin papit keksivät tehdä tästäkin asiasta jotain yliluonnollista. Arkku sijoitettiin "ilmestysmajaan", jonne ei ollut muilla pääsyä kuin pienellä pappisjoukolla. Myöhemmin tästä ko. luuarkusta ovat muutamat heikkopäät keksineet jos minkinlaista uskomatonta tarinaa. Arkku oli muuten samanlainen ulkomitoiltaan, kuin alueella yleisesti ihmisluiden hautaamiseenkin käytetyt puu- ja kiviarkut.

4

592

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Annan sinulle neuvon

      VOU!

      Tuota ei jaksa kovin moni lukea! Suosittelisin hiukan tiivistämään.

      Älä ota tätä loukkauksena vaan kaverin neuvona.

      • martJP

        en ota, -vaikka tarjottaisiin.


    • Butt fuck

      Ei ole mitään todisteita että juutalaiset olisivat olleet orjina egyptissä.

      • martJP

        epäillytkin, että Raamatun kirjoitukset ovat täyttä huu-haata. Yritinkin vain selvittää tämän yhden huuhaan alkuperää.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 96
      1589
    2. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      74
      1394
    3. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      50
      1317
    4. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      1208
    5. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      53
      1196
    6. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      9
      955
    7. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      36
      817
    8. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      60
      761
    9. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      754
    10. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      725
    Aihe