Piparminttupastillit vegaanisia?

Treau16

Eli siis, Ostin tänään R-kioskilta juhannuksen kunniaksi vähän popsittavaa (of topicina; muut kaupat jo kiinni) ja vegaani olen siis ollut muutamia vuosia. Normaalisti en syö karkkeja, muutaman kerran vuodessa lakritsia, mutta muuten en. Nyt kuitenkin ajattelin ihan verenpainetta ajatellen, ja vaihtelun vuoksi ostaa jotain muuta karkkia, kuin lakua. Ostin viattoman oloisen sinisen pussin tekstillä "Perinteinen piparminttu pastilli". Valmistaja CandyWell Oy, ja ainesosina; Sokeri, siirappi magnesiumstearaatti ja piparminttuöljy. Varsinkin uo magnesiumstearaatti ottaa korvaan. Yritin googlettaa, mutta vanhoista keskusteluista sai vain ristiriitaista tietoa.

Onko nämä karkit siis vegaanisia? Uskaltaako syödä?

5

747

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ......

      Jos olet jo karkit ostanut, niin ihan sama, syötkö vai jätätkö syömättä. Herkuttelehan kerrankin!

      • treau16

        Olen aika orjallisesti noudattanut kaikkia vegaanin rajoituksia, ehkä jopa liiankin. mutta, ehkä tänään. Ei muisteta pahalla, mikäli joku eläin on tän pussin puolesta uhrautunut.
        Tulevaisuuden varalle, jos joku tietää, kertokaahan :)


    • koskaan mitään

      koska muutut siniseksi, kasvatat sarvet ja hännän ja elimistösi on loppuun asti pilalla.
      hyi, hyi, itse ostit ja vieläpä menit syömään sitä karkkia.
      äkkiä siitä lähimpään kirkkoon synnintunnustukselle , hopi hopi ja muista mainita
      kaikki nuo seikat mitä tässäkin.
      sitten ota yhteyttä maahaatuojaan että elämäsi on tuhottu ja valita kunnolla asiasta.

      voi kauheeta !

    • magnesiumstearaatti

      jos ihan varma haluat olla, niin sinun pitäisi kysyä valmistajalta, että mistä heidän magnesiumstearaattinsa on peräisin. Se voi olla peräisin naudan ruhosta, mutta mitä todennäköisemmin se nykyään on tehty palmuöljystä.
      Se, uskallatko syödä, ei ole kiinni "vegaanien säännöistä" vaan omasta itsestäsi eli haluatko välttää mahdollisesti eläinperäisiä aineita vai et. Itse pyrin niitä välttämään, mutta joskus kun ei ole muuta vaihtoehtoa tarjolla saatan ottaa riskin.

    • pastilleista

      Antisankari-sivuston ylläpitäjällä on kattavat lista vegaanisista karkeista:

      http://vegaani.antisankari.net/pastillit.php

      Siellä ei tuota tuotetta ole, joten se ei ole vegaaninen tai ylläpitäjä ei ole selvittänyt asiaa. Voisit ottaa yhteyttä ylläpitäjään sivun palaute-linkin kautta esim. ja kysyä, onko hän tutkinut asiaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      171
      3498
    2. Tekisi niin mieli laittaa sulle viestiä

      En vaan ole varma ollaanko siihen vielä valmiita, vaikka halua löytyykin täältä suunnalta, ja ikävää, ja kaikkea muuta m
      Ikävä
      85
      1516
    3. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      25
      1259
    4. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      158
      1222
    5. Pitääkö penkeillä hypätä Martina?

      Eivätkö puistonpenkit ole istumista varten.Ei niitä kannata liata hyppäämällä koskaa likaantuvat eikä siellä kukaan niit
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      978
    6. Kerropa ESA miten kävi tuomioiden

      Osaako ESA kertoa miten haukkumasi kunnanhallituksen kävi.
      Puolanka
      35
      971
    7. Erika Vikman diskattiin, tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek https://www.rumba.fi/uut
      Maailman menoa
      16
      953
    8. Kuinka kauan

      Olet ollut kaivattuusi ihastunut/rakastunut? Tajusitko tunteesi heti, vai syventyivätkö ne hitaasti?
      Ikävä
      57
      832
    9. Maikkarin tentti: Orpo jälleen rauhallinen ja erittäin hyvä, myös Purra oli hyvä

      Lindtman ja Kaikkonen oli kohtalaisia, sen sijaan punavihreät Koskela ja Virta olivat taas heikkoja. Ja vastustavat jalk
      Maailman menoa
      91
      788
    10. Se olisi ihan

      Napinpainalluksen päässä. Ei vaatisi paljon
      Ikävä
      62
      745
    Aihe