Käytännön LVI-kysymys

Viime talven pakkasilla loppui kylppärin lattialämmitys. Huoltomiehet kävivät paikalla ja sanoivat, että anturi on varmaan rikki ja sen korjaamiseksi pitäisi särkeä koko lattialaatoitus. Funtsin, että siirretään sitten kesään, eiköhän pakkaset hellitä kuitenkin ja varpaita ei palele enää vessassa ja kylvyssä.

Nyt jussina valittelin ongelmaa velipojalle, joka on rakennusinsinööri. Hän kertoi, että sen anturin saa pois ihan putkesta vetämällä. LIsäsi vielä, että yleisemmin vika on boxissa, eikä anturissa.

Kusettiko huoltofirma? Mikä ton homman ratkaisu on? Onko se anturi jotenkin juutattu laattoihin, tms.?
153244
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

on oikein tehty lattialämmitys niin anturin pitäisi saada vaihdettua rikkomatta lattiaa. Eikö veljesi voisi käydä katsomassa?

Äänestä

Kyllä sen anturin saa vaihdettua helposti lattiaa särkemättä. Kokemusta on...

Äänestä
  • Sori martta0 tuli laitettua miinusta vahingossa. Näin on marjat, anturi pitäisi olla vedetty putkeen, putken valun puoleinen pää tilkitty ja putki valuun, jotta anturin voi jälkikäteen vaihtaa ilman vaivoja.

    Äänestä

Kun huoltomiehet sanovat, että vika on "varmaan" jossakin, aja ne ulos ja soita paikalle uudet yrittäjät.

Äänestä
  • 1. tietämättömiä 2. laiskoja.
    Huoltoyhtiön johtaja / omistaja on yleensä osaava, mutta nämä tietämättömät työntekijät eivät vaivaudu viemään edes viestiä työnantajalleen asioiden korjaamiseksi.
    Huoltoyhtiön johtajaan tai isännöitsijään kannattaa ottaa yhteyttä.

    Äänestä

No monet näistä "korjaajista" on sellaisia että ne vaihtaa vain eri osia kunnes vika korjaantuu tai jos menee "liian kalliiksi" niin sitten he myyvät uuden. Todellista syytä ei kovin moni ala etsiä vaan käyttävät kokemusta tai "intuitiota" kertomaan missä vika on.

Kävikö ne huoltomiehet edes tarkistamassa mitään? Vaikkapa mittaamassa ihan vaan perus monitoimimittarilla että kontrolliboksissa menee virtaa? Kai siellä joku sulakekin jossain kohtaa on?

Mitään jostain tietävä korjaaja analysoisi ensin ongelman. Se joka haluaa paljon rahaa kertoo että koko systeemi on paskana ja sun tarvii hankkia uusi...

Äänestä

Valitettavasti kaikenlaista tapahtuu, asioista kannattaa olla perilla. Tuonhan kai voitte tehda itsekin, ja toivottavasti teilla on jatkossa parempi onni. http://mattiviikate.newsvine.com/

Äänestä
  • Jos anturi on valettu kiinni eli väärin tehty niin rikkomiseksihan se menee

    Äänestä

Meillä sähkömiehellä oli mittari jolla mittaili ja totesi että mitään vikaa ei ole. Vaihtoi boxin varmuudeksi. Pakkasta oli silloin -30 ja tais vaan tuntua kylmältä. Annoin vaihtaa boxin ja maksoin laskun. Ammattimies.

Äänestä
  • jos anturi on mennyt rikki niin on erittäin todennäköistä että kaapeli on kärähtänyt

    Äänestä

  • peksuperkule kirjoitti:

    jos anturi on mennyt rikki niin on erittäin todennäköistä että kaapeli on kärähtänyt

    Ota "boxin" ohje käteen. Kato mikä ohmiarvo pitäis olla anturissa kun se on kunnossa. Yleismittari riittänee. Johdot irti "boxista" ja mittailemaan. Jos anturi on rikki, vaihda se. Jos sitä ei saa lattiasta pois, laita uus anturi. Uuden anturin sijaintiin en ota kantaa, koska sen pitäis olla tietyn etäisyyden päässä lämmityskaapelista ja sen saaminen siihen voi olla vaikeaa, mutta ei missään nimessä kannata koko lattiaa hajottaa tämmösen pienen vian takia. "Boxi" vika selvinee myös yleismittarilla.

    Äänestä

tietämättömyyttä,tai muutenvaan urpoi

Äänestä
  • Ekaks sen boxin nimi on TERMOSTAATTI. Anturi on putkessa jotta sen saa vaihdettua myöhemmin jos ei ole ota yhteyttä siihen joka sen on tehny ja pyydä työ takuusen

    Äänestä

voi olla:
-talvi oli kylmä; lämmitysteho ei vain riitä, vaikka anturia vaihtaisi
-anturia ei ole säädetty tarkasti (säädöllä voidaan vaikuttaa, rasian sisällä on usein paljon erilaisia säätömahdollisuuksia, rasialle tuleva lämpötilasignaali riippuu anturin sijoituksesta ym., jotka voivat vaihdella ja siksi rasioita voidaan ja usein pitää säätää ensiasennuksen jälkeen)
-anturi rikki

Anturi voi olla putkessa, jolloin valua ei tarvitse rikkoa, tai betonissa, jolloin tarvitsee

Tarvitsetteko oikeasti lattialämmitystä; se nimittäin maksaa paljon energiakustannuksina, ja etenkin, jos joudutte särkemään vesieristykset. Kannattaa silloin odottaa, kunnes kylpyhuone uusitaan muutenkin. 20 sekuntia tulikuumaa vettä suihkusta lattiaan ennen sinne menoa - siinä on riittävä lattian lämmitys, muu on fiinistelyä!

Äänestä
  • Kiitos kaikille vastauksista! Asian hoitaminen kesti n. 10 minuuttia ja huoltofirman vaihto on harkinnassa.

    Kyllä lattialämmittys on tarpeen tässä tapauksessa. Lattialämmitys on alkuperäisessä rakennussuunnitelmassa, mutta rakennutaja tai rakentaja "unohti" sen. Viittä vaille oikeudenkäyntiä Hakan konkurssipesä(/Valtion vakuusrahasto) repi taloyhtiön 29:n kylpyhuoneen ja saunan lattiat auki ja asensi lattialämmityksen. Samalla onneksi paljastui myös kosteusvaurioita, jotka korjattiin uusien eristystä.

    Kylpyhuoneen ainoana lämmönlähteenä oli minipatteri 1,5 metrin korkeudella seinällä, suoraan poistoilmaventiilin alla, ja mahdollisimman kaukana suihkutilasta. Varsinainen suunnittelun kukkanen! Kahden talvikuukauden päivittäisen seurannan tuloksena ilmeni, että lattialaämpötila ja ja ilmalämpötila keskellä kylpyhuonetta riippuivat lineaarisesti ulkolämpötilasta.

    Kyllähän rakentaja lopulta myönsi virheen, mutta yritti ketkutella viimeisen asti. Tarjottiin mm. kapeaa kuumavesipatteria lattianrajaan, mutta niihin ei vesiverkon paineet (onneksi) riittäneet.

    Että sellaista energintuhlausta täällä. Mukavaa kesää, ei tarvtse lattialämmitystä juuri nyt ;-)!

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Ihan Blondi kirjoitti:

Viime talven pakkasilla loppui kylppärin lattialämmitys. Huoltomiehet kävivät paikalla ja sanoivat, että anturi on varmaan rikki ja sen korjaamiseksi pitäisi särkeä koko lattialaatoitus. Funtsin, että siirretään sitten kesään, eiköhän pakkaset hellitä kuitenkin ja varpaita ei palele enää vessassa ja kylvyssä.

Nyt jussina valittelin ongelmaa velipojalle, joka on rakennusinsinööri. Hän kertoi, että sen anturin saa pois ihan putkesta vetämällä. LIsäsi vielä, että yleisemmin vika on boxissa, eikä anturissa.

Kusettiko huoltofirma? Mikä ton homman ratkaisu on? Onko se anturi jotenkin juutattu laattoihin, tms.?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu