http://www.myforecast.com/bin/expanded_forecast_15day.m?city=62073&metric=true
Ensin 37 astetta, sitten 35 astetta, mutta 35 asteen päivänä tuo tuntuu 52 asteelta. Taitaa mennä Suomen lämpöennätys uusiksi. Mitenköhän tuollaisista ilmoista selvitään?
Ensin 37 astetta, sitten 35 astetta, mutta 35 asteen päivänä tuo tuntuu 52 asteelta. Taitaa mennä Suomen lämpöennätys uusiksi. Mitenköhän tuollaisista ilmoista selvitään?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Tajuat sä kait et tuohon päivään mennessä on moneen kertaan sääennusteet vaihtuneet
Onneksi kerkii säät muuttua 10 päivän sisällä, sillä tuo 34°C on jo aivan liikaa.
http://saa.fi.msn.com/tenday.aspx?wealocations=wc:FIXX0014&q=Porvoo, Etelä-Suomi forecast:tenday
Kerkii säät muuttua ja muutenkin tuo My Forecast aina ennustaa suomen säät väärin.
on enää 15 astetta ,niin muuttuu suomen säät. ei enää eletä 30 luvulla jolloin 30C oli viikkokaupalla
...ennustettiin vuosisadan ennätyshelteitä, mutta tosi säätila kääntyikin kaatosateeksi. Sikäli onneksi, että silloin hikoilin muutekin intin kenttäharmaissa, vielä semmoisessa hommassa missä ei auttanut nappia avata. Joku kapiainen olisi kuitenkin heti räksyttänyt: "Oletteko imettäjä, kun teillä on nappi auki?"
Silloisessa ATK-tekniikassa elettiin vielä vuotta Pahvi & Reikä.
Jostain tarttui äskettäin korvaan uutinen, että viimeisen vuosikymmenen aikana on 5 päivän (?) sääennusteissa päästy 65% tarkkuudessa 85%:iin, kun tietokoneiden kapasiteetti on noussut tuhatkertaiseksi.
Tämmöiset lämpöaallot johtavat usein hyvin labiiliin säätilaan, jossa koko tilanne on ylihuomenna arvioitava uudestaan.