Ne harvat tällä palstalla joilla on hiukankin todellisuudentajua, näkevät siitä että vaalien jälkeen alkaa kuumat paikat. Sen rinnalla nämä helteet on yhtä tyhjän kanssa.
http://www.velkakello.fi/
http://www.velkakello.fi/
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
CO2:sta pukkaa:
http://co2now.org/
siis globaali ilmasto. Mitä tapahtuu Skandinavian ilmastolle, jää nähtäväksi. En pidä mahdottomana että Siperian ilmasto muuttaa pysyvästi tänne.
Kun pää on umpiluuta niin pääse tämmöisiäkin möläyksiä:
” Silloin kun näin -80 luvun alkupuolella tapahtui, ei hiilidioksidin osuudesta voitu kuin arvailla, sittemmin sitä on, jatkuvasti kehittyvillä mittauksilla, yritetty todistaa,”
Tarkat mittaukset alkoivat 1958, tieto löytyy tuosta samasta linkistä:
” The world's most current data for atmospheric CO2 is from measurements at the Mauna Loa Observatory in Hawaii. These high-precision measurements were started by Dave Keeling (shown in the photo) in March 1958.”
No eipä tuo ole mitään erikoista tällä palstalla, yhtä mölinää koko palsta.
ulosliputtaa teollisuutta, polttaa risuja ja pitää puolet työikäisestä työvoimasta työttöminä ja oksia keräilemässä. Sillä pelillä toi velka varmasti maksetaan.
Aloin havaita oireilua aika pian edellisen laman loputtua, kahtelin vaan kun pankit alkoivat taas myöntää lainoja, ei mennyt montaakaan vuotta kun -80 luvun kulutusjuhla alkoi taas, tällä kertaa kiinavetoisena.
Ei tavallisella duunarilla ole varaa 200m2 lukaaliin, mökkiin, veneeseen ja 60tuhannen euron bemariin, velka vain lisääntyy jo pelkästään elintasoa ylläpitäessä,
näitä talouksia kuitenkin on ilmestynyt kuin sieniä sateella,
katteettomuus alkaa näkyä,
nyt työllisyys heikentynyt, väistämättä ne korotkin ennemmin tai myöhemmin nousee, kuudspai talot ja paatit.
Ei tavalliselle ihmiselle saisi väkisin tuputtaa lainaa, kaiken kivan houkutuksen aiheuttaman turtumuksen myötä järki sammuu, jollaintapaa surullista sivustaseurattavaa.
kenelle tuo kaikki velka maksetaan??
onko jokin taho joka omistaa tämän maapallon?? jolle me kaikki olemme vastuussa?
kuulostaa perin järjettömälle moinen systeemi.
mutta onhan tämä tarkoituksen mukaista. perin suuren suunnitelman tapa hoitaa valtiot yhden vallan alle ja näin yhdenmukaistaa maailma, mikä sinänsä ei ole lainkaan paha asia.
se tehdään ihan vain sääntöjä rustaamalla, pistämällä toiset siihen peliin mukaan tajuamattaan mihin astuvat, lupailemalla näille kaikille kaikkea hyvää ja kehitystä ynnä sivistystä :)
no, ihmiset on pällejä ja minkäs mahdat.
” mutta onhan tämä tarkoituksen mukaista. perin suuren suunnitelman tapa hoitaa valtiot yhden vallan alle ja näin yhdenmukaistaa maailma, mikä sinänsä ei ole lainkaan paha asia.”
Et ymmärrä mitä puhut.
Niin se velka.
Järjettömät poliitikot ovat luovuttaneet valtiovallalle luonnostaan kuuluvan rahanteko-oikeuden pankeille. Valtioilla ei siis ole omaa rahaa, vaan se lainataan pankista ja siitä maksetaan korkoa.
Sitä rahaa jolla korko pitäisi maksaa, ei ole olemassakaan. Jos velka maksetaan kokonaan pois, valtakunnassa ei ole yhtään rahaa ja korko on vielä maksamatta.
Korko voidaan maksaa vain lainaamalla lisää rahaa pankista josta on maksettava korko ja se taas maksetaan lainaamalla lisää rahaa pankista…
Kun korkomenot ovat kasvaneet ylivoimaisen suuriksi, maa voidaan muuttaa isoksi hikipajaksi velkataakkaan vedoten.
Yrittäkeepäs arvata miksi fantastiset upottavat suomen velkasuohon.
ehkä vaikka ymmärränkin.
toinen on se, että ihmiset ovat kokonaisuudessaan seonneet nykykulttuurin takia päästään mutteivat vain tiedosta sitä lainkaan.
Piti vain noiden pällien takia sanoa kova sana, että nekin ymmärtäisivät. Turha toivo tietenkin mutta tulipa taas ainakin yritettyä.
Olinpas muuten tietämättäni aika väsynyt, en ehtinyt ottamaan kuin pari kaljaa kun jo nukahdin.
Tuolle velanotolle olisi vaihtoehtoja, esimerkiksi korotettaisiin rankasti verotusta, tai pienennettäisiin valtion
menoja. Verojen korotuksessa tulee äkkiä pää vetävän käteen. Menojen pienentäminen tarkoittaisi esim. sosiaalietuuksien karsimista, teiden ja rautateiden kunnossapidosta tinkimistä, julkisen sektorin työväen passittamista kilometritehtaalle. Kummasta pitäisi valita, vai vieläkö löytyy muita vaihtoehtoja?
Voi taivahan taatto! Voi yhyren kerran!
Mitään ei ole tehtävissä kun äänestäjien äly on tuota luokkaa. Sitä paitsi nyt se on jokatapauksessa myöhäistä. Kansallisomaisuus on tuhottu, teollisuus viety pois maasta ja valtio velkaannutettu korvia myöten.
Tämä pirullinen peli alkoi heti kun Kekkosen ote kirposi. Suunnitelmat on tehty jossain Euroopan ja jenkkilän think tankeissa, Koiviston nuppi ei olisi siihen riittänyt.
Kapitalismiahan olette toivoneet, nauttikaa nyt siitä.
siinä missä tavallinen tallaaja puhuu vain rahasta niin ne jotka ymmärtää puhuu jostain aivan muusta. Tallaajille raha on SE juttu, kun viisaat ymmärtää, että raha ei ole mitään.
Mutta sen rahan ja eri sääntöjen sun muiden avulla saadaan kansaa kustua niin suuhun ettei paremmasta väliä, ja kansa nielee kaiken.
Valitettavasti vain olemme rahan orjia. Yhteiskuntaa (yhteiskuntia) on tietoisesti ”kehitetty” niin että ihmiset ovat riippuvaisia palkkatyöstä saamastaan rahasta. Se ei ollut kovin suuri ongelma Kekkosen aikana rakennetun hyvinvointiyhteiskunnan oloissa, mutta sen jälkeen maata on muutettu pikkujenkkiläksi ja nyt muutostyö alkaa olla viimeistelyä vailla valmis.
Kohta meillä on jenkkimallin sosiaaliturva, mm. maailman kallein ja tehottomin terveydenhoito johon on varaa vain rikkailla ja niillä joiden työpaikkoja ei ole viety ulkomaille tai miehitetty ulkomaisella halpatyövoimalla. Työttömiksi jätetyille, juuriltaan revityille ihmisille sanotaan että olet oman onnesi seppä ja jättään heitteille.
Väkivaltakoneistot on rasvattu lopullista muutosta varten, avainasemassa olevat virkapaikat miehitetty lähinnä roistoiksi määriteltävillä tyypeillä ja epämääräisiä lakeja on rustattu Kekkosen poismenosta lähtien. Kun epämääräiset tuomarit muuttavat näiden epämääräisten lakien tulkintaa, poliisivaltio on valmis.
Ja se ”älymystö” sitten. Se herrasväki on huolissaan vain omista etuoikeuksistaan. On surkuhupaisaa kuunnella miten viisaustieteilijöiden viisaus on muuttunut pikapikaa markkinahenkiseksi. En viitsi mainita nimiä koska ne ovat samanlaisia luikureita kaikki.
Aikamoinen soppa tiedossa.
sehän tässä hulluinta juuri on että ihmiset uskovat ettei muutakaan vaihtoehtoa ole.
ihmisten hyväksikäyttöä ja typeryyttä lisää vain se, että ovat entistä tiukemmalla rahallisesti, entistä väsyneempiä, stressaantuneempia ynnä huolissaan vain pärjäämisestään. Heillä ei ole enää aikaa miettiä näitä "suurempia" asioita ja tajuta asioiden todellista tilaa ja sitä missä sopassa itse kukin on.