Liikennesäännöistä: väistäminen

rollerblade

Nykyisten lakien mukaan rullaluistelija rinnastetaan kävelijään ja kävelijä saa valita kumpaa reunaa kävelee kevyenliikenteenväylällä. No oletetaan että minä (rullistelija) olen valinnut oikean reunan ja minua vastaan rullistelee toinen joka on valinnut vasemman reunan. Syntyy kohtaustilanne, mutta kumpi väistää? Itse olisin sitä mieltä että minun ei tarvitse väistää koska oikeanpuoleista liikennettä noudattaen ei tarvitsi tehdä ohitusliikettä vastaantulevan vasemmalle puolelle, mutta monesti olen joutunut pysähtymään tällaisessa tilanteessa kun vastaantulijallakaan ei ollut väistämishaluja.

4

445

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -ohje

      Viisaampi väistää

    • sauvoja2

      turnajaishengessä se väistää jolla on lyhyemmät sauvat

    • Suola laakeri

      Tuossa voi syntyä yhteen törmäysvaarakin, jos kumpikaan ei väistä tai jos väitämistilanne jätetään ihan viime tippaan, jolloin kumpikin väistää ja silloin voi tulla yhteentörmäys.
      Kun luistelee kevyenliikenteen väylällä oikeaa puolta ja luistelija tulee vastaa, niin hän luistelee silloin vasenta puolta ja hänen tulisi väistää.

      Väistämis tilanteessa on myös se riski, että takaa voi tulla polkupyöräilijä, mutta polkupyöräilijänkin pitäisi olla sen verran viisas, ettei lähde ohittamaan rullaluistelijaa silloin, kun kaksi rullaluistelijaa ovat kohtaamassa toisensa, koska muuten voi tulla yhteentörmäys.

      Yhtä asiaa täytyy kyllä ihmetellä. Maantiellä näkee toisinaan rullalauistelijoita, jotka luistelevat vasenta puolta, eivätkä siirry reunalle nähdessään auton tulevat kohti.
      Vaikka reunalla olisi tilaakin, niin uskalletaan luistella lähes metrin yli reunaviivan ajokaistan puolella.
      Näitä rullaluistelijoita joutuu varomaan ja ohittamaan vastaantulevaa ajokaistaa käyttäen, koska nämä rullaluistelija eivät lopeta luistelua vaan haaroittelevat leveästi vaikka auto voi tulla 100km/h nopeudella vastaan.
      Kyllä siinä tilanteessa pitäisi rullaluistelijan vaikka rullata tien reunalle ja auton mentyä ohi jatkaa haaroittelua.

    • vtuttaa edes liikkua

      jos saa kävellä kumpaa haluaa. ihan puurona näkyy olevan liikenne tiuhemmissa ja kaikki tekee mitä haluaa. persseestä sanon minä. mikähän idea tuossakin säännössä. hitaampi vaistaa JÄRJEN mukaan. eli kävelijä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      62
      4479
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      159
      3368
    3. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      58
      2687
    4. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      49
      2594
    5. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      135
      2537
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1903
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      24
      1731
    8. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1636
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      174
      1600
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      39
      1297
    Aihe