Häpeääkö?

naamionurkka

Häpeääkö luterilainen (ja luterilainen kirkko) ns. kristillisiä arvoja? Miksi niitä ei enää arvosteta ja opeteta jälkikasvulle? Hyväksytään homo/lesbot kirkkoon vihittäviksi, ei sallita Suvivirttä kouluihin, vaan tarjotaan jotain muuta sen tilalle. Ei haluta jouluevankeliumia luettavaksi, koska kaikki muu on tärkeämpää. Armeijasta lusmuilaan selkärangattomina.
Ja kirkkoon liitytään vain häitä varten, vaikka siellä ei muuten käytäisi. Vihkiraamattu on kotona hyllyssä vain koristeena tai piilossa laatikossa. Miksi luterilainen ei puolusta arvojansa kristittynä, kuten nämä sukonlahkolaiset, vakken niitä hyväksykään? Miksi ei uskalleta olla kristillisyyteen vedoten vastaan Raamatun mukaisesti mitään tekopyhää tai epäsiveää...Kuka nykyään tuo esim. työpaikalla julki kristillisen kantansa...?

5

151

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ettyli

      Suurin osa suomalaisista luterilaisista ovat vain "tapakristittyjä" jotka kuuluvat kirkkoon koska eivät ole syystä tai toisesta eronneet. Ei ne usko.

      Ja mikä onkaan jouluevankeliumia tärkeämpää? No kaikki muu tietenkin.

      Armeijassa lusmuilu? No veikkaan että kyseiseen ilmiöön ei ole syynä se että eivät ole motivoituneita taistelemaan "vääräuskoisia" vastaan mahdollisesti joskus tulevaisuudessa herran pelko sisimmässään. Eivät kuulu taivaallisiin sotajoukouhin, vaikka osa suorittaisikin palveluksensa ilmavoimissa.

      "Kuka nykyään tuo esim. työpaikalla julki kristillisen kantansa...?"
      Kuinka moni työssä käyvä onkaan oikea kristitty eikä pelkkä "tapakristitty"? Kuinka moni heistä pitää itseään kristittynä? Aika hankala varmaan tuoda kantansa julki sellaisena jota ei ole. Eihän miehetkään tuo kantaansa julki naisena.

    • edfhjkfdfghjkfdghkl

      Miksi pitäisi väkisin lukea raamattua koulussa ja hoilata suvivirttä, kun on kuitenkin iso osa nuoria, jotka eivät kuulu kirkkoon?
      Miten armeija liittyy kirkkoon? Poikakaverini aikoinaan harkitsi totaalikieltäytymistä, mutta kävi lopulta sivarin.

      Pitäisikö avioliiton ulkopuolinen seksi kieltää? Pitäisikö taas järjestää noitavainot?
      Ei palata takaisin keskiajalle!

      • Miksikö hoilata suvivirttä? Miksi ei? Vaikka olen tapakristitty, niin minua ei haittaa se että sitä lauletaan, sehän on kaunis vanha tapa. Ja johtuen Suomen kuulumisesta kristityn kulttuurin vaikutuspiiriin, ovat monet perinteemme kristillissävytteisiä, ei asia sen kummempi ole (suvivirttä siis ei lauleta siksi, että nuoria koitettaisiin pakkokäännyttää sen avulla kristinuskoon).

        "Pitäisikö taas järjestää noitavainot? Ei palata takaisin keskiajalle!"

        Keskiajalla ei poltettu noitia. Ja tiukka moraalinvalvonta tuli muotiin vasta keskiajan jälkeen.


      • teet kuten teet

        Ei sinun tarvitsekkaan totella Raamatun opetuksia, jos olet valinnut kadotuksen, tee vain niinkuin mielesi tekee, mutta minä en sinne kedotukseen halua joutua...!


    • girl22gr

      en tiedä...itse kannatan kristillisiä ja perinteisiä arvoja ja moraalia ja aion opettaa niitä myös lapsilleni tulevaisuudessa. onhan tuo surullista jos ei enää suvivirttä es veisata..itse käytän risti kaulakorua yleensä joka päivä,myös töissä. jos joku kysyy oletko uskossa,kerron tietysti olevani,mutta aika vähän se kyllä tulee puheeksi...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      31
      4153
    2. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      46
      2175
    3. Kun kohtaat jotain ainutlaatuista

      ja upeaa, johon rakastut ehkä ensimmäistä kertaa ihan tosissaan. Sitten sähläät kaiken omien epävarmuuksien vuoksi. Eikö
      Ikävä
      47
      1355
    4. Minkälaisessa asunnossa

      haluaisit kaivattusi kanssa asua?
      Ikävä
      84
      1197
    5. Mua ahdistaa

      Tämä juttu. Miksi nainen torjuit minut vaikka kiinnostuksen merkkejä oli? Eihän tämän jutun olisi tarvinut johtaa sen pi
      Ikävä
      38
      1148
    6. Ei tämä enää tervettä oo

      Sydän pamppaillen oon jo tunnin meinannu laittaa sulle viestiä... Sormi tärisee lähetä kuvakkeen kohdalla.
      Ikävä
      25
      1116
    7. Perämoottoreiden huolto melkoisen kallista

      Minulla on tuollainen keskikokoinen perämoottori ja yleistä merkkiä. Kyselin sille keväthuoltoa paikallisista liikkeistä
      Savonlinna
      50
      1061
    8. Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!

      Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin
      Kaste
      161
      945
    9. Tanskademarit: ilman risusavottaa ei rahaa!

      Näin persuna on pakko ihailla noita Tanskan demareita. Tanskalaisessa sosiaalidemokratiassa ei työtön saa rahaa ellei os
      Maailman menoa
      175
      879
    10. Mikä siinä on että sinkku yrittää varattua?

      Siis ihan aina yrittävät muiden puolisoita.
      Sinkut
      57
      855
    Aihe