Mistä vatusta tällaiset kaiken maailman NUUDELIT, PASTAT, NUGETIT ynnä muut höpö höpö ruuat on tulleet? Ei tällaisia ennen ollut ja hyvin pärjättiin. Itse syön lihaa, kalaa, perunaa ja leipää sekä voita päälle, juomaksi maitoa ja piimää. Ja hyvin voin.
Nykyajan HÖPÖHÖPÖ ruuat
VituttaaNykyaika
2274
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Nuudeli ja pasta lienevät kiinalaista alkuperää ja nugetista saa kai syyttää Kentuckyn Fried Chicken-setää, jos tarkoitat nuggetilla kanasta tehtyä mössöpatukkaa, etkä sen muita vastineita. Muista höpöhöpöruoista en osaa sanoa.
Vaan minkä maan ruokia ovatkaan liha, kala, peruna ja leipä voita päällään? Ja kuka on luonut juomaksi maidon ja piimän?
Nuo pastat ja nuudelit lienevät paljon vanhempia ruoka-aineita kuin suomalainen ihminen, joka taisi syntyä vasta 1300-1400-luvuilla. Sitä ennenhän olimme vain savolaisia, karjalaisia, hämäläisiä, jos nyt edes mitään, jota sopi mainita.
Noissa pasta-nuudeli-nugetti-maissakin ihmiset voivat muuten aivan hyvin.
Suurien massojen matkustelu! Suomalaisten massaturismi alkoi 60-70 luvulla ja kaikki ulkomailla koettiin NIIN hyväksi, että pitihän niistä ulkomaan herkuista kotimaassa kerskailla ja keitellä spagetti ihan italialaisen tapaan, kuten mamma Teresan ristorantessakin. Siihen aikaan makaronin nimi muuttui sumalaisen suussa pastaksi. (Kummallista asiassa kuitenkin oli se, että siellä matkalla ollessa varmuuden vuoksi syötiin Jalostajan purkkihernekeittoa, joka oli pakattu kapslaukkuun varmuuden vuoksi)!
Mitä enemmän ja kaukaisempiin maihin suuntautuivat retket, sitä oudompia olivat sapuskat, kas kun piti olla niin globaalia että.
Kotoiset lihapullatkin täytyi liotella entisen ruskean kastikkeen sijasta kastikkeessa joka koostui ruskeasta kastikkeesta johon tyrkättiin tomaattisosetta.
Kaalikääryleet eivät olleet enää inn, vaan piti saada ehdottomasti saunavihdalle maistuvia dolmia.
Me suomalaiset kun olemme kovin vaatimattomia omien ruokiemme arvostamisessa, sen sijaan trendipelleinä arvostamme muiden maiden ruokia omiamme enemmän, olemmehan niin sivistyneitä ja edistyksellisiä.
Jännää, että muut maat yleensä laittavat etusijalle ensin omat perinteiset ruokansa, ne huonommatkin, matkimatta muiden maiden anteja.
Mutta täällä suomessa mikä tahansa moussaka hakkaa esimerkiksi Lemin särän!