Maitokaali

tekisin

muistaako kukaan mitä tulee ja miten tehdään.

4

2149

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Teppo,moi!

      Miten tehdään maistuva matokaali! Mummo opetti sen kun oli muuten kaikki syötävät loppu!
      Stadin löysälahje käy hakaniemen hallista kilon painoisen kyssäkaalin, (kyssä hihihi) ja neljätoista kullin mittaista porkkanaa, siis aika pieniä, sillä Teppo mittaa ne aina oman nystysensä mukaan! Sitten Teppo menee maitopuolelle ja ostaa litran rasvatonta maitoa, jos jäi euroja fikkaan!
      Näistä Teppo loihtii suussa sulavaa matokaalisoppaa, jot kaiffarit ja yks mallipimukin ryystävät kilvan samalla hokien ihanaa Teppo ihanaa, joten siinäpä sinulle resptiä tolvana!

      • åå unnb 76 65

        ......uutta kaalia, tämän kesän satoa-ei se muuten onnistu.


    • 54

      Sieltä löytyy lukuisia ohjeita. Siis googleen hakusanaksi maitokaali.

      • luomumimmi

        silputaan kaalia pannulle, kokkare voita tai paistomargariiniä, ja sitten vaan odotellaan hiljaa hämmentäen kunnes kaalit on melkein pehmeitä ja kutistuneet noin kolmanneksen verran, mutta eivät ruskistuneet. huo, mieto lämpö, pihisee muttei paistu! Ja sitten täysmaitoa niin että kaalit jäävät maidon alle, ja sitten hiljaa hauduttaen, kunnes maito on kuivunut. Maun mukaan suolaa ( meiramia, iisoppia, muskottipähkinää, valkopippuria, ei kaikkia vaan jotakin niistä) Ja ahkeraa kokeilua ja hyvää ruokahalua. Ruisliepä ja perunat kyytipojaksiin, niin maiskis!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      103
      5698
    2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      64
      2536
    3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      237
      1504
    4. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      93
      1297
    5. Alkanut tuntua siltä

      Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
      Ikävä
      124
      1067
    6. Nii, mites ne

      Hampaat??
      Ikävä
      66
      827
    7. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      761
    8. Joululahja/Jouluntoivotus

      Millainen kaivatulle
      Ikävä
      70
      747
    9. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      52
      744
    10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

      Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
      Ähtäri
      17
      721
    Aihe