mehu ja herkut

mamaa86

Tiedän kuinka kaikki paasaa ei lapsille sokerisia mehuja karkkia ja jäätelöä ym ym. PLAAH..
Meillä minä ainakin näillä helteillä olen antanut lasten 3 ja 2wee juoda mehua niin paljon kuin juovat. PÄÄASIA ETTÄ KUNHAN JUOVAT JOTAIN! Jäätelöä syövät myös melkein joka toinen päivä. Karkkia eivät saa muuta kuin silloin tällöin, muumi karkkeja (xylitol) ja xylitol purkkaa. Moni varmaan kauhistelee että miten pilaat lasten hampaat mehulla mutta minun mielipide on että voin ihan hyvin antaa kun aamuin illoin pestään hampaat ja ruuan jälkeen syödään purkkaa :)

3

752

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • samasemitäjuo

      älä stressaa, minäkin annan tyttäreni (13kk) juoda mehua jos vaan maistuu. pääasia että juovat jotain, meilläkin neiti sellainen, että juo jos mieliala on sopiva. eiköhän näillä helteillä ole tärkeintä että lapsi ylipäänsä juo, sama se mitä juo.

    • ihan okein toimit

      Kyllä helteellä on tosiaan tärkein asia että lapset juovat riittävästi ja mehu maistuu yleensä lapsille. Et siis tee mitään väärin vaan ihan oikein. Päiväkodeissakin tarjotaan helteellä mehua. Lapsille se vesi saattaa maistua usein aika tympeältä joten siinä jää helposti päivän juomiskiintiö silloin liian vähäksi. Aina lapsi ei myöskään havaitse janoa jos on muuta mielekäämpää tekemistä. Mehu aina kuitenkin houkuttelee vaikkei ois kamalaa janon tunnettakaan. Xylitol-tuotteet ja hampaiden harjaaminen kyllä estää hyvin hampaiden reikiintymistä joten ei tarvi tuntea huonoa omaatuntoa. Sitten jos hammaslääkärit alkaa huomautella reikien määrästä ja mehun juomisesta niin voi alkaa kiinnittämään huomiota asiaan. Se on aina vähän lapsen hampaistakin kiinni, toisille tulee reikiä helposti ja toisilla on sellasetkin hampaat ettei niihin tule reikiä vaikka kuinka joisi mehua. Aina on myös hyvä muistaa että pienillä lapsilla ei vielä ole ne lopulliset hampaat vaan ne vaihtuu sitten ala-asteen aikana.

    • -------------------

      Kyllä paras janojuoma on vesi.

      Jos kotona vanhemmat juovat vettä, niin kyllä se lapsillekin kelpaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      109
      2300
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      26
      954
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      902
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    5. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      845
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      568
      830
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      82
      728
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      670
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      25
      624
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      64
      606
    Aihe