monikossa
Lääkäriksi pukeutuneet sotilaat pidättivät lentokonekaapparin Moskovassa
Siis lääkäreiksi pukeutuneet. Vai miten usea pukeutuu yhdeksi lääkäriksi.
Olenpa vitsikäs.
Noo, ei se mitään minun vähäisestä älykkyydestäni kertoo se, että hämmästelin, että juu, noinhan se pitää olla, kun sama lehti eli Helsingin Sanomat kirjoitti toisessa uutisessa: Israelin Ruotsin-lähettliäs.
Niinpä niin, yritän pistää korvan taa....
pitäisikö kuitenkin olla
5
181
Vastaukset
- Lähetteliäs
Miten voinkaan – yksi päähän minulla vain on, kesät talvet!
Vai lieneekö taka- tai alapääni sitten edes yläpään väärti? Olenpa vitsikäs.
Jos juon perseet olalle, niin sitten noita päitä alkaa vissiin olla jo monikoksi asti.
Älä kuitenkaan pistä saati pane korvan taa, hyttyset sun muut öttiäiset ovat tänä kesänä pistelleet jo ihan tarpeeksi!- Pieru tietenkin
ovat vakiintuneita sanontoja.
Mutta pukeutua lääkäriksi, jaa-a, mikä sananlasku se on - ehkä tuon tapahtuman jälkeen Venäjällä.
Minun mielestäni he pukeutuivat lääkäreiksi!
Mutta en ole toki niin taitava sanankäsittelijä nytkään kuin sinä.
Toki, tiesin entuudestaan että Ruotsin-laiva kirjoitetaan noin, mutta tokkopa olisin niin älykäs ollut, että olisin osannut soveltaa sääntöä eteenpäin, kuten nyt Israelin Ruotsin-lähettiläs.
Tiedäkö mikä on paskan lähettiläs? Pieru tietenkin kirjoitti:
ovat vakiintuneita sanontoja.
Mutta pukeutua lääkäriksi, jaa-a, mikä sananlasku se on - ehkä tuon tapahtuman jälkeen Venäjällä.
Minun mielestäni he pukeutuivat lääkäreiksi!
Mutta en ole toki niin taitava sanankäsittelijä nytkään kuin sinä.
Toki, tiesin entuudestaan että Ruotsin-laiva kirjoitetaan noin, mutta tokkopa olisin niin älykäs ollut, että olisin osannut soveltaa sääntöä eteenpäin, kuten nyt Israelin Ruotsin-lähettiläs.
Tiedäkö mikä on paskan lähettiläs?Usea voi hyvin pukeutua lääkäriksi. Yksikön käyttö on tällaisissa tapauksissa tavallista, usein tavallisempaa kuin monikon käyttö. Merkitys- tai sävyero on vähäinen, mutta jos sanotaan ”pukeutuivat lääkäreiksi”, voi mieleen tulla, että he pukeutuivat eri tavoilla lääkäreiksi, esimerkiksi joku valkoiseen takkiin ja joku toinen leikkaussaliasuun.
Vakiintuneiden sanontojen lisäksi on siis hyvin paljon ilmauksia, joissa predikatiiviadverbi on yksikössä, vaikka predikaatti on monikossa. Ks.
http://www.cs.tut.fi/~jkorpela/kielenopas/8.2.html#sairaana- hra X
Yucca kirjoitti:
Usea voi hyvin pukeutua lääkäriksi. Yksikön käyttö on tällaisissa tapauksissa tavallista, usein tavallisempaa kuin monikon käyttö. Merkitys- tai sävyero on vähäinen, mutta jos sanotaan ”pukeutuivat lääkäreiksi”, voi mieleen tulla, että he pukeutuivat eri tavoilla lääkäreiksi, esimerkiksi joku valkoiseen takkiin ja joku toinen leikkaussaliasuun.
Vakiintuneiden sanontojen lisäksi on siis hyvin paljon ilmauksia, joissa predikatiiviadverbi on yksikössä, vaikka predikaatti on monikossa. Ks.
http://www.cs.tut.fi/~jkorpela/kielenopas/8.2.html#sairaanaNäin on, mutta tässä tapauksessa minä kannattaisin aloittajan näkemystä ja kirjoittaisin vastaavasti. Käytetty muoto luo huvittavan mielikuvan lääkäristä, jonka muodostavat useat sotilaat kiinteässä yhteisolossa.
Luulenpa, että gallupissa tämä kanta voittaisi selvästi.
"Sairaaksi ilmoittautuneet työntekijät" tai "lääkäriksi tekeytyneet huijarit" ovat sen sijaan kiistattomasti asianmukaisia. Aloituksessa ja näissä on kysymys vähän eri asioista. Onkohan se tuo pukeutumisen konkreettisuus tässä se seikka, joka minuun vaikuttaa. - aloittaja ed.
hra X kirjoitti:
Näin on, mutta tässä tapauksessa minä kannattaisin aloittajan näkemystä ja kirjoittaisin vastaavasti. Käytetty muoto luo huvittavan mielikuvan lääkäristä, jonka muodostavat useat sotilaat kiinteässä yhteisolossa.
Luulenpa, että gallupissa tämä kanta voittaisi selvästi.
"Sairaaksi ilmoittautuneet työntekijät" tai "lääkäriksi tekeytyneet huijarit" ovat sen sijaan kiistattomasti asianmukaisia. Aloituksessa ja näissä on kysymys vähän eri asioista. Onkohan se tuo pukeutumisen konkreettisuus tässä se seikka, joka minuun vaikuttaa.saisi Kielitoimistosta. Itse kyllä pitäisi sinun antamissasi esimerkeissä monikkomuotoja oikeampina, sairaiksi ilmoittautuneet työntekijät, huijarit tekeytyvät lääkäreiksi.
Kielitoimisto on virallinen kielenvalvoja. Ehkä on niin, että kumpikin muoto on oikein, yksikkö ja monikko.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site535897Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.
Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers714615Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto464372SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun564151SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt953761SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het502463Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352369Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat422099En uskalla ees ajatella muru
Miten mulle ois käynyt näiden raskaiden vuosien aikana jos sua ei ois ollut 🥺😧❤️ Sä oot ollut mun henkisenä tukena iha131229Mikset pidä yhteyttä?
Miksi et? Ei sun ois tarvinnut sanoa niin tarkoittamatta. Särit mun sydämen. Sinun pitäis jo tietää paremmin.61030