Maailmankaikkeus laajenee

Jos se kerran jatkuvasti laajenee ja jatkaa laajenemistaan maailman tappiin saakka niin minne se laajenee? Mitä siellä on nyt jonne maailmankaikkeus huomenna on laajennut?
11220
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Ei tila laajene.

Ikuisesta energiasta koostuvat energiatihentymät muuttuvat vähemmän tiheäksi eli laajenevat ikuisessa tilassa joka ei muutu millään tavalla.

Näkyvän maailmankaikkeuden erilliset energiatihentymät siis laajenevat ulospäin jo olemassa olevaan ikuiseen tilaan ja siksi näkyvän maailmankaikkeuden energiakeskittymät kokonaisuutena laajenevat myös ulospäin jo olemassa olevaan tilaan.

Tämän todistaa valon yleinen punasiirtymä ja taustasäteily.

Eli aikonaan kaikki havaittava energia ja enemmänkin oli erittäin pienellä alueella jo olemassa olevassa tilassa ja nykyisin, kuten voimme havaita, paljon isommalla alueella jo olemassa olevassa tilassa.

Miksi siis emme luottaisi havantoihin ja ymmärtäisi, että

Sama asia tapahtuu atomien ytimissä olevalle energialle ja on tapahtunut koko näkyvän maailmankaikkeuden historian ajan.

Pelottaako ajatus siitä että itsekin räjähtää eli laajenee eli muuttuu vähemmän tiheäksi energiaksi koko ajan?

Äänestä
  • Mutta kun havainnot nimen omaan osoittavat, että katsoimme mihin suuntaan tahansa, niin kaukaiset kohteet loittonevat sitä nopeammin, mitä kauempana ne ovat. Havainnon voi selittää ainoastaan laajeneva maailmankaikkeus. Jos kyseessä olisi materian, kuten galaksien liike absoluuttisessa pysyvässä avaruudessa, kuten väität, näin ei voisi mitenkään olla. Silloin maan pitäisi olla kaikkeuden napa ja eri etäisyydellä olevien kohteiden olisi pitänyt saada erilainen liikeimpulssi, jotta absoluuttinen liike olisi sitä, miltä nyt näyttää. Avaruuden rakenteen "paisuminen" sen sijaan selittää havainnot varsin yksinkertaisesti ilman mitään "fotonin säteiln" ad hocia tai muitakaan havaitsemattomia taikatemppuja.

    Äänestä

  • Kun havannoi näkyvää maailmankaikkeutta, huomaa että energiasta on muodostunut galakseja, joissa energiaa on tiheämmin kuin galaksien ulkopuolella.

    Tämä lienee itsestään selvää kaikille? OK, jatketaan.

    Kun havannoi galaksia, huomaa että energia on muodostaa energiatihentymiä, kuten esim. tähtiä, joissa energia on tiheämmin kuin tähtien ulkopuolella.

    OK, tämä lienee itsestään selvää.

    Kun miettii tähteä, ymmärtää että tähdissä energia muodostaa atomien ytimiä joissa energia on tiheämmin kuin atomien ytimien ulkopuolella.

    OK, ei mitään epäselvää vai mitä?

    Kun miettii atomien ytimiä, ymmärtää että atomien ytimissä energia muodostaa protoneja ja neutroneja joissa energia on tiheämmin kuin niiden ulkopuolella.


    Loogista, eikö?

    Kun miettii protoneja ja neutroneja, ymmärtää että protoneissa ja neutroneissa energiaa muodostaa kvarkkeja joissa energia on tiheämmin kuin kvarkkien ulkopuolella.


    OK, näin tääsiis menee. Energiaa tiheämmin ja vähemmän tiheämmin tilassa.

    Kaikki tämä on täysin selvää ja varmasti näin.

    Kun ymmärtää että entropia saa energian hajaantumaan jo olemassa olevaan tilaan, ymmärtää että kaikissa energiatihentymissä oleva energia hajaantuu jo olemassa olevaan tilaan ja ettei mitään sidosvoimia tai vetäviä voimia oikeasti ole olemassa.

    Ymmärtää että asiat selittyvät energian tiheyden muutoksilla.

    Kun kaiken tämän itsestään selvän asian ymmärtää, ymmärtää että näkyvän maailmankaikkeuden ulkopuolella voi loogisesti ajatellen olla alue jossa energiaa on tiheämmin kuin näkyvässä maailmankaikkeudessa.

    Siis alue joka on paljon pienempi kuin näkyvän maailmankaikkeuden alue on ja niin että tuolla paljon pienemmällä alueella on paljon enemmän energiaa kuin näkyvässä maailmankaikkeudessa on yhteensä energiaa.


    Ymmärtää että tuolla pienellä alueella oleva energia hajaantuu myös jo olemassa olevaan tilaan, jolloin tuon alueen ulkopuolella oleva energia on peräisin suurelta osin tuolta alueelta jossa oleva energia hajaantuu jo olemassa olevaan tilaan entropian mukaisesti.


    Mitä muuta itsestään selvää haluatte tietää?

    Äänestä

  • igyuyfut kirjoitti:

    Mutta kun havainnot nimen omaan osoittavat, että katsoimme mihin suuntaan tahansa, niin kaukaiset kohteet loittonevat sitä nopeammin, mitä kauempana ne ovat. Havainnon voi selittää ainoastaan laajeneva maailmankaikkeus. Jos kyseessä olisi materian, kuten galaksien liike absoluuttisessa pysyvässä avaruudessa, kuten väität, näin ei voisi mitenkään olla. Silloin maan pitäisi olla kaikkeuden napa ja eri etäisyydellä olevien kohteiden olisi pitänyt saada erilainen liikeimpulssi, jotta absoluuttinen liike olisi sitä, miltä nyt näyttää. Avaruuden rakenteen "paisuminen" sen sijaan selittää havainnot varsin yksinkertaisesti ilman mitään "fotonin säteiln" ad hocia tai muitakaan havaitsemattomia taikatemppuja.

    Loittonevatko supergalaksijoukot toisistaan?

    Jos entropia vaikuttaa fotoneihin, ei supergalaksijoukkojen edes tarvitse loitota toisistaan, koska valo punasiirtyy entropian takia tilassa joka ei laajene.


    katso muutama video, joissa kerron miksi on sama missä olet ja havaitset vanhan valon olevan samalla tavalla yleisesti punasiirtynyttä.

    http://bubblare.fi/user/7285/movies


    aloita näistä

    http://bubblare.fi/movie/voiko_atomin_ytimen_energia_vaihtua_

    .

    http://bubblare.fi/movie/einari_tommy_hellsten_tietaja_

    Kun katsot tämän videon, ymmärtänet että on aivan sama millä alueella olet työntymässä pois päin tuolta tietyltä alueelta joka on todella kaukana näkyvän maailmankaikkeuden ulkopuolella.

    Hauskaa ajatuksessani on se, että kaikki voisi tapahtua alkuräjähdysteorian mukaisesti jo olemassa olevassa tilassa, mutta niin ettei tarvita laajenevan tilan käsitettä. Eli voitte edelleen uskoa sidosvoimiin ja gravitaatioon, mutta jos aine syntyi ajatukseni mukaisesti energiasta joka liikkui tiettyyn suuntaan, jolloin uuden aineen ajaksi muodostuu todella hidas aika suhteessa uuden aineen liikenopeuteen, niin avot.

    Mutta samalla kun ajatukseni eliminoi laajenevan tilan, se eliminoi kaareutuvan tilan tarpeen ja vetävän voiman tarpeen jne.

    .

    .

    Äänestä

Niin, mitä on avaruuden ulkopuolella.

Tietysti avaruuden ulkopuoli on aivan erilainen kuin mitä avaruus itse on, sillä muutenhan se ei olisi avaruuden _ULKO_puoli.

Mutta siltikö avaruuden ulkopuolella pitäisi olla samat tutut avaruuden ominaisuudet? Pitäisikö vai eikö pitäisi?

Äänestä
  • Ei äärettömällä ikuisella tilalla ole ulkopuolta.

    Jos ei ymmärrä ääretöntä tilaa, voi alkaa keksimään laajenevia tiloja, sun muita höpö höpö juttuja.

    Jumalat ja laajeneva tila ovat ihmisten keksimiä käsitteitä, joihin voi vain uskoa,

    Väite laajenevasta tilasta ei ole tieteellinen väite.

    Väite energiaansa säteilevistä fotoneista on tieteellinen väite, koska fotoneilla voidaan tehdä tieteellisiä kokeita.

    Avaruudessa liikkuvien vanhojen fotonien eteen voidaan laittaa este ja nyt tuon esteen suuntaisesti toisella puolella liikkuviin vanhoihin fotoneihin osuisi vain avoimelta puolelta tulevista fotoneista matkan aikana säteillyttä energiaa, jolloin esteen toisella puolella esteen suuntaisesti liikkuvien vanhojen fotonien liikerata pitäisi taipua väitteen mukaan kohti estettä.


    Kertokaapa joku vastaava koe jolla voisi todistaa laajenevan tilan olemassa olon.

    Eipä onnistu, koska laajenevaa tilaa ei voi tutkia tieteellisesti.

    Äänestä

  • tila. Ei ulkopuolta kirjoitti:

    Ei äärettömällä ikuisella tilalla ole ulkopuolta.

    Jos ei ymmärrä ääretöntä tilaa, voi alkaa keksimään laajenevia tiloja, sun muita höpö höpö juttuja.

    Jumalat ja laajeneva tila ovat ihmisten keksimiä käsitteitä, joihin voi vain uskoa,

    Väite laajenevasta tilasta ei ole tieteellinen väite.

    Väite energiaansa säteilevistä fotoneista on tieteellinen väite, koska fotoneilla voidaan tehdä tieteellisiä kokeita.

    Avaruudessa liikkuvien vanhojen fotonien eteen voidaan laittaa este ja nyt tuon esteen suuntaisesti toisella puolella liikkuviin vanhoihin fotoneihin osuisi vain avoimelta puolelta tulevista fotoneista matkan aikana säteillyttä energiaa, jolloin esteen toisella puolella esteen suuntaisesti liikkuvien vanhojen fotonien liikerata pitäisi taipua väitteen mukaan kohti estettä.


    Kertokaapa joku vastaava koe jolla voisi todistaa laajenevan tilan olemassa olon.

    Eipä onnistu, koska laajenevaa tilaa ei voi tutkia tieteellisesti.

    Lopeta jo Savorinen. Olet ainoa, joka noita juttuja uskoo.

    Äänestä

Minusta sitä ei ole olemassa tänään, johon maailmankaikkeus on huomenna laajentunut. Maailmankaikkeus on juuri sitä mitä sillä tarkoitetaan, eli kaikkeutta. Sillä ei tarkoiteta osaa jostain suuremmasta, jota työnnettäisiin tieltämme pois.

Äänestä
  • Sitä tilaa siis ei ole olemassa minne maailmankaikkeus huomenna on laajennut, uutta tilaa syntyy samalla kun maailmankaikkeus laajenee?

    Äänestä

  • Minne?! kirjoitti:

    Sitä tilaa siis ei ole olemassa minne maailmankaikkeus huomenna on laajennut, uutta tilaa syntyy samalla kun maailmankaikkeus laajenee?

    Se tila on kyllä olemassa, mutta emme ole vielä siellä.

    Kun näkyvän maailmankaikkeuden energia liikkuu tiettyyn suuntaan, on siellä edessä päin "uutta" ennestään jo olemassa olevaa ikuista tilaa.

    Aivan kuten avaruusraketti liikkuu yhdessä hetkessä pois siltä alueelta tilasta jossa se on kyseisellä hetkellä ja siirtyy "uuteen" jo olemassa olevaan tilaan jne.

    Meidän aikamme on äärimmäisen hidas suhteessa kaiken aineen / energian liikenopeuteen.


    katso muutama video, joissa kerron miksi on sama missä olet ja havaitset vanhan valon olevan samalla tavalla yleisesti punasiirtynyttä.

    http://bubblare.fi/user/7285/movies


    aloita näistä

    http://bubblare.fi/movie/voiko_atomin_ytimen_energia_vaihtua_

    .

    http://bubblare.fi/movie/einari_tommy_hellsten_tietaja_

    Kun katsot tämän videon, ymmärtänet että on aivan sama millä alueella olet työntymässä pois päin tuolta tietyltä alueelta joka on todella kaukana näkyvän maailmankaikkeuden ulkopuolella.

    Äänestä

Siellä on "ei mitään" - samaa mitä sulla on korvien väli täynnä!

Avaruus taasen on tyhjiö, mutta siellä on paljonkin kaikkea. Mm. valo ja gravitaatio vaikuttaa tyhjiössä. "Ei mitään" alueella ei ole edes ulottuvuutta saatikka tilaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Minne?! kirjoitti:

Jos se kerran jatkuvasti laajenee ja jatkaa laajenemistaan maailman tappiin saakka niin minne se laajenee? Mitä siellä on nyt jonne maailmankaikkeus huomenna on laajennut?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu