kuoleeko

ihmettelenvaan

Mulla on 46 vuotias avovaimo jolla on keuhkoahtautuma. Hän juo noi litran viintä päivässä, ketjupolttaa sekä syö tuskin mitään. Pituus 165, paino 44. Paino oli vuosi sitten 50. Hän käy kokopäivätyössä ja kotona ollessaan makaa soffalla juoden viintä ja poltellen. Kuinka tuollainen ihminen vakavasti kysyen elää??

7

771

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 44 kiloinen

      ihminen juo litran edes joitain alkoholiprosentteja sisältävää viiniä
      päivässä, ei TAATUSTI kykene käymään kokopäivätyössä.
      Eli mistäköhän nyt ollee kyse?

      • Peccan

        Alkoholisteilla voi kehittyä ihmeellinen toleranssi.

        Alkuperäiseen kysymykseen sanoisin etä ei voi tietää. Jotkut kestää todella pahaa riepottelua, jotkut kaatuu keuhkokuumeeseen. Kannattaa silti valmistautua hautajaisiin seuraavan viiden vuoden sisällä.


      • ihmettelenvaan

        Kyllä minäkin teoriassa voisin juoda litran viintä päivässä. Paino 110. Alkoholin polttaminen kestää noin kymmenen tuntia. Avovaimo tosin lähtee usein aamuisin töihin selvästi(?)humaltuneena. En ymmärrä millainen työnjohto silläkin työpaikalla on. No Jellineck kurvan mukaan se kuitenkin menettää duuninsa pian.
        Ihmettelin oikeastaan sitä painon menetystä joka on 6 kg/vuosi. Kuinka vähän voi ihminen painaa...?


    • Jennin äiti

      Äiti täyttää tulevana lokakuussa 45v. On poltellut tupakkaa melkein koko ikänsä (aloitti 13 veenä) ja alkoholia joka päivä/ tosi usein töitten jälkeen. On ylipainoakin jonkun verran. Äidilläni on myös keuhkoahtautuma, astmaa ja ollu joskus aikaisemmin sairaalassa keuhkokuumeen takia.. Mutta äiti on ollut aina ahkera ja reipas jotenkin. Eilen 11.8. sitten se tapahtui äkillisesti. Ei ilmeisesti mitään oireita. Äiti pyörtyi ja joutui ambulanssilla sairaalaan. Aivoverenvuoto :( Tänään aamulla sitten 12.8 lääkärit tekivät päätöksen, että tehdään lankahoito jolla tukitaan vuoto. Eli ei leikkausta. Äidilleni oli kuitenkin tullut aika iso pullistuma... Ja sairastui lukinkalvonalaiseen, joka voi tulla kenelle vaan. Tällä hetkellä 2 viikkoa ovat kriittiset hetket. 2 viikon jälkeen vaara on ohi. Äidin selviytymis prosentti on 50%, kaikille lukinkalvonalaista sairastaville sama prosenttiluku. :( Lääkäri sanoi suoraan että äidistä ei välttämättä tule "normaalia". On jtn halvaantumis mahdollisuutta tai puhekyvyn menettämistä... Kaikkea kamalaa!!! Sitten kun ja jos äiti selviä ja parantuu... Saa kuulla palopuheen minulta, että tupakka ja alkoholi jäävät pois ikuisesti!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Jollei itsensä takia. Edes minun, avomiehensä ja kahden pikkusiskoni takia (vanhempi 13v ja nuorempi 12v)!

      Suosittelen että avovaimosi yrittäisi lopettaa viinin juonin ja tupakan polttelun. Edes vähentää! Ei tiedä koska "se" päivä tulee eteen! Näillä asioilla ei parane leikkiä!!!

      Toivon todella kovasti että äiti selviää ja eikä jää mitään vakavia vaurioita!

      • järki pulassa

        Hirvittää tämä meno, ja meininki. Yhä nuoremmat ja nuoremmat etenkin naistet tupakoivat ja juovat päihdyttäviä aineitä, eikäänkuin elämä ei liman niitä olisi mitään.

        Keuhkoahtaumatauti on julma tauti, se ei armoa anna.
        Tuossa on eräs ystävämme, joka parikymmentä vuotta sitten oli diagnosoitu astmaattiseksi ja veti röökiä niin perustellisen himokkaasti. Kysyin häneltä, että eikö tossa Sun touhussas ole aivan päätön pelleilyn maku. On kamalan astmaatikko ja vetää röökiä.

        No ei hän röökille ole allerginen, oli kaverin vastaus. Voi herran jests, miten typerästi kaveri tulkitsi tuon allergiansa.
        Mut se astma osoittautuikin keuhkoahtaumataudiksi. Kaveri vasta vähän aikaa sitten lopetti kessuttelun, kun ei enää henkeä meinaa saaha vedettyä. Myöhäistä, sillä peruutuspaikkoja ei ole siinä taudissa. Ei ole muuta vaihtehtoa, kuin hengityskapasiteetti laskee koko ajan. Nyt ei enää pysty edes koiraa ulkoiluttamaan, eikä nousemaan muutamaa porrasta 3-4 porrasta. Keuhkojen hengityskapasiteetti on jo alle 50 % siitä arvosta, mitä se oli kun tauti löydettiin - tunnistettiin ja silloinkaan ei enää ollut hengityskapasitetti enää normaali.

        Miten nainen voi ylipäätään olla niin lepsu ja leväperäinen ettei voi omaa terveyttään arvostaa. Hirveän härskille näyttää, kun nuori nainen on maha pystyssä nurkan takana röökäämässä. Ei edes vastuuta synyvästä vauvasta ole.

        Ja sitten se alkoholin kanssa leikkiminen, nostaa riskialttiuden veritulpille, verisuonen pullistumille moninkertaiseksi. Mut mistä järki?


      • Anonyymi

        Mikä tilanne on nyt?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mikä tilanne on nyt?

        Tilanne on se että henkitorveen hörpättynä saattaa litra viiniä aiheuttaa melkoista kakistelua.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      468
      6646
    2. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      198
      3978
    3. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      111
      2543
    4. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      26
      2080
    5. Moraaliköyhä S-ryhmä

      S-ryhmä on kehystänyt Israel-boikottipäätöksen “ihmisoikeuslinjaukseksi”, mutta toteutus paljastaa sen onttouden: valiko
      Tampere
      144
      1491
    6. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      79
      1356
    7. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      86
      1188
    8. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimaisin ihminen jonka olet ikinä tavannut?
      Ikävä
      68
      1186
    9. Minkä biisin omisit sun kaivatulle?

      Pieni perustelu olisi kiva. ❤️
      Ikävä
      63
      1115
    10. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1099
    Aihe