Valitut Palat käytti tätä suomenmukaista muotoa jo 1960-luvulla. Mikähän siinä on ettei se kelpaa?
'Amish' on suomeksi amissi
9
917
Vastaukset
- hra X
Kyllä minulle kelpaa, jopa mielihyvin.
- Digestivisti
Valittujen Palojen auktoriteettiarvo on sinänsä Wikipedia-luokkaa eli ei paljon mitään. Lapsellinen propagandajulkaisu, aivan Maailma ja me -tasoa!
Voisit joutessasi käydä korjaamassa Wikipedian artikkelin.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Amishit- 1948 syntynyt
"Valittujen Palojen auktoriteettiarvo on sinänsä Wikipedia-luokkaa eli ei paljon mitään. Lapsellinen propagandajulkaisu, aivan Maailma ja me -tasoa!"
1950-1960-luvuilla VP oli kova juttu. Sopii myös näytettäväksi niille nuoren polven edustajille, jotka väittävät ettei Suomessa tuohon aikaan saanut julkaista mitään mikä vähänkään kritisoi Neuvostoliittoa. - Digestivisti
1948 syntynyt kirjoitti:
"Valittujen Palojen auktoriteettiarvo on sinänsä Wikipedia-luokkaa eli ei paljon mitään. Lapsellinen propagandajulkaisu, aivan Maailma ja me -tasoa!"
1950-1960-luvuilla VP oli kova juttu. Sopii myös näytettäväksi niille nuoren polven edustajille, jotka väittävät ettei Suomessa tuohon aikaan saanut julkaista mitään mikä vähänkään kritisoi Neuvostoliittoa.Maailma ja me -julkaisun peilikuva, aivan yhtä auvoisen naivistinen ote!
Luin toki Valittuja Kipaleita kouluiässäni 1960-luvulla minäkin. Lehden tilanneeseen äitiini lehden sanoma upposi ihan sellaisenaan – niin kuin moni muukin huuhaa.
Ei minua 1970-luvulla saatu myöskään silloin jyränneen vasemmistolaisen opiskelijaliikkeen kelkkaan, neukku-uskovaisuudesta puhumattakaan.
- dgfdrsee
hyvin tunnettu ilmiö ovat ns. amishviikset.
- dgfdrsee
mopoautoista ja ns. amishcorolloista raikaa usein ns. amishpoppi.
- Digestivisti
Amissimiehillä on useinkin leuassaan muhkea parta, mutta ylähuuli on poikkeksetta ajeltu paljaaksi.
http://www.galenfrysinger.com/amish_faces.htm
http://www.headleytalks.com/wp-content/uploads/2009/11/amish_people.jpg
http://www.northwesternflipside.com/wp-content/uploads/2009/10/amish.jpg - jdljxjyxj
dgfdrsee kirjoitti:
mopoautoista ja ns. amishcorolloista raikaa usein ns. amishpoppi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät
Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain607502Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava
valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak1232936- 1421776
Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous
saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha651649Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi
Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim1151458Miten voit olla niin tyhmä
että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle1671404- 1311153
- 75842
Kyriake=Kirkko
Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko47802- 52745